Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24284 miejsce

Co słychać u bocianów z Przygodzic?

U bocianów z Przygodzic: akcja ratunkowa 13 czerwca i obrączkowanie na ekranie już 24 czerwca 2011 roku.

Bocianie pięcioraczki z Przygodzic AD 2011 / Fot. Andrzej FilipowiczSłynne bociany z Przygodzic zaniepokoiły internautów z całego świata, gdy 13 czerwca jedno z pięciu piskląt prawie połknęło 50-cm kawał plastikowej folii. Na szczęście w ostatniej chwili Wojciech Kaźmierczak z południowowielkopolskiej grupy OTOP z pomocą strażaków OSP Przygodzice w szybkiej akcji uwolnił ptaka.

Z każdym dniem dorastania rosną szanse, że całą piątkę uda się rodzicom (z których obrączkowany samiec ma za sobą burzliwą historię) odchować do wylotu z gniazda. Byłby to pierwszy taki przypadek w sześciu latach projektu „Blisko bocianów”. Obecnie trwa konkurs internetowy na imiona piskląt. Dnia 24 czerwca po godz. 17.30 młode zostaną zaobrączkowane. Akcję tę i losy rodziny można obserwować na stronach:www.bociany.ec.pl i www.bociany.ittv.pl.

Przylot pierwszego bociana w tym sezonie do znanego dosłownie na całym świecie gniazda w Przygodzicach (w co najmniej 202 krajach i autonomicznych regionach, patrz dalej, a także Geolokalizacja i Licznik Flag poniżej obrazu gniazda na stronie głównej www.bociany.ec.pl) zaobserwowali 31 marca o godz. 15.38 (z dosłownie sekundowymi odstępami) internauci z forum projektu „Blisko bocianów" www.bocianyzprzygodzic.pun.pl.

Ptak ten miał obrączkę na prawej nodze (dokładnie na goleni, a więc ponad „kolanem”, czyli stawem skokowym), o czym niżej. Jeszcze nie zdążyliśmy się nim dobrze nacieszyć, a o 17:10 na puste po jego odlocie gniazdo przyleciał drugi bocian - bez obrączki, a więc inny. O 17:11 po raz pierwszy jednocześnie były obecne oba ptaki na gnieździe.

Przylot pod kamerę w Przygodzicach nastąpił w tym roku minimalnie później niż zwykle, gdyż w latach 2006, 2008 i 2009 pierwsze bociany notowano na tym gnieździe 28 marca, w roku 2007 - 27 marca, choć czasem ptaki ruszały potem jeszcze w dalszą podróż, a właściwe osiedlenie następowało kilka dni później. Wyjątkowo wcześnie, bo oba 24 marca, przyleciały i osiedliły się w roku 2010.

Agresor Dziedzicem

W poprzednich latach dorosłe ptaki nie były oznakowane (choć od dawna corocznie obrączki otrzymuje potomstwo ich i okolicznych par, to musi osiedlać się gdzieś dalej), ale dzięki analizie szczegółów upierzenia (a dokładnie ciemnej prędze na jednym piórze ogona, czyli sterówce) przez Světlanę Vránovą z Czech wiemy, że samcem w trzech pierwszych sezonach (2006-2008) był ten sam „Dziedzic”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Obejrzałam. Rewelacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
  • elaszychlińska
  • 23.06.2011 21:23

Jadąc na spacer wzdłuż Odry w okolicach Siekierek też jest 5 bocianiątek. Cudowny widok. Tak duża ilość potomstwa zapowiada dobry rok [ podobno kiedy zapowiada się zły rok bociany zostawiają 2 jajka] Pierwszy raz w życiu widziałam taką gromadkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Halina Kusiak-Rodriguez
  • Halina Kusiak-Rodriguez
  • 23.06.2011 11:42

O gnieździe dowiedzieliśmy się z radiowej "3'' od p. dr Kruszewicza dnia 2 kwietnia i od tej pory z wielką pasją przyglądamy się bocianiej rodzinie.Dla najmniejszego Piątka za którego najmocniej trzymamy kciuki
proponujemy imię najmniejszego instrumentu muzycznego, który jest wielkości jego dzioba czyli " PICOLO'.
Będziemy jutro oglądać obrączkowanie , pozdrawiamy boćki i ich opiekunów i dziękujemy za wielką
frajdę !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przechytałam 6 stron jednym tchem. Lepsze niż kryminał. Wspaniały projekt. Trzymam kciuki za boćki. Powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.