Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29946 miejsce

Co słychać w Świecie Dysku?

Łups!... - wydawnictwo Prószyński i S-ka z rozmachem rzuciło na półki księgarskie kolejny tom autorstwa Terry'ego Pratchetta.

Terry Pratchett / Fot. Jutta http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Terry_pratchett_01.jpg19 maja br. miłośnicy Świata Dysku tłumnie ruszyli do księgarń, po czym pogrążyli się w lekturze pierwszego polskojęzycznego wydania powieści "Łups" w tradycyjnie błyskotliwym przekładzie Piotra W. Cholewy.

Kłopoty to specjalność Ankh-Morpork, ale tym razem jest gorzej niż zwykle: w niewyjaśnionych okolicznościach ponosi śmierć grag Combergniot (ortodoksyjny głębinowy krasnolud), z Królewskiego Muzeum Sztuki ginie bezcenne płótno, a dwie wrogie rasy gotują się do krwawej rozprawy.

W tych okolicznościach na pierwszy plan muszą (czy im się to podoba czy nie) wystąpić znani z poprzednich części cyklu funkcjonariusze Straży Miejskiej: komendant Samuel Vimes, kapitan Marchewa ("sześć stóp i trzy cale w samych rajtuzach"), sierżant Angua (kobieta-wilkołak, cierpiąca właśnie na Zespół Napięcia Przed Transformacją) oraz niezrównany duet posługujący się trudną sztuką detekcji, czyli Fred Colon i Nobby Nobbs.

Nieustannie zafrasowanemu Vimesowi dodatkowych powodów do strapienia dostarczają dwie nowe postacie: Salacia Deloresista Amanita Trigestatra Zeldana Malifee [...] von Humpeding - młoda wampirzyca na odwyku, która koniecznie chce zostać gliną, i ultraschludny inspektor rządowy, A.E. Pesymal. DiscworldShelf / Fot. Jan Hoffman http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DiscworldShelf.png

Wartkie i barwne opowieści Pratchetta to tylko z pozoru "baśnie i waśnie", zanurzone w pikantnym sosie dowcipu. I tym razem problemy Świata Dysku nieodparcie kojarzą się z tymi ze Świata Kuli. Z jednej strony uzbrojeni po zęby i zarośnięci po uszy (niezależnie od płci) krasnoludzcy fundamentaliści pod duchowym przewodnictwem głębinowców, nawołujących do wytępienia odwiecznych nieprzyjaciół, z drugiej - oszołomione narkotykami, pokryte klanowym graffiti trolle o współczynniku inteligencji otoczaka. Godzina konfrontacji może się okazać dla metropolii tą ostatnią...

Znów mam wrażenie, że Pratchett wzorem Gogola kiwa z politowaniem głową nad tymi czytelnikami, którzy w jego książce nie dostrzegają analogii do własnego tu i teraz: "Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!"

Dla zwolenników oceniania dzieł przez pryzmat rankingów dodam, że książka znalazła się na pierwszym miejscu listy TOP 10 bestsellerów na maj 2009 wydawnictwa Prószyński i S-ka oraz na 6. miejscu w TOP 20 salonów EMPiK za okres od 18 do 31 maja br.
Premiera kolejnej części cyklu o Świecie Dysku, "Świata finansjery", nastąpi prawdopodobnie 20 sierpnia br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ja właśnie dorwałem "Łups!" I połowę przeczytałem jadąc autobusem do domu. Tłumaczenie jak zwykle rewelacyjne. Skończę "Łups!" i wracam do mojej wielkiej próby czytania Pratchetta w oryginale... idzie to opornie, ale powoli się wkręcam. Za to coraz bardziej doceniam ogrom roboty jaką wykonuje pan Cholewa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tłumaczy też nową serię Trudi Canavan "Era Pięciorga" i bardzo dobrze bo przy "Trylogii Maga" miałam bardzo złe myśli o tłumaczu... Facet zdecydowanie wie co robi i robi to świetnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolno, bo głównie PWC się tym zajmuje - siła złego na jednego:) Ale facet jest genialnym tłumaczem - kto poza nim wpadłby choćby na to "Łojzicku!" Ciutludzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skończyłam czytać w miniony piątek. Nie należy do najlepszych z serii ale jak zwykle zapewnia doskonałą rozrywkę i uśmiech na twarzy. Zdecydowanie za wolno tłumaczą Pratchett'a jak na moje potrzeby, a nie czuję się na siłach czytać w oryginale. Za dużo metafor, których mogłabym nie zrozumieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2009 16:58

5+ Marr :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozytywne wieści:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.