Facebook Google+ Twitter

Co straci miasto, które nie zostanie metropolią?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-13 08:19

Rząd proponuje stworzenie metropolii wokół największych miast. Ma to ułatwić funkcjonowanie i tym miastom, i okolicznym gminom. "Gazeta Wyborcza" pisze o tym, co straci miasto, które nie uzyska statusu metropolii.

Metropolie mają decydować o inwestycjach, zagospodarowaniu przestrzennym, wywozie śmieci, wspólnie starać się o środki z Unii Europejskiej. A mieszkańcy metropolii mogą mieć na przykład jeden bilet komunikacji miejskiej.
Metropolii ma być 12. Koalicyjny PSL domagał się, by było ich 16. W końcu jednak ustąpił. Na nieprzyznaniu statusu metropolii mogą stracić niektóre miasta. Wicestarosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Szeniawski mówi, że wykluczenie Olsztyna z grona metropolii, podważy sens istnienie województwa i zaprzepaści dotychczasowe osiągnięcia.

Zdaniem Andrzeja Szeniawskiego po wprowadzeniu ustawy wzrosłyby szanse na rozwój układu komunikacyjnego - transportu miejskiego, który byłby wspólny dla okolicznych gmin i powiatów. Obecnie trudno jest pozyskać środki z Unii Europejskiej na ten cel.

Podobnie jest w kwestii gospodarki odpadami i wodno-ściekowej. Aby sięgnąć po fundusze unijne na te projekty, konieczne jest planowanie na poziomie przekraczającym granice miasta czy gminy. Szczegóły w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.