Facebook Google+ Twitter

Co szkoły wyższe sądzą o poziomie tegorocznej matury z matematyki

Matura z matematyki w tym roku była wyjątkowo łatwa - mówi prorektor ds. studenckich PW. Co więcej, nie tylko z matematyki, ale i z wielu innych przedmiotów. Niektóre uczelnie wyższe mają jednak na to sposób - sami wychowują sobie studentów.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - budynek G / Fot. RdrozdUczelnie wyższe są zaniepokojone tym, co się dzieje z edukacją w szkołach średnich, ponieważ poziom wiedzy maturzystów, a co za tym idzie przyszłych studentów, jest coraz niższy.

- Wielu profesorów narzeka na słaby poziom przygotowania matematycznego kandydatów. Widać również braki w zakresie opanowanego materiału lub wręcz pomijanie przez szkoły całych działów matematyki niezbędnej dla studiowania na kierunkach technicznych i ścisłych - mówi profesor Władysław Wieczorek prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej - Nie można generalizować, ale w przypadku wielu studentów poziom wiedzy z matematyki nabyty w szkole średniej nie jest wystarczający do studiowania na większości wydziałów PW - dodaje.

Rzecznik prasowy SGH Marcin Poznań zgadza się ze stwierdzeniem, że matura nie była trudna. Twierdzi on jednak, że jest to spowodowane zmianami regulaminu maturalnego, a mianowicie przywróceniem obowiązkowego egzaminu z matematyki: "...a maturzyści dostali jeszcze taryfę ulgową. Nie będę jednak zaskoczony, jeśli w kolejnych latach poziom zadań z matematyki będzie wyższy. Z drugiej strony od wielu lat mówi się, że egzamin maturalny ma sprawdzać umiejętności, które mają się później przydać w codziennym życiu. Stąd być może proste, ale praktyczne zadanie z obliczeniem procentów."

Pan Marcin Poznań ma dużo racji, ponieważ wielu ludzi, nawet dorosłych, nie jest w stanie samemu policzyć ile wyniosą ich odsetki kredytu, lub ile pieniędzy będzie miał po 2 latach, gdy ulokuje je na lokacie 6%-owej. Może właśnie celem Ministerstwa Edukacji narodowej jest nauczenie Polaków korzystania z matematyki w życiu codziennym.

No dobrze, ale co z ludźmi, którzy wybierają się na studia i ich wiedza matematyczna nie jest wystarczająca? Czy uczelnie mogą wprowadzić dodatkowe egzaminy rekrutacyjne?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.