Facebook Google+ Twitter

Co tak naprawdę mówi na temat euro Raport NBP

Do jakiego wniosku można dojść po krytycznej analizie raportu NBP "na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej"? Głównie do takiego, że ukrywa on niewygodne fakty i produkuje bełkot.

Sonda

Czy uważasz, że jesteśmy uczciwie i dostatecznie informowani o ryzykach jakie wiąże ze sobą rezygnacja naszej narodowej waluty?

Istnieje taka stara prawda, że to co dla Ciebie wygodne, powinieneś mówić wprost i łatwym językiem, a to co niewygodne zapakuj w skomplikowany bełkot, tak aby Cię nikt nie zrozumiał.

Ten raport, to nic innego aniżeli przekucie powyższych słów w czyn. Po zapoznaniu się z całym raportem (479 stron nowomowy i żargonu ekonomicznego) wysuwam tezę, że nikt kto zapoznał się z raportem i zrozumiał, co jest w nim napisane, nie może dojść do wniosku, że euro jest jednoznacznie korzystne dla Polski.

Nie będę pisał o korzyściach wprowadzenia euro, bo ten prawie pięćsetstronicowy dokument mówi o nich tak przystępnym i zrozumiałym językiem, że dziecko jest w stanie zrozumieć, o co chodzi. We fragmentach poświęconych kosztom pozbycia się naszej narodowej waluty, raport jest już mniej zrozumiały. Tu zaczynają się już zawiłe tłumaczenia. Przypadek? Warto poświęcić się lekturze; Jedyne 479 stron!

Szczególnie uważnie należy przeczytać jeden z fragmentów ze strony 176. Interpretacja tego zapisu jest niezwykle trudna.

Co mówi raport NBP o [Nie]„Adekwatności polityki EBC do polskiej gospodarki”

"Istnieje ryzyko strukturalnego (długookresowego) niedopasowania poziomu stopy EBC. (...) Naturalna stopa procentowa dla strefy euro jest prawdopodobnie niższa niż jej wielkość dla polskiej gospodarki. Oznacza to, że w ramach członkostwa w strefie euro realna stopa procentowa w Polsce będzie najprawdopodobniej niższa niż miałoby to miejsce w warunkach niezależnej polityki pieniężnej realizowanej przez RPP. Niedopasowanie stopy EBC mogłoby prowadzić do efektów procyklicznych. Spadek kosztu kapitału z jednej strony sprzyjałby wzrostowi nakładów inwestycyjnych, ale z drugiej strony mógłby doprowadzić do silnego wzrostu konsumpcji finansowanej tańszym niż dotychczas kredytem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

tramadol hcl 50mg effects
 • tramadol hcl 50mg effects
 • 01.11.2010 03:57

overall pain is usually as are milk of or for, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy54.html buy tramadol no rx, %-PPP, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy71.html what is tramadol made of, =-], https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy27.html tramadol abuse potential, =-OOO, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy3.html buy tramadol cheap, =OO, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy49.html tramadol in dogs side effects, dhew, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy23.html tramadol 50mg, xuvg, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy2.html buy tramadol canada, >:)), https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy14.html generic ultram tramadol, palfr, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy45.html tramadol hydrochloride side effects, %((, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy30.html order tramadol cod overnight, lvxw, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy28.html tramadol addiction potential, 828438, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy41.html tramadol hcl 50 mg tab mylan, >:-P, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy65.html ultram er side effects, 463, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy42.html tramadol hcl 50mg side effects, pczg, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy15.html order tramadol online no prescription, trcnpk, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy70.html ultram withdrawal symptoms, 277, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy67.html ultram pain killer, 2822, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy38.html tramadol hcl dose, srvg, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy11.html canine tramadol side effects, josl, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy63.html ultram er, 4364,

Komentarz został ukrytyrozwiń
buy tramadol no rx
 • buy tramadol no rx
 • 31.10.2010 22:52

serious recipients Information pain dental Overdose acting with have and recommended, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy68.html ultram pill, 243, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy54.html online pharmacy tramadol, crvsf, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy8.html buy tramadol 100mg, djcpqc, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy69.html ultram tramadol hydrochloride, lplhn, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy18.html next day tramadol, muni, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy3.html buy tramadol paypal, >:(, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy2.html buy tramadol next day delivery, 65078, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy19.html purchase tramadol cheap, :-DDD, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy56.html tramadol side effects long term, hecq, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy29.html tramadol apap medication, %-DDD, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy4.html buy tramadol hcl, 3052, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy58.html tramadol withdrawal side effects, rfix, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy52.html tramadol online legal, eggxxe, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy13.html buy cheap tramadol online, 255, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy42.html tramadol hcl 50mg tab, 148978, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy21.html tramadol 100mg sr, xzcjt, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy53.html tramadol overdose how much, %P, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy57.html tramadol withdrawal help, xqhzt, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy25.html tramadol 50 mg high, uscowv, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy38.html tramadol hci, =OOO, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy46.html tramadol hydrochloride uk, dirlz, https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy11.html canine tramadol, 8-)), https://www.assembla.com/spaces/derwy/documents/download/derwy63.html ultram er 300, pntdgc,

Komentarz został ukrytyrozwiń
what is tramadol hcl for
 • what is tramadol hcl for
 • 31.10.2010 03:07

Komentarz został ukrytyrozwiń
tramadol for dogs pain
 • tramadol for dogs pain
 • 31.10.2010 02:50

Komentarz został ukrytyrozwiń
generic ultram
 • generic ultram
 • 30.10.2010 23:13

Komentarz został ukrytyrozwiń
cheap tramadol overnight de
 • cheap tramadol overnight de
 • 30.10.2010 21:59

Komentarz został ukrytyrozwiń
ultram pill
 • ultram pill
 • 30.10.2010 19:33

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam za prawie miesięczny poślizg...

Coś mi się wydaje, że podobnie myślimy, jedynie niedomówienia powodują zamęt.
Zdaję sobie sprawę, że tłumaczenie prostych czy nawet skomplikowanych spraw nie jest moją mocną stroną i stąd powstają niedomówienia.

Spróbuję jednak jakoś to wszystko zebrać.

IDEAŁ
Demokracja bezpośrednia to system NIEDOSKONAŁY. Nie ma lekarstwa na każdą dolegliwość. Nie ma ideału. Można jednak usprawnić wiele mechanizmów. Nie widzę alternatywy dla demokracji (monarchia, komunizm, totalitaryzm, anarchia?), dlatego opowiadam się za demokracją, a nie jedynie demokracją w nazwie. Pamiętamy takie "demokratyczne" państwo - Niemiecka Republika Demokratyczna?
Możliwość obywateli wypowiedzi

Mieszkałem w Polsce, Francji i często bywam w Niemczech. Miałem/mam okazję przyjrzeć się demokracji przedstawicielskiej z różnych stron. Niedogodności, jakie wiążą się z totalnym oddaniem władzy w ręce polityków zna każdy z nas. Francuzi bronią się ciągłymi strajkami, Niemcy są konfrontowani z aferami politycznymi a w Polsce każdy wie jak jest.

Obowiązkowe referendum, fakultatywne referendum i inicjatywa społeczna to jedne z najskuteczniejszych metod zapobiegających korupcji politycznej! Ten prosty mechanizm, którego zyski przewyższają koszty z nim związane potwierdzają liczne badania.

KAMPANIA
Wspomniał Pan o kampani, w której „dostarcza się wyborcy odpowiednio dobrane, sprecyzowane i "podrasowane" "argumenty". Doskonale zdaję sobie sprawę, że mając doświadczenia z PRL’em można dojść do takich wniosków. Jednak w PRL nie było ani wolnej prasy, ani możliwości wpływu na politykę. I mimo totalnej cenzury jakoś się nie udało oszukać społeczeństwa. System padł. Wydaje mi się, że niedocenia Pan możliwości merytorycznych obywateli.

Nie twierdzę, że w tej chwili w Polsce, jeśli chodzi o "wolność słowa" w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu jest idealnie. Wręcz przeciwnie. Wierzę, że musi się jeszcze wiele zmienić. Dla mnie takim dobrym przykładem jest ogromna propaganda rządu i polskich mediów dot. wspaniałości euro. Mimo tych ogromnych wysiłków i praktycznie całkowitego braku wpływu społeczeństwa na tę decyzję (a tym samym bodźca do lepszego informowania się) większość społeczeństwa jest przeciwna wprowadzenia tej obcej waluty (oficjalny raport NBP) i zdaje sobie sprawę z ogromnych zagrożeń, jakie ona ze sobą niesie. Proszę mi wierzyć trudniej jest zamknąć gębę kilkudziesięciu milionom obywateli aniżeli kilku niewygodnym ekspertom. (Przy okazji dodam, że ekonomiści NBP również sobie zdają sprawę z powagi sprawy. cyt „nie mogę wypowiadać się jako ekonomista, ponieważ wymaga się ode mnie abym reprezentował stanowisko mojego urzędu” - to na kogo do cho*** łatwiej wpłynąć, jeśli nie na opłacanego eksperta, który nie może mówić co myśli?)

Mimo tego w konkretnych kwestiach społeczeństwo "nieoczekiwanie" (?? dla niektórych) podejmuje merytorycznie poprawne decyzje. To raczej wybory, takie jakie znamy z polskich plakatów wyborczych, totalnie ogłupiają i są merytorycznie na samym dnie. Partie bez programu obiecują złote góry. W konkretnych kwestiach nie mają żadnych szans.

GŁUPI POLAK
Mam wrażenie, że wielu ludzi rozciąga spostrzeżenia dotyczące kilku jednostek na całość społeczeństwa i stąd ten mit o głupim Kowalskim. Przypominają mi słowa, które padły w pewnym znanym polskim filmie:

"Kaziu awanturuje się w sklepie, bo to złodziej! I pijak! Bo każdy pijak to złodziej!"

Wiele uogólnień, to mniej więcej tego typu argumenty. Coś, co nam się wydaje, że tak jest, bo to logiczne, albo spotykamy się z tym, na co dzień, jest widoczne i przez to wydaje się naturalne. Nie ma to jednak odniesienia do rzeczywistości. To tak jakbym powiedział, że większość Polaków, to złodzieje samochodów (taka opinia chyba jeszcze do dziś krąży wśród wielu naszych sąsiadów - Niemców). Prawda jest taka, że złodziei samochodów jest w porównaniu do mieszkańców bardzo niewielu, a robią opinię reszcie. Tak samo jest z mitem Polaków pijaków. Oczywiście są pijacy, są też żólki na ławkach w parkach etc, ale jest ich o wiele mniej, niż nam się wydaje.

Statystyczny Kowalski jest jednak całkiem pragmatyczny

Wracając do argumentu głupoty obywateli, to większość ludzi uważa resztę ludzi głupszą od siebie. Panuje popularne przeświadczenie, że ten statystyczny Kowalski, to totalny idiota niepotrafiący zadecydować nawet o własnym losie. Wszystko, co zarobi (jeśli w ogóle pracuje), to i tak od razu przepije. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Zróbcie krótkie zestawienie wszystkich swoich znajomych i policzcie ilu jest takich, którzy nie potrafią podejmować decyzji za siebie? Obserwując społeczeństwa, które regularnie korzystają z narzędzi demokracji bezpośredniej (mam tu na myśli prace naukowe, a nie moje osobiste obserwacje) wynika, że decyzje podejmowane w takim procesie są wręcz bardziej rzetelne aniżeli decyzje nielicznych "specjalistów"

Ma to proste pragmatyczne uzasadnienie.Większość (dane potwierdzone naukowo), która uważa się za nie kompetentną w danej kwestii, albo wstrzymuje się od głosu, albo opiera swój wybór na znanych specjalistach z danej dziedziny. Dlatego słowo księdza w kwestii ekonomii, ustępuje zdaniu ekonomistów. Dowodem na to są wyniki plebiscytów. Dlatego też, wszystkie badania na ten temat, z którymi się spotkałem jednoznacznie potwierdzają, że społeczeństwo obywatelskie podejmuje przemyślane decyzje, wbrew wszelakim opiniom i domniemaniom.

ŚWIADOMOŚĆ
Czy nazywa się to świadomość, świadomość społeczna, wiedza, czy zdrowy rozsądek, jest mi to obojętne. Faktem jest, że społeczeństwa obywatelskie są lepiej poinformowane w sprawach politycznych. System regularnych referendów niejako wymusza lepszą informację oraz chęć lepszego informowania się przez obywateli, gdyż konsekwencje złej decyzji podejmują sami obywatele?

Doskonale rozumiem wszelkiego rodzaju zastrzeżenia. Zdaję sobie sprawę, że trudno sobie to wszystko, o czym mówię wyobrazić w Polsce. Jestem jednak pewien, że jest to możliwe. Aby lepiej sobie wyobrazić jak to się odbywa w Szwajcarii polecam przeczytać mały przykład najbliższego referendum, które odbędzie się 17 maja. Dotyczyć będzie medycyny naturalnej oraz obowiązkowemu wprowadzeniu biometrycznych danych w szwajcarkie paszporty: http://prawda2.info/viewpost.php?p=84798

Zachęcam również do zapoznania się z tekstami na www DemokracjaBezposrednia org www.demokracjabezposrednia.org

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jordanie
Moją intencją było zakwestionowanie Twojego podstawowego argumentu.
A jest nim - wydaje się - " świadomość " obywatela, na co się godzi.
I to kwestionuję.
Po pierwsze dlatego, że nie definiujesz pojęcia "świadomość" .
Co to jest? Wiedza? Na pewno nie. Wiedzy nie zdobywa się ( ani nie weryfikuje) w kampanii wyborczej. Intuicja? " Chłopski rozum" ? " Zdrowy rozsądek" ? Tyle, że ( czego nie kwestionuję wcale) owa "świadomość" może i sprawdza się w kategoriach "być lub nie być", w kategoriach przetrwania, jako swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, instynkt samozachowawczy. W sprawach lokalnych wreszcie. Ale nie w każdych, w kwestiach subtelnych, wymagających specjalistycznej wiedzy.

W ramach kampanii dostarczysz wyborcy odpowiednio dobranych, sprecyzowanych i "podrasowanych" "argumentów. KTÓRYCH ON NIE JEST W STANIE MERYTORYCZNIE OCENIĆ. Ocenia natomiast efekty PR-owskie, techniki socjotechniczne, argumenty i kontrargumenty wybiórcze. Na koniec wyborca w swej "masie" ma wskazać: "the winner is"...

Ja wcale nie kwestionuję praktycznego skutku działania demokracji bezpośredniej, szczególnie w jej porównaniu do demokracji , nazwijmy to ogólnie przedstawicielskich, w których odpowiedzialność również jest odpowiednio rozmyta i jej praktycznym zastosowaniem jest tylko okresowa wymienność partii będących u władzy.


Również pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@art300: grasz bardzo nieuczciwie.
1) nie odpowiedziałeś na moje konkretne pytanie
2) posługujesz się danymi, które co prawda robią OGROMNE wrażenie, ale nie potwierdzają Twojej tezy, wręcz ją obalają. Mam nadzieję, że nie posługujesz się tą statystyką, aby zrobić wrażenie na nieznającym się na ekonomii czytelniku. Mam nadzieję, że tylko przez nieuwagę zacytowałeś statystykę długu ZEWNĘTRZNEGO nie zgłębiwszy jej definicji.

---------- krótkie wyjaśnienie, co to jest dług zewnętrzny ----------
Dla jasności *dług zewnętrzny: http://en.wikipedia.org/wiki/External_debt (cytuję z wikipedii, żeby nikt nie powiedział, że definicja ujęta moimi słowami jest nieprawdziwa)

"External debt" is defined as the total public and private debt owed to nonresidents repayable in foreign currency, goods, or services.

["Dług zewnętrzny" jest zdefiniowany jako całkowity dług publiczny i PRYWATNYwobec NIEREZYDENTÓW spłacany w OBCEJ walucie, TOWARACH lub USŁUGACH].
---------------------------------------------------------------------------- ----

W przypadku Szwajcarii dług zewnętrzny jest tak kolosalny, ponieważ Szwajcaria:
- jest jednym z największych CENTRÓW FINANSOWYCH na świecie (np.UBS jest największym na świecie bankiem pod względem sumy bilansowej, http://pl.wikipedia.org/wiki/25_największych_banków ) Jeśli jakiś „nierezydent” otwiera konto w szwajcarskim banku we frankach, to automatycznie odbija się to na długu zewnętrznym, ten bank „wisi” temu nierezydentowi za granicą pieniądze)

Dla sprawdzenia Twojej tezy powinieneś był raczej kierować się deficytem budżetowym, lub długiem publicznym.

Jak wygląda zadłużenie państwa u Helwetów? Otóż ma się całkiem nieźle. http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/de/index/themen/18/03/blank/key/schulden.html
- w roku 2007 wynosiło relatywnie do PKB 43.7% (http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/de/index/themen/18/03/blank/key/schulden.html) i sukcesywnie spada.
Ale nie zawsze tak było. Deficyt rósł w niewyobrażalnym tempie i to właśnie dzięki społeczeństwu obywatelskiemu w 2001r. została wprowadzona Schuldbremse (hamulec długów publicznych: http://de.wikipedia.org/wiki/Schuldenbremse_(Schweiz)). To zahamowało ten proces i od tego momentu długi państwa maleją. Wspomniałeś o argumencie przyszłych pokoleń. Tak to był BARDZO ważny argument w debacie publicznej. W przeciwieństwie do Rządu, społeczeństwo podejmuje decyzje długo terminowe, bo myśli o swoich dzieciach i wnukach. Rząd ma przed oczami jedynie następne wybory.

Dla porównania w Polsce deficyt budżetowy rósł i rośnie (http://nczas.com/numer-biezacy/lodyga-zadluzenie-iii-rp/). Warto zaznaczyć, że rósł również podczas spektakularnych prywatyzacji, gdy skarb państwa pozbywał się swojego (a właściwie NASZEGO) majątku. W krajach o społeczeństwa obywatelskich takie rzeczy się nie dzieją.

----------------------------------------------------------------- -----
Nie piszę tego wszystkiego, aby się wymądrzać. Całkowicie rozumiem Twoje obawy. Zanim wyjechałem do Szwajcarii, moje zdanie było bardzo podobne do Twojego. Dopiero z czasem, w miarę nabywania nowych informacji, zacząłem rewidować moje poglądy. Choć przyznam, że nie dałem tak szybko za wygraną. Najprawdopodobniej, gdybym po prostu uwierzył na słowo, nie wiele bym się nauczył i nie powstałby projekt: Stowarzyszenie Demokracji Bezpośredniej (Demokracja. Bezposrednia. Org www.demokracjabezposrednia.org )

Mam nadzieję, że jako krytyczny umysł, Ty również przyjrzysz się bliżej zagadnieniu, poświęcisz chwilę, poznasz fakty, wyniki badań i obserwacji. Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się zasiać w Tobie ziarno niepewności względem popularnej opinii. Mam nadzieję, że zmotywuje Cię to do dalszych poszukiwań. Jeśli tak, to jestem pewien, że będę miał w Tobie sprzymierzeńca. W razie wszelkich pytań służę pomocą

Na zachętę, krótki komentarz na temat społeczeństwa obywatelskiego http://www.exporter.pl/bazy/bizblog/222.php

serdecznie pozdrawiam z Fribourga
Jordan

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.