Facebook Google+ Twitter

Co tak naprawdę powiedział Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim?

W półrocznicę śmierci Lecha Kaczyńskiego, tłum zgromadzony na Krakowskim Przedmieściu wysłuchał słów jego brata bliźniaka, lidera opozycji.

"Niejeden raz w naszej historii było tak, że zło triumfowało, i tak bywało także w historii innych narodów, choćby nieodległych geograficznie od nas. Ale później przychodził czas, w którym ludzie przejrzeli na oczy, otrzeźwieli i władza przechodziła w ręce tych, którzy są tego godni. Tak będzie i w Polsce. Takie oto słowa prezes PiS skierował do zgromadzonego przed Pałacem Prezydenckim tłumu, który w rocznicę katastrofy smoleńskiej zgromadził się na Krakowskim Przedmieściu, by w dość specyficzny sposób uczcić pamięć zmarłego prezydenta.

Uwaga mediów skupiła się przede wszystkim na wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, jakoby Polską rządzili źli ludzie oraz dość licznym, jak na miejsce skupienia i modlitwy, aktom fizycznej i słownej agresji przejawianej przez obrońców krzyża i zwolenników radykalnej myśli prawicy. Komentarzy i artykułów w prasie było wiele, większość bardzo trafnych i wnikliwych. Nie chciałbym więc powtarzać i mielić w kółko tego samego. Moim zamiarem jest natomiast zwrócenie uwagi na pewną część wypowiedzi Kaczyńskiego, która uszła nieco uwadze mediów i opinii publicznej, a która w najwyższym stopniu jest skandaliczna, i świadczy o tym, że zaostrzenie języka skrajnie prawicowego polityka, sięgnął już chyba zenitu.

Chodzi mi dokładnie o tę część zacytowanej wypowiedzi, w której prezes PiS mówi o tym, że dawniej w nieodległych geograficznie narodach także triumfowało zło. Zło uwiodło obywateli, upiło ich, pozostawiło w amoku. Dopiero z czasem, wskutek zapewne jakiś tragicznych wydarzeń, ludzie przejrzeli na oczy, przegonili w końcu szatańską moc i oddali ster władzy w ręce prawych, godnych tego osób. Jeżeli się zastanowimy, o jakie to geograficznie nieodległe narody chodziło Panu Jarosławowi, musimy dojść do smutnego i przerażającego zarazem wniosku, że mówił on albo o nazistowskich Niemczech tudzież o stalinowskiej Rosji. Wybaczą Państwo, ale nic innego mi do głowy nie przychodzi. A porównywanie wolnego, demokratycznego, powiązanego ze strukturami europejskimi kraju, jakim jest Polska do XX- wiecznych totalitaryzmów zakrawa na absurd, wypowiedziany przez niespełna rozumu człowieka.

Nie dziwi więc mnie komentarz Andrzeja Wajdy, o tym, że "Kaczyński to głupol". I czy naprawdę nie przeszła Państwu chociaż przez chwilę myśl, że Jarosław Kaczyński rzeczywiście może doprowadzić do rozlewu krwi w naszym kraju? Chociaż przez sekundę nie pomyśleli Państwo o tym? Może niezrzeszony już poseł, Palikot nie plecie wcale kompletnych bzdur? Tego, że PiS po wyborach prezydenckich obrało kierunek partii antysystemowej, antydemokratycznej i antyrządowej nie widzą tylko ci, którzy, podobnie jak lider Prawa i Sprawiedliwości uważają, że żyjemy pod zaborami, że jesteśmy skolonizowani i zniewoleni przez obce siły.

Kiedyś krajem rządził układ komunistyczno-liberalny, dzisiaj, skoro owy układ okazał się jedynie jednym z wielu urojeń Kaczyńskiego, mówienie o nim byłoby oczywistą kompromitacją. Dlatego Kaczyński przesunął środek ciężkości nie do wewnątrz, ale na zewnątrz. Poza granice naszego kraju. Retoryka, oskarżenia, chore postrzeganie rzeczywistości przez Kaczyńskiego uległo niewiarygodnemu zaostrzeniu. Czy może być coś gorszego niż porównanie demokratycznego narodu do III Rzeszy? W takim razie kim jest według prezesa PiS, Donald Tusk? Adolfem Hitlerem? A Bronisław Komorowski to Heinrich Himmler? Codziennie przeglądając serwisy informacyjne i widząc artykuł, w którego temacie jest nazwisko Kaczyńskiego możemy spodziewać się tylko tego, że po raz kolejny przekroczył on w jakiś sposób granice zdrowego rozsądku. Śledzimy jego poczynania niczym serial telewizyjny, który z każdym odcinkiem zbliża się do spektakularnego zakończenia. Jaki będzie finał działań Kaczyńskiego? Boję się pomyśleć.

Uważam Jarosława Kaczyńskiego za postać wyjątkowo cyniczną. Bardzo skutecznie steruje oraz manipuluje negatywnymi emocjami wielu Polaków. Potrafi zagospodarować nienawiść, strach, jak nikt inny. A jego ofiarami są ludzie, którzy przez Prezesa PiS są upijani retoryką nienawiści. I to właśnie im potrzebne są sole trzeźwiące, a nie całej reszcie Polaków

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 17.10.2010 11:09

Pani Jadwigo .Gdyby Polska była demokratycznym państwem to połowa obecnego rządu powinna być w kryminale - za rożne przewinienia.Ale niestety Polska nie jest demokratycznym krajem ,a przede wszystkim nie jest panstwem prawa!! A więc idąc Pani tokiem myślenia ,ani nie jesteśmy państwem prawa ani nie jesteśmy państwem demokratycznym. Bo w kraju demokratycznym prawo musi być przestrzegane!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adam Wawrzyniak - gdyby nasz kraj był "pseudodemokratyczny" jak pan pisze - to Kaczyński i jego przy***tulajki juz dawno byliby sądzeni za swoją antypaństwową działalność.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Wawrzyniak
 • Adam Wawrzyniak
 • 16.10.2010 17:35

Machina rządzących już ruszyła,możemy oczekiwać tylko jednego,że ktoś zginie w tym pseudo demokratycznym kraju jaką jest nasz kochana Polska.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 16.10.2010 16:16

Kilka gazet poprostu napisało nieprwade i z wielkim trudem musiały te nieprawdziwe wieści prostować. Gazeta Wyborcza też napisała nieprawde wciskajc w usta Kaczynskiemu słowa które nigdy nie wypowiedział. Frapuje mnie kto ten artykuł napisał dla Wyborczej a może to legendarny Lesiu Maleszka !? Panie Kolebuk pan też powtarza nieprawde.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
 • Czytelnik
 • 16.10.2010 15:05

Panie Makieła - pani Joanna ma przeprosić pana? Niech pan zejdzie na ziemie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Joanno, manipuluje Pani:-((( Pisze Pani:
"czy to Jarosław Kaczyński powiedział > Może przyjdą wybory a może prezydent gdzieś poleci i wszystko się zmieni<?"
Jako zadanie domowe niech Pani sprawdzi kiedy i w jakim kontekście było wypowiedziane to zdanie a następnie wróci tu i ładnie przeprosi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Anatolu - Pan może uzywac sobie dopiero od kilku tygodni - po wprowadzeniu mozliwosci wpisów dla osób nie zarejestrowanych.
Ja tu jestem od poczatku istnienia portalu, ale nigdy nikomu, mającemu odmienne zdanie nie napisałabym, że pisze bzdury.
Proszę stosować cywilizowane formy dyskusji, bo argumentów na mój wpis jakoś nie widzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joanna Śmigielska
 • Joanna Śmigielska
 • 16.10.2010 02:10

Kolejny artykuł będący tzw. projekcją http://manipulant.info/psychologia-wywierania-wplywu-i-psychomanipulacji-projekcja/ czyli przypisaniem wad, uczuć i dążeń jednej osoby - drugiej osobie lub jednej grupy osób innej grupie.
Nie ulega wątpliwości, że nieodległe geograficznie narody to nasi sąsiedzi. Słowa Prezesa kojarzą mi się podobnie jak p. Redlińskiej i p. Konopce z okresem komunizmu, kiedy wielu ludzi wierzyło w zwycięstwo ekonomii socjalistycznej nad kapitalistyczną i popierało władzę, chociaż nie była to dobra władza. Nic nie wskazuje na to, że miał zamiar porównywać premiera do Hitlera a prezydenta do Himmlera. Wiemy natomiast bardzo dobrze, że takiego porównania dokonał p. Cezary Michalski w swoim felietonie a następnie poseł PO Janusz Palikot w odniesieniu do Jarosława Kaczyńskiego, ostatnio również posłanka PO M. Kidawa - Błońska mówiąc o J. Kaczyńskim nawiązała do nazizmu i do roku 1933.
Panie Kamilu, jest Pan zatrwożony, że Prezes PiS doprowadzi do rozlewu krwi w Polsce. Dlaczego? Czy to Jarosław Kaczyński powiedział >Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy ...< itd, czy to Jarosław Kaczyński powiedział > Może przyjdą wybory a może prezydent gdzieś poleci i wszystko się zmieni<? A może jest odwrotnie, może właśnie polityka PO, polegająca na niszczeniu Jarosława Kaczyńskiego doprowadzi do rozlewu krwi w Polsce?
Pan zarzuca nienawiść Prezesowi PiS a sam nazywa go człowiekiem niespełna rozumu albo >głupolem< przytaczając słowa A. Wajdy. Może to Pan jest pełen nienawiści i swoje uczucia przypisuje Jarosławowi Kaczyńskiemu?
Partia PiS jest partią opozycyjną dlatego z natury rzeczy jest antyrządowa. Trudno aby było inaczej.
Rację ma p. Koźmiński, pisząc że dla dzisiejszej władzy nie liczą się reformy ani poziom życia ludzi. Władza ma jeden nadrzędny cel: zniszczyć opozycję i utrzymać władzę przez najbliższe 50 lat z nikim jej nie dzieląc, tolerując u swego boku jedynie nic nieznaczące ugrupowania z co najwyżej 5 - procentowym poparciem społecznym.
Pisze Pan >Codziennie przeglądając serwisy informacyjne i widząc artykuł, w którego temacie jest nazwisko Kaczyńskiego możemy spodziewać się tylko tego, że po raz kolejny przekroczył on w jakiś sposób granice zdrowego rozsądku. < A ja codziennie przeglądając serwisy informacyjne zastanawiam się na ile sposobów opluty zostanie tego dnia Jarosław Kaczyński. Przez PO - nie odwrotnie.
I jeszcze jedno - warto dobrze przyglądać się kto kim manipuluje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 12.10.2010 18:12

Na całe szczęście nasz naród, to nie ciemny lud, jak twierdzą politycy PiS. Liczę na jego mądrość we wszystkich kolejnych wyborach. Nie znam państwa, w którym premierem jest chory z nienawiści człowiek.
Co do Palikota - nie jest i nigdy nie był dla mnie autorytetem, ale zgadzam się z jego oceną postawy Kaczyńskiego.
Ja nie straszę Kaczyńskim, to on sam straszy codziennie 99% narodu polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
 • Roman Kożminski
 • 12.10.2010 18:06

Straszy pan Kaczynskim i PiS-em, że jak tylko zdobędą władze to nastąpi trzęsienie ziemi i zapanują ciemności w Polsce..To prymitywna propaganda dla ciemniaków p. Kolebuk. Może zdażyć sie tak jak na Węgrzech ,gdzie równie ostro niszczono obecnego premiera Orbana z parti Fidesz. Dziś Orban ma większość w Parlamencie i może zmieniać konstytucje ,poza tym ma taki luksus że nie musi wchodzić z nikim w koalicje. I tego boi sie tzw. dzisiejszy estabishment w Polsce. Dlatego trwa ten ciężki bój, o Polske. Nie liczą sie reformy ,nieliczy sie poziom życia ludzi w Polsce: dla dzisiejszej ELYTY, liczy sie zwycięstwo w wyborach Prlamentarnych za wszelką cene - po trupach do władzy!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.