Facebook Google+ Twitter

Co tak naprawdę wydarzyło się w Poznaniu 94 lata temu?

Powstanie wielkopolskie wybuchło 94 lata temu, w trakcie wizyty pianisty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Wielkopolanie domagali się przywrócenia Polsce ziem zaboru pruskiego. Powstanie zakończyło się zwycięstwem Polaków w 1919 roku.

Sonda

Czy wiesz co wydarzyło się 94 lata temu w Poznaniu?

Płomień pamięci przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. / Fot. Mateusz WawrowskiDo powstania wielkopolskiego doprowadziła sytuacja po rozbiorach Polski. Władze niemieckie wprowadziły ograniczenie w używaniu języka polskiego, a w 1876 roku wprowadzono do urzędów i instytucji sądowych język niemiecki. Dziesięć lat później zlikwidowano język polski w szkołach elementarnych. Niemcy w 1904 roku ograniczyli zakup ziemi przez ludność narodowości polskiej. Cztery lata później wprowadzono tzw. ustawę kagańcową o zakazie używania języka polskiego podczas wieców i zgromadzeń publicznych.

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 grudnia 1918 roku o godz. 21.10 był impulsem dla powstania wielkopolskiego. Niemieccy oficerowie próbowali zatrzymać znanego pianistę, jednak nie udało im się to. W całym mieście wyłączono światło, jednak to nie przeszkodziło powitaniu wybitnego pianisty. Mieszkańcy witali gościa przy blasku kilkuset pochodni. Jeszcze tego samego dnia Ignacy Jan Paderewski przemówił z okna hotelu Bazar do Poznaniaków zebranych na Wilhelmplatz (dzisiejszy plac Wolności).

27 grudnia 1918 roku czyli w dniu wybuchu powstania w Poznaniu zorganizowano manifestacyjne pochody dla dzieci pod hotelem Bazar. Ta sytuacja nie spodobała się Niemcom, rozpoczęli kontrpochód, kierując się spod koszar na skrzyżowaniu obecnych ulic Szylinga i Bukowskiej, przez ul. Zwierzyniecką (zebranie na terenie ogrodu zoologicznego), dalej ul. św. Marcina, niszcząc po drodze siedzibę Komisariatu NRL, w kierunku placu Wolności. Podczas pochodu zrywano flagi państw ententy. Przed godziną 17 sytuacja wymknęła się spod kontroli, oddano pierwszy strzał i tak wybuchło powstanie. Także poza granicami miasta.

28 grudnia Polacy zdobyli w Poznaniu Cytadelę, fort Grolmann i arsenał przy ul. Wielkie Garbary (obecnie Garbary). Następnego dnia powstańcy zdobyli m.in. Grodzisk Wielkopolski i Gostyń, później zajęli również wszystkie tereny dzisiejszej wielkopolski. 8 stycznia 1919 r. Komisariat NRL przejął władzę cywilną i wojskową oraz mianował na dowódcę powstania generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Parę miesięcy później, 28 czerwca, Ignacy Jan Paderewski w imieniu narodu i władz państwowych złożył podpis na Traktacie Wersalskim. Będąc delegatem potwierdził postanowienia dotyczące niepodległej Polski z wyzwoloną wcześniej Wielkopolską.

Powstańcem był również mój stryj, Leon Wawrowski, brat mojego pradziadka. Z opowiadań, które przekazała mi babcia i moja mama wynika, że zawsze gdy wuj przychodził do domu na rodzinne spotkania, opowiadał ze szczegółami co wydarzyło się podczas powstania wielkopolskiego.

Głównym bohaterem powstania był Ignacy Jan Paderewski, ale również Józef Dowbor-Muśnicki, Kazimierz Grudzielski - dowódca frontu północnego. Ich sylwetki zostały przedstawione na oficjalnej stronie powstania wielkopolskiego 27 grudnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.