Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1182 miejsce

Co to jest offshoring? Wielkie korporacje chętnie wybierają Polskę

Nikogo już nie dziwi napis "made in China" na metce ubrania marki polskiej, brytyjskiej czy amerykańskiej. W krajach wysokorozwiniętych, takich jak np. USA, nie dziwi też obcy akcent płynący ze słuchawki podczas kontaktu z infolinią.

https://flic.kr/p/LZHKh / Fot. Kecko/CC BY-ND 2.0Początkowo korporacje inwestowały zagranicą, by zabezpieczyć dopływ koniecznych do produkcji surowców. Z czasem zauważono okazję do znacznych oszczędności dzięki przenoszeniu produkcji do krajów o znacznie niższych kosztach pracy i wytwarzania. Usługi długo nie mogły być przedmiotem handlu międzynarodowego na dużą skalę z jednego prostego powodu – trudno było je przesyłać. Dopiero wraz z rozwojem i rozpowszechnianiem się zdobyczy technologicznych dostrzeżono potencjał wykonywania usług na odległość. Dotyczy to głównie tych, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem, a ich produkt można łatwo i tanio przesyłać – głównie za pomocą internetu.

Technologie informacyjne sprawiły, że np. księgowość, tworzenie oprogramowania, stron www czy nawet telefoniczną obsługę klienta, można zlecić osobą żyjącym po drugiej stronie globu. I to znacznie taniej, dlatego wielkie korporacje międzynarodowe chętnie korzystają z tej możliwości. Zjawisko wydzielania i powierzania do realizacji procesów biznesowych poza granice kraju macierzystego nazywamy offshoringiem. Kiedy są one wykonywane nie tylko zagranicą, ale i przez obcy podmiot, nie będący np. filią korporacji – wtedy mamy do czynienia z outsourcingiem.

Międzynarodowa firma Tholons, zajmująca się doradztwem strategicznym w zakresie outsourcingu i inwestycji, opracowuje co roku ranking najlepszych lokalizacji dla procesów outsourcingowych. W raporcie dotyczącym roku 2014 bardzo dobrze wypadła Polska. Według rankingu Kraków jest najatrakcyjniejszą europejską lokalizacją na centra outsourcingowe, Warszawa awansowała o 4 pozycje, a Wrocław jest najszybciej awansującą lokalizacją ze wszystkich, które znalazły się w Raporcie Tholonsa.

Przykładami koncernów, które dokonały outsourcingu lub offshoringu części swoich operacji do Polski mogą być: Shell, Intel, IBM, Google, HP, Carlsberg, Motorola, Heineken, Procter & Gamble, UBS, Citibank, Credit Suisse. Polska jest atrakcyjna ze względu na wykształconą kadrę, znajomość języków, a także stosunkowo niskie płace. Ważny jest również dostęp do infrastruktury teleinformatycznej oraz stabilność polityczna i ekonomiczna. Co prawda w krajach azjatyckich można by zlecić wykonanie wielu procesów znacznie taniej. Pensja, którą trzeba wypłacić osobie wykonującej to samo zadanie w krajach Europy Zachodniej jest znacznie wyższa niż w Polsce. Różnica w płacy jest na tyle duża, że w połączeniu z pozostałymi zaletami Polski, czyni kraj nad Wisłą atrakcyjniejszy od konkurentów z innych kontynentów.

Korporacje chętnie przenoszą produkcję i zlecenia do krajów rozwijających się, szczególnie w Azji, przede wszystkim ze względu na niskie koszty. Biorą też pod uwagę mniej restrykcyjne ustawodawstwo tych państw, dotyczące np. ekologii czy praw pracowników, co generuje kolejne oszczędności. Część korporacji wybiera mniej oszczędną, ale bezpieczniejszą opcję offshoringu, czyli nearshoring. Tutaj szczególnie atrakcyjna jest Polska wraz z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej dla Europy Zachodniej, a dla USA – Meksyk. Nearshoring to tendencja do przenoszenia wybranych obszarów działalności firmy do sąsiednich państw. Określenie to tłumaczy się jako ,,offshoring za miedzą”. Oprócz niższych niż w kraju macierzystym kosztów pracy, choć nie tak niskich jak w bardziej egzotycznych regionach świata, mamy do czynienia przynależnością do tego samego kręgu kulturowego i lepszym zrozumieniem.

Źródła:
Globalizacja usług. Outsourcing, offshoring i shared services centres, pod red. A. Szymaniaka, Poznań 2007
http://www.akcjonariatobywatelski.pl/pl/centrum-edukacyjne/gospodarka/777,Polski-sektor-outsourcingu-prawdziwa-szansa-na-rozwoj.html
2014 Tholons Top 100 Outsourcing Destinations: Rankings, grudzień 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.