Facebook Google+ Twitter

Co to jest POChP?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-17 15:01

POChP to choroba palaczy: 90 proc. chorych na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, pali lub paliło papierosy.

- Wdychanie dymu tytoniowego, wieloletnie, 10, 20 lat, powoduje rozwój procesu zapalnego w układzie oddechowym, to powoduje rozwój zapalenia, czyli błona śluzowa układu oddechowego robi się gruba, jest tam nadmiar wydzieliny - mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. – Co więcej, dym tytoniowy powoduje, że napływają tam komórki zapalne, które robią destrukcję obwodowego miąższu płucnego. Pojawia się zjawisko rozedmy. Po wielu latach dochodzi do rozwoju niewydolności oddechowej u pacjentów. A to jest dla nich zabójcze.

Konferencja "Aktywni z astmą" - nowe spojrzenie na stary problem!

- Przebieg POChP zależy nie tylko od leków, ale również od tego, jak chory radzi sobie z chorobą, czy przyjmuje leki właściwie – podkreśla prof. dr hab. Ewa Jassem, kierownik Kliniki Alergologii Akademii Medycznej w Gdańsku, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. – Lepiej jest, gdy leki dawkowane są raz dziennie, bo jest wtedy większa nadzieja, że chory przyjmie zalecaną dawkę, ale bardzo istotne jest także, by chory dokładnie wiedział, jak należy przyjmować leki w postaci inhalatorów, a takie głównie stosowane są w POChP. Ważne jest również, żeby po prostu kupował te leki.

 / Fot. Tomasz Słodki - Jednak żeby leczyć, trzeba rozpoznać. Z dwóch milionów osób chorych na POChP milion jeszcze jest nierozpoznanych – stwierdza Piotr Dąbrowiecki. – Więc musimy rozpoznać chorych. Jak? Robiąc badanie spirometryczne. Można też zrobić bardzo proste badanie, polegające na mierzeniu natężonego wydechu. To trwa ok. 5-6 sekund… takie małe urządzenie w ręku lekarza pierwszego kontaktu może uratować pacjentowi życie.

Prof. dr hab. Anna Doboszyńska, wiceprezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na astmę, alergię i POChP, podkreśla natomiast:
- Chorobę z całą pewnością można hamować i do tego należy kilka elementów: zapobieganie zaostrzeniom, czyli szczepienia przeciwko grypie raz do roku, szczepienie przeciwko infekcjom pneumokokowym, zaprzestanie palenia jako pierwszy element leczenia I to jest ważne na wszystkich etapach choroby, również w okresie wstępnym, ponieważ zapobieganie zaostrzeniom zapobiega pogarszaniu czynności płuc, które jest związane z tą chorobą.

Nowoczesne terapie, które mogą pomóc chorym, są jednak drogie. Prof. dr hab. Karina Jahn-Różyk, kierownik Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej CSK MON WIM w Warszawie, jest zdania, że aby zapewnić dostępność pacjentów do takich drogich terapii, leki muszą być refundowane, jest to trend i europejski, i ogólnoświatowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Moja Mama zmarła na tę okrutną chorobę. Przez ostatnie ok. 2- lat, żyła dzięki koncentratowi tlenu- z Ośrodka Tlenoterapii w warunkach domowych. Polecam film i gratuluję świetnego tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.