Facebook Google+ Twitter

Co to ludobójstwo? Skąd jest Beenhakker? – Wikipedia Ci powie

Polityczna kłótnia o definicję ludobójstwa trwa w Sejmie, a Polacy szukają odpowiedzi na pytanie, kto ma racje? Prezes PZPN wyrzuca trenera, a wszyscy chcą wiedzieć, skąd on się w ogóle wziął? I szukają odpowiedzi...

Jak wynika z badań Gemius, informacji w Wikipedii szuka połowa polskich internautów. / Fot. Bartłomiej DerskiTrwający właśnie parlamentarny spór o zawarcie w okolicznościowej uchwale sejmu terminu "ludobójstwo" zaowocował niespotykanym dotąd zainteresowaniem Polaków tym terminem. Podczas, gdy zamieszczone w Wikipedii hasło na co dzień czytało nie więcej niż 100-200 osób, 10 września zagadnienie to zapragnęło zgłębić ponad osiem tysięcy naszych rodaków. Podobny, olbrzymi skok popularności, wywołały dwa nieudane mecze polskiej reprezentacji piłkarskiej i odwołanie selekcjonera. Artykuł o Leo Beenhakkerze do 5 września czytało nie więcej osób niż ten o ludobójstwie. Jednak już w dniu dymisji Holendra, stronę z jego biogramem przejrzało ponad siedem tysięcy wściekłych kibiców. Zdecydowanie mniej popularna strona o spółce PL.2012 także ożyła w atmosferze skandalu. Tym razem wywołanego ujawnieniem informacji o przyznanych premiach.

Jackson, Potter i Madonna

To nie informacje o trudnych związkach chemicznych czy biogramy polskich noblistów są najczęściej poszukiwanymi w Wikipedii. W sierpniu triumfy dziennej popularności święciły hasła o Michaelu Jacksonie, serialu Dr House, Harrym Potterze i nieśmiertelnej Madonnie. Wszystkie były każdego dnia odwiedzane przez kilka tysięcy osób. To właśnie takie hasła są jednym z największych oręży Wikipedii. O takiej aktualności informacji mogą jedynie pomarzyć twórcy drukowanych, a nawet i elektronicznych, lecz w pełni profesjonalnie przygotowywanych encyklopedii.

Chętni by się podczepić?

Niezwykła aktualność informacji, zazwyczaj zwięźle opisywane zjawiska a nader wszystko hasła, o których encyklopedyczną definicję nikt wcześniej się nie pokusił są magnesem przyciągającym biznes. Za sprawą nawiązania współpracy pomiędzy Fundacją Wikimedia (utrzymującą światową Wikipedię) a France Telecom (właściciela marki Oragne), Wirtualna Polska (należąca pośrednio do Orange) umożliwiła swoim czytelnikom bezpośrednie przechodzenie do treści Wikipedii. Uruchomiony w czwartek serwis wikipedia.wp.pl łączy informacje z Wikipedii i portalu. Może jednak budzić obawy o utrzymanie wolności "Wolnej Encyklopedii Wikipedii". Oby się nie okazało, że to Wikipedia ma właśnie swoje pięć minut, które niebawem przeminą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.09.2009 19:50

Tak jak cieszę się, że dzieciaki czytają, gdy zgłębiają Harrego Pottera, tak cieszę się, że piszą, kiedy zapełniają swoimi fantazjami Wikipedię :) A czy ktoś z tego skorzysta, to już zupełnie inna historia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wikipedia czasem jest bez sensu bo jakieś dzieciaki dorwą się do niej i wypisują głupoty bez pokrycia w rzeczywistości. Wymyślą sobie naród to o nim piszą, wymyślą nową planetę albo zwierzę to też o tym napiszą. Bo co, bo mogą. A że to bzdury to co z tego? Ważne, że oni mają czas to sobie stworzą wirtualną rzeczywistość po to żeby ją próbować przenieść na rzeczywistość niewirtualną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.