Facebook Google+ Twitter

Co trzeci pacjent nie wykupuje leków z recepty. Bieda, ostrożność?

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-02-02 10:34

Co trzeci chory nie wykupuje wszystkich przepisanych na recepcie leków, wynika z najnowszych danych Naczelnej Izby Aptekarskiej. Czy jesteśmy mądrzejsi od lekarzy? Nie. Wszystko dlatego, że lekarstwa są drogie, a renty i emerytury większości chorych niskie.

 / Fot. Lech Muszyński /PAPNa Lubelszczyźnie, gdzie zarobki należą do najniższych w kraju, problem jest szczególnie widoczny. - Żaden farmaceuta już się nie dziwi, gdy po wyliczeniu kosztów wykupienia recepty, ludzie z kilku leków rezygnują. Tak robią nie tylko emeryci, ale też i młodsi - przyznaje Krzysztof Przystupa, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej.

- Za trzy zastrzyki w kolano, które miały zmniejszyć ból po operacji i ułatwić poruszanie stawem kolanowym, miałem zapłacić 430 zł - opowiada Adam M., 37-letni lublinianin. - Gdyby żona nie utargowała w aptece 50 zł zniżki, zrezygnowałbym z tego leku. Na chorobowym "zarabiałem" 1350 zł, nie było mnie stać na tak drogie zastrzyki.

Krystyna Staszek, emerytka z Lublina, którą spotkaliśmy przed apteką w długiej kolejce po tańsze leki, przyznaje, że choroba zabiera jej jedną trzecią emerytury. Na leki wydaje ponad 200 zł miesięcznie (przeciętny polski emeryt 300 zł).

- Choruję na cukrzycę i serce, mam też kłopoty z kręgosłupem. Wiele razy brakowało mi pieniędzy na wykupienie lekarstw, ale na dłuższą metę nie mogę przestać ich brać, bo znacznie gorzej się wtedy czuję - opowiada kobieta.

Czytaj również: http://lublin.naszemiasto.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.02.2010 13:17

Ceny - nie tylko leków - dyktuje UE, natomiast nikogo nie obchodzi, że zarobki i nasze dochody są na żenującym poziomie! W zasadzie nie ma u nas klasy średniej! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż Pani Ewo... na eksterminację jesteśmy skazani wszyscy - czy chcemy, czy nie. Tak naprawdę to w stosunku do naszych zarobków bardzo wiele rzeczy jest za drogich, ale drogie leki chyba szczególnie trudno zaakceptować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leki drożeją , ludzie biednieją ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.02.2010 19:07

Romanie, absolutnie się z Tobą zgadzam! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.02.2010 19:02

Niech żyje prywatyzacja. :/
Prawda jest taka że niektóre dziedziny życia czy przemysłu NIGDY nie powinny być w rękach prywatnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też jestem słabą stroną społeczeństwa .Jestem rencistą .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.02.2010 14:57

Ludzie ludziom zgotowali ten los.... Jednak coraz więcej jest "ludzi" kompletnie niewrażliwych społecznie! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli aptekarze narzekają, że pacjenci nie realizują recept, bo nie mają pieniędzy na ich wykupienie, niech podpowiedzą koncernom farmaceutycznym by nie windowali cen w górę bez opamiętania. Pazerność też ma swoje granice. Sprawa nie dotyczy tylko emerytów, bo oni i tak skazani są na eksterminację, ale także młodszej części społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od razu piszę nie znoszę populizmu,jednak to prawda , ludzi nie stać na leki.NFZ się cieszy ,więcej emerytów szybko umrze ,będzie więcej pieniędzy w kasie.Z ostro ? cóż ,ktoś to musiał w końcu powiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, taka jest prawda, ludzi nie stać na wszystko na raz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.