Facebook Google+ Twitter

Co trzeci trans ma za sobą próbę samobójczą

Dwie francuskie organizacje LGBTQ - HES (Homosexualités & Socialisme) i MAG (Youth LGBT Movement) przeprowadziły na początku 2009 roku ankietę wśród młodych osób transpłciowych.

Konferencja prasowa dotycząca rodzącego się w Polsce ruchu osób transgenderowych - "Osoby transseksualne wychodzą z ukrycia", organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Nz: Rafafala, która urodziła się jako mężczyzna. / Fot. Tomasz Gzell/PAPBadanie miało na celu rozpoznanie środowiska młodych transów, którzy dotychczas byli ignorowani i pomijani. Miało się przyczynić do zwiększenia świadomości na temat problemów osób trans, zmiany konserwatywnego punktu widzenia.

Kwestionariusz, opublikowany w internecie, został przygotowany przez młodych aktywistów z Le MAG w październiku 2008 roku. Ograniczono się jedynie do respondentów między 16. a 26. rokiem życia. Pytania dotyczyły prywatnych spraw (struktury rodzinnej, edukacji, informacji o domu), kwestii medycznych, transfobii w szkołach oraz relacjach z bliskimi i rodziną, seksualności, uczuć odmienności, nastawienia do samobójstw, związków oraz projektów.

Najbardziej tragicznym wnioskiem jest liczba prób samobójczych na poziomie 34 proc. (próba wynosiła 100 osób). Jest to wyższy odsetek niż w przypadku osób homoseksualnych, gdzie ten odsetek wynosi 25 proc. Analizując bardziej odczucia inności (poczucie wykluczenia), można zauważyć, że samoidentyfikacja jako osoba trans (uważanie siebie za osobę transpłciową) zmienia się z negatywnych odczuć i cierpienia, gdy osoba ma mniej niż 20 lat, do zdecydowanie bardziej pozytywnych odczuć z czasem (gdy osoba jest starsza). Inaczej mówiąc - im osoba młodsza, tym gorzej znosi fakt, że uważa się za transwestytę, transseksualistę czy inną osobę transpłciową.

O tym, że transfobia istnieje, przekonywać nikogo nie trzeba, ale obserwując relacje rodzinne i związki można zobaczyć, jak bardzo sytuacja jest trudna. Rodzina, która zazwyczaj daje nam poczucie bezpieczeństwa, niestety w przypadku osób transpłciowych nie zawsze spełnia tę funkcję. Aż w 20 proc. przypadków nastolatkowie muszą stawiać czoła różnym formom odrzucenia, które może nawet przybrać formy ostracyzmu (odrzucenia i potępienia) od najbliższych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak jak istnieje homofobia, tak samo istnieje transfobia.

Nie wiem czy czuję się Marcinie na siłach napisać tekst czym transfobia jest. Raczej jestem od homofobii jak wiesz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu - tego słowa nie wymyśliła Monika.
Zajrzyj sobie na stronę: http://www.dzienpamieci.kph.org.pl/?cat=3 - znajdziesz tam bardzo szczególne przejawy zjawiska, któremu odmawiasz nazwy.

Moniko - "O tym, że transfobia istnieje, przekonywać nikogo nie trzeba" - nadmierny optymizm... Ale też nie ma tu tekstu, czym transfobia jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współczuję Ci. "Transfobia", co jeszcze wymyślisz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.