Facebook Google+ Twitter

Co trzeci trans ma za sobą próbę samobójczą

Dwie francuskie organizacje LGBTQ - HES (Homosexualités & Socialisme) i MAG (Youth LGBT Movement) przeprowadziły na początku 2009 roku ankietę wśród młodych osób transpłciowych.

Konferencja prasowa dotycząca rodzącego się w Polsce ruchu osób transgenderowych - "Osoby transseksualne wychodzą z ukrycia", organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Nz: Rafafala, która urodziła się jako mężczyzna. / Fot. Tomasz Gzell/PAPBadanie miało na celu rozpoznanie środowiska młodych transów, którzy dotychczas byli ignorowani i pomijani. Miało się przyczynić do zwiększenia świadomości na temat problemów osób trans, zmiany konserwatywnego punktu widzenia.

Kwestionariusz, opublikowany w internecie, został przygotowany przez młodych aktywistów z Le MAG w październiku 2008 roku. Ograniczono się jedynie do respondentów między 16. a 26. rokiem życia. Pytania dotyczyły prywatnych spraw (struktury rodzinnej, edukacji, informacji o domu), kwestii medycznych, transfobii w szkołach oraz relacjach z bliskimi i rodziną, seksualności, uczuć odmienności, nastawienia do samobójstw, związków oraz projektów.

Najbardziej tragicznym wnioskiem jest liczba prób samobójczych na poziomie 34 proc. (próba wynosiła 100 osób). Jest to wyższy odsetek niż w przypadku osób homoseksualnych, gdzie ten odsetek wynosi 25 proc. Analizując bardziej odczucia inności (poczucie wykluczenia), można zauważyć, że samoidentyfikacja jako osoba trans (uważanie siebie za osobę transpłciową) zmienia się z negatywnych odczuć i cierpienia, gdy osoba ma mniej niż 20 lat, do zdecydowanie bardziej pozytywnych odczuć z czasem (gdy osoba jest starsza). Inaczej mówiąc - im osoba młodsza, tym gorzej znosi fakt, że uważa się za transwestytę, transseksualistę czy inną osobę transpłciową.

O tym, że transfobia istnieje, przekonywać nikogo nie trzeba, ale obserwując relacje rodzinne i związki można zobaczyć, jak bardzo sytuacja jest trudna. Rodzina, która zazwyczaj daje nam poczucie bezpieczeństwa, niestety w przypadku osób transpłciowych nie zawsze spełnia tę funkcję. Aż w 20 proc. przypadków nastolatkowie muszą stawiać czoła różnym formom odrzucenia, które może nawet przybrać formy ostracyzmu (odrzucenia i potępienia) od najbliższych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak jak istnieje homofobia, tak samo istnieje transfobia.

Nie wiem czy czuję się Marcinie na siłach napisać tekst czym transfobia jest. Raczej jestem od homofobii jak wiesz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu - tego słowa nie wymyśliła Monika.
Zajrzyj sobie na stronę: http://www.dzienpamieci.kph.org.pl/?cat=3 - znajdziesz tam bardzo szczególne przejawy zjawiska, któremu odmawiasz nazwy.

Moniko - "O tym, że transfobia istnieje, przekonywać nikogo nie trzeba" - nadmierny optymizm... Ale też nie ma tu tekstu, czym transfobia jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współczuję Ci. "Transfobia", co jeszcze wymyślisz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.