Facebook Google+ Twitter

Co u motorowodniaków? O zawodach, zawodnikach i klasie OSY-400

Motorowodniacy mają teraz przerwę w treningach, ale tę dyscyplinę sportową przybliży czytelnikom W24 Jarosław Świerczyński, wiceprezes do spraw sportu "Kotwicy" Poznań.

KS "Kotwica" Poznań zrzesza zawodników z różnych miejscowości Wielkopolski.
Bartek Chojnacki - Klub Sportowy "Kotwica" Poznań / Fot. Dorota MichalczakPodziwiałam dzielnych motorowodniaków na wrześniowych zawodach w Zbąszyniu. Który to był Wasz udział w tych zawodach?
Jarosław Świerczyński, wiceprezes do spraw sportu KS "Kotwica" Poznań: W Zbąszyniu zawody motorowodne odbyły się po raz trzeci i my także startowaliśmy tutaj trzy razy.

Kto wpadł na pomysł wprowadzenia klasy OSY- 400 do dyscyplin motorowodnych i kiedy odbyły się pierwsze zawody?
Klasa OSY- 400 jest specyficzna ze względu na silnik tej samej marki, który wszyscy zawodnicy muszą posiadać. Takie rozwiązanie sprawia, że klasa OSY- 400 jest bardzo wyrównana, a o sukcesie decydują bardzo drobne szczegóły.

Czy łatwo odnieść sukces?
Aby osiągnąć sukces trzeba kompleksowo przygotować łódź, silnik, ale także pilota i mechaników. Te wszystkie czynniki muszą współgrać i są od siebie zależne. Klasa OSY-400 jest pomysłem Japończyków, którzy są jej prekursorami, pierwsze wyścigi w tej klasie dotarły do Europy na początku lat 90. ubiegłego stulecia, natomiast do polskiego kalendarza mistrzostw Polski popularna "OSA" trafiła dopiero 3 lata temu, nie chwaląc się głównie za sprawą mojego działania.

Czym różni się ta klasa od pozostałych?Michał Świerczyński - Klub Sportowy "Kotwica" Poznań / Fot. Dorota Michalczak
Klasa jest bardzo wyrównana i konkurencyjna, przez co jest bardzo liczna. Na "przeciętnych" zawodach w OSY-400 startuje zazwyczaj więcej niż 10 zawodników. Natomiast zawody rangi Mistrzostw Świata i Europy obstawiane są przez kilkudziesięciu zawodników z 4 kontynentów.

Jak droga jest klasa OSY-400?
Bardzo ciężko jest mówić w tym wypadku o kosztach, ponieważ jest to indywidualna sprawa każdego zawodnika, teamu. Koszty są znacząco niższe niż np. inne klasy sportowe, nie wspominając już tutaj klas wyścigowych.

W ciągu sezonu ile odbywa się eliminacji i gdzie?
Co roku odbywają się minimum 4 eliminacje mistrzostw Polski, do tego trzeba liczyć zawody rangi mistrzostw Europy i mistrzostw Świata oraz inne zawody międzynarodowe. Zazwyczaj jest to około 10 startów w sezonie.

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.