Facebook Google+ Twitter

Co Warszawa robi dla młodych?

Co Warszawa robi dla młodych? Co zamierza zrobić? Co o pomysłach władz stolicy sądzą uczniowie warszawskich szkół?

Włodzimierz Paszyński / Fot. PAP15 maja, o godz. 10, odbyło się spotkanie młodzieży warszawskiej z władzami Warszawy. Organizatorami tego przedsięwzięcia były fundacje Civis Polonus, Mazowia i stowarzyszenie Sejmisja.pl. Głównym gościem spotkania był wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński (odpowiedzialny za sprawy edukacji, polityki społecznej, sportu i rekreacji oraz ochrony konserwatorskiej zabytków). Debata była nawiązaniem do zeszłorocznych deklaracji pani prezydent, która złożyła obietnicę stworzenia wielu ciekawych rozwiązań, ułatwiających życie młodym warszawiakom.

Jako pierwsi głos zabrali przedstawiciele młodzieżowych rad dzielnic. W swych wypowiedziach poruszyli kilka ważnych kwestii m.in.: brak poinformowania uczniów o działających organizacjach i słabe wykonanie zamierzonych projektów.

Włodzimierz Paszyński przedstawił projekty, które udało mu się wprowadzić w życie, np. uruchomienie instytucji doradztwa zawodowego dla młodych ludzi, która pomaga w wyborze pracy, wyjaśnia działanie urzędów, pomaga w samorealizacji. Uczniowie siedzący na widowni stwierdzili, że o istnieniu takiej instytucji nic nie wiedzą. Do tej pory z porad skorzystało nie więcej niż 70 osób, prawdopodobnie właśnie dlatego, że niewiele osób wie, że ma taką możliwość.

W części poświęconej na pytania, młodzież warszawska żaliła się na swoje szkoły, na brak wycieczek, pikników, imprez szkolnych, ogólnie na brak rozrywki. Można było usłyszeć liczne głosy krytyki. Mówiło się o braku profesjonalnych boisk i dofinansowania dla szkół ze szczególnymi profilami.

Jeden z uczestników zapytał, kiedy w Warszawie powstanie bezprzewodowa sieć Wi-Fi. Paszyński odpowiedział, że jest to zbyt drogie przedsięwzięcie jak na budżet Warszawy. Inny licealista spytał o nowe skateparki w stolicy, bo obecne są przepełnione. Wiceprezydent tłumaczył, że nie buduje się takich obiektów, ponieważ brakuje pieniędzy, a samorządowcy nie są w tej kwestii zgodni.

Na koniec głos zabrała jedna z warszawskich nauczycielek. Mówiła m.in.: o niskich zarobkach pedagogów, dużej odpowiedzialności za uczniów, wysokich cenach biletów teatralnych, złym stanie polskich szkół. Wypowiedź została nagrodzona brawami. Włodarze mieli duży problem z ustosunkowaniem się do krytycznej wypowiedzi nauczycielki. Tłumaczyli, że wiele poruszonych przez nią kwestii nie leży w ich gestii, a w gestii rządu.

Wiceprezydent wspomniał o przedsięwzięciach w trakcie realizacji, m.in. o budowie Centrum Nauki Kopernik i modernizacji obiektów sportowych dla młodzieży.

Debata pokazała zainteresowanie młodzieży sprawami Warszawy; możemy mieć nadzieję, że to zainteresowanie będzie rosnąć, a obietnice składane przez polityków będą spełniane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ale pomyłka, dawałem sobie rękę uciąć że pani prezydent siedziała po lewej stronie, będzie trzeba poprawić wstęp.
Bardzo przepraszam za błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Głównymi gośćmi spotkania byli: pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński"

Gdzie Pan widział na tym spotkaniu Panią Prezydent Waltz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.