Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7592 miejsce

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 3

Londyn może poszczycić się jedną z najbardziej rozwiniętych sieci komunikacji miejskiej w Europie, tak więc po przyjeździe do stolicy Wielkiej Brytanii do dyspozycji mamy oczywiście metro, autobusy, tramwaje i taksówki.

Karta Oyster / Fot. en.wikipedia.orgSystemem komunikacji miejskiej zarządza firma Transport for London. W mieście kursują autobusy (London Buses), pociągi (National Rail), tramwaje (London Trams), metro (Underground), kolejka DLR oraz taksówki. Niestety londyńska komunikacja ma jedną wadę - przejazdy należą do jednych z najdroższych w Europie.

Londyński system opłat za przejazdy komunikacją miejską jest bardzo rozbudowany. Choć czasami znalezienie odpowiedniego biletu okazać się może nie lada wyzwaniem, to jednak właściwy wybór pozwala wiele zaoszczędzić.

Ceny za przejazdy uzależnione są między innymi od środka komunikacji, strefy, pory dnia oraz wieku pasażera. Przy dłuższym pobycie opłaca się zaopatrzyć w elektroniczną kartę Oyster, którą doładowuje się dowolną kwotą na przejazdy jednorazowe lub biletem okresowym. Po naładowaniu odpowiednim biletem można jej używać we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Karty Oyster kupić można w kasach na stacjach metra, w automatach z biletami, centrach informacji turystycznej lub przez Internet. Przy większej liczbie przejazdów warto nabyć bilet wieloprzejazdowy, czyli Travelcard. Bilety kupuje się na stacjach metra w kasach biletowych i automatach, w kasach dworcowych, na stacjach DLR oraz w automatach na przystankach tramwajowych i autobusowych. Pamiętać trzeba jednak, że nie w każdym z tych miejsc dostępne są wszystkie rodzaje biletów. Informacje dotyczące komunikacji miejskiej oraz cennik znaleźć można na stronie www.tfl.gov.uk. Londyńska sieć komunikacji podzielona jest na 10 stref: od 1 do 6 i od A do D. Strefa 1 to ścisłe centrum z większością atrakcji turystycznych, a strefy 1-6 obejmują obszar Greater London, a strefy A-d obrzeża miasta.

Metro
Logo londyńskiego metra / Fot. pl.wikipedia.orgMetro, nazywane także przez Brytyjczyków the Tube, jest najszybszym i najbardziej popularnym środkiem transportu w Londynie. Pierwsza linia uruchomiona została w 1863 roku. Dziś liczy 275 stacji obsługiwanych przez 12 linii o całkowitej długości 408 km (część linii biegnie na powierzchni). Pociągi odjeżdżają w zależności od pory dnia, co kilka lub kilkanaście minut. Metro kursuje pomiędzy 5:30 a 00:30 w dni powszednie oraz pomiędzy 7:30 a 23:30 w niedziele i święta. Pojedynczy przejazd w obrębie Greater London z kartą Oyster kosztuje od 1 do 4 funtów. Przy płaceniu gotówką za bilet ważny poza strefą 1. zapłacić trzeba 3 funty.

Bilet pozwala na przemieszczanie się z jednej stacji do drugiej, tak więc korzystać możemy z kilku linii kasując jeden bilet. Na każdej stacji umieszczone są dokładne plany metra. Dla ułatwienia orientacji każda linia oznaczona jest innym kolorem. Zwykle stacje oznaczone są jako małe prostokąciki w tym samym kolorze co linia, zaś stacje przesiadkowe białymi kółkami. Zaznaczone są także połączenia z National Rail, a w każdym wagonie znajduje się dokładna mapa trasy. Wszystkie stacje metra wyposażone są w specjalne bramki biletowe wymagające wsunięcia biletu lub przyłożenia karty. Kara za przejazd bez ważnego biletu wynosi 20 funtów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

NIe napisales, czy Oyster jest dla wszystkich , czy tylko dla studentow . POza tym wazne jest, zeby wiedziec , ze w TUbe bilety trzeba szanowac i nie gniesc , nie urywac , nie wyrzucac , bo sa potrzebne , zeby wydostac sie ze stacji - sa tam maszyny blokujace wejscie/wyjscie , wsuniecie biletu pozwala na ruch . Ceny - trzeba zawsze to przemyslec i sprawdzic , bo czesto oplaca sie kupic po prostu dniowke . A co do cen pociagow i autobusow dalekobieznych - roznica jest ogromna i jeszcze sie wkrotce zwiekszy. Bilet z Bristolu do Londynu np na pociag moze kosztowac 50 funtow , a na autobus 13. Czasowo - to zaledwie okolo pol godziny roznicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.