Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5632 miejsce

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 7

Gdzie warto wybrać się na zakupy podczas pobytu w Londynie? Jakie produkty kupować, aby zaoszczędzić? Na co zwracać uwagę?

Godziny otwarcia sklepów

Tesco Extra / Fot. Richard Croft; Creative Commons; http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tesco_Extra_-_geograph.org.uk_-_1024184.jpgSklepy w Wielkiej Brytanii na ogół otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17. W dużych miastach wiele sklepów, szczególnie supermarketów i domów towarowych, pracuje jednak do godzin późniejszych. W środy lub czwartki obowiązuje tzw. late night, co oznacza, że sklepy otwarte są do godziny 19 lub 20. Większe sklepy w dużych miastach często pracują także w niedzielę od 10 do 18. W wielu miastach niektóre duże supermarkety otwarte są całą dobę od poniedziałku do piątku (np. Tesco). Najbardziej znane supermarkety w Wielkiej Brytanii to Tesco, ASDA i Sainsbury's. Inne supermarkety i markety lokalne to Iceland, Morrisons, Waitrose oraz znane w Polsce: Netto, Lidl i ALDI.

Tesco

Największą siecią supermarketów w Wielkiej Brytanii jest Tesco, które ma pięć typów sklepów; największe - Extra - to hipermarkety zlokalizowane poza miastem; sklepy nazywane po prostu Tesco stores - to duże miejskie supermarkety; Tesco Metro mają wielkość pomiędzy Tesco stores a Tesco Express i znajdują się z reguły w centrum miasta; Express - to sklepy lokalne położone w centrum miasta, handlujące głównie artykułami codziennego użytku; najmniejsze są sklepy One Stop.

Wyprzedaże

Dom Towarowy Harrods / Fot. Mikegr; Creative Commons; http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HarrodsDay.jpgTuż po świętach Bożego Narodzenia oraz przez cały styczeń w domach towarowych i sklepach odbywają się wyprzedaże. Jedna z najbardziej prestiżowych wyprzedaży w domu towarowym Harrods zaczyna się na początku stycznia. Letnie wyprzedaże trwają na ogół w lipcu, ale ich terminy mogą być różne. W wielu sklepach towar można kupić po obniżonych cenach w zmieniających się promocjach przez cały rok.

Artykuły spożywcze

Mniejsze sklepy, takie jak Tesco Metro czy Sainsbury Local, w których zaopatrzyć się można w warzywa, owoce i inne artykuły spożywcze, znajdują się w wielu miejscach w całym Londynie. Po codzienne zakupy nie trzeba więc jechać do dużych supermarketów, choć przy zakupie większej ilości produktów wizyta w jednym z nich powinna się opłacić. Artykuły spożywcze dostępne są także w tzw. Pakistani groceries lub corner shops - małych sklepikach, których właścicielami są przeważnie osoby pochodzące z Pakistanu lub Indii. Wszystko, co potrzebne jest na co dzień, można znaleźć właśnie tam - jednak ceny są wyższe niż w sieciowych supermarketach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

a gdzie sklepy typu off licence? one są czynne całą dobę, można w nich kupić wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Magda: o tak! I dlatego ktoś z obwodem 65 i większą miseczką może bez problemu kupić sobie biustonosz. :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Wielkiej Brytanii obwody biustonoszy zaczynają się od numeru 28 (60), a miski kończą się nie na D, ale na KK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.