Facebook Google+ Twitter

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 8

W razie wypadku w Wielkiej Brytanii należy dzwonić pod darmowe numery alarmowe: z telefonu stacjonarnego - 999, a z telefonu komórkowego pod 112. Po zgłoszeniu się operatora należy poprosić o połączenie z odpowiednimi służbami.

Policja
Funkcjonariusz policji przed pałacem Buckingham / Fot. Arpingstone; Creative Commons; http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mounted.police.buckingham.palace.arp.jpgW całym Londynie, z wyjątkiem autonomicznego City, o bezpieczeństwo mieszkańców dba Metropolitan Police, w City - The City of London Police. Przestępstwa popełnione w środkach transportu miejskiego należy zgłaszać British Transport Police pod numerem telefonu 0800 405 040. Brytyjska policja zajmuje się sukcesywnie wszystkimi zgłoszeniami, dlatego warto zawiadomić nawet o pozornie drobnych sprawach. W większości przypadków konieczne jest złożenie zeznań na posterunku policji, czasem trzeba też zidentyfikować sprawcę spośród kilku przedstawionych osób. Osoby, które nie władają perfekcyjnie językiem angielskim mogą liczyć na darmową pomoc tłumacza. Policjanci nie tylko interweniują, gdy ktoś dopuszcza się przestępstwa lub zakłóca porządek, lecz także udzielają pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Osoby niezadowolone z działań policji mogą to zgłosić do Independent Police Complaints Commission, czyli niezależnej instytucji nadzorującej działania brytyjskiej policji.

Odszkodowania
Każda ofiara przestępstwa kryminalnego popełnionego na terenie Wielkiej Brytanii ma prawo wystąpić do urzędu ds. odszkodowań za przestępstwa kryminalne o odszkodowanie. Może się o nie ubiegać każdy, kto padł w Zjednoczonym Królestwie ofiarą przemocy, w wyniku której doznał urazu fizycznego bądź psychicznego. Jeśli poszkodowany przez dłuższy czas był niezdolny do pracy, przysługuje mu zwrot utraconych zarobków (w przypadku osób pracujących w Wielkiej Brytanii). Przy rozpatrywaniu wniosków o odszkodowanie kluczową rolę odgrywa współpraca z policją. Przyznanie odszkodowania nie jest uzależnione od skazania winowajcy, lecz przestępstwo musi zostać zgłoszone natychmiast, a poszkodowany musi wykazać gotowość współpracy z policją w trakcie dochodzenia.Euro / Fot. Twid; GNU; http://en.wikipedia.org/wiki/File:Euromoenterogsedler.jpg

Świadkowie
Świadkowie przestępstwa lub próby jego popełnienia mogą to zgłaszać nie tylko policji, lecz również niezależnej charytatywnej organizacji działającej na terenie Wielkiej Brytanii - Crimestoppers. Wystarczy zadzwonić pod darmowy numer telefonu: 0 800 555 111. Zgłoszeń dokonuje się anonimowo. Organizacja ta współpracuje z brytyjską policją przy ściganiu przestępców i zapobieganiu łamania prawa.

Karetka pogotowia
W Wielkiej Brytanii w karetce nie ma zazwyczaj lekarza, jest jedynie ratownik medyczny. Po połączeniu się z numerem 112 lub 999 trzeba krótko opisać sytuację, a w razie wypadku podać, ile osób zostało rannych. Jeśli wezwanie jest uzasadnione, przyjazd karetki i transport poszkodowanego do szpitala są bezpłatne.
Więcej informacji na temat opieki zdrowotnej znajduje się tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zawsze może sie przydać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.