Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 9

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Basen kryty na uniwersytecie w Stirling (Szkocja)
Basen kryty na uniwersytecie w Stirling (Szkocja)
Brytyjczycy przepadają za sportem, a do ich ulubionych dyscyplin należą piłka nożna, krykiet, tenis, jeździectwo, golf... oraz łobienie ryb.

Piłka nożna
Anglię powszechnie uważa się za ojczyznę piłki nożnej, a brytyjscy kibice znani są na całym świecie. Sezon futbolowy trwa tam od maja do sierpnia. Bilety na mecze, które odbywają się najczęściej w sobotnie popołudnia, kupić można w kasie biletowej na stadionie w dzień meczu lub zamówić przez telefon. Ceny wahają się w granicach od 25 do 80 funtów. Niezwykłym przeżyciem może być także obejrzenie meczu w londyńskim pubie, gdzie rozentuzjazmowani kibice dopingują swoje drużyny przy strumieniach piwa. Czołowe kluby w Londynie to: Arsenal, Chelsea oraz Tottenham Hotspur. Angielska ekstraklasa nosi nazwę Premiership, często określa się ją także jako Premier League, a w jej skład wchodzi 20 najlepszych angielskich zespołów walczących o tytuł mistrza Anglii. Druga liga nazywana jest Championship, a dopiero trzecia to League One. W zmaganiach o Puchar Anglii biorą udział wszystkie angielskie kluby zrzeszone w angielskiej Federacji Piłkarskiej - The Football Association.

Krykiet
Krykiet cieszy się o wiele mniejszą popularnością od piłki nożnej, jest jednak sportem typowo angielskim. Mecze rozgrywane są pomiędzy dwiema drużynami liczącymi po 11 zawodników. Sport ten uprawiany jest tylko w lecie, a mecze mogą trwać nawet kilka dni. Największą oglądalnością cieszą się jednodniowe rozgrywki międzynarodowe ODI (One-Day International) organizowane w ramach Mistrzostw Świata w Krykiecie. Najtańszy bilet na mecz to cena około 45 funtów.

Tenis
Jednym z najbardziej popularnych sportów indywidualnych na Wyspach jest tenis. W londyńskiej dzielnicy Wimbledon na trawiastych kortach klubu All England co roku na przełomie czerwca i lipca rozgrywany jest najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych na świecie - The Championships. O jego popularności świadczy choćby fakt, że do przygotowania ulubionego deseru widzów - truskawek ze śmietaną - zużywa się rok rocznie około 30 ton owoców i 7000 litrów śmietany!

Basen
W Londynie jest wiele krytych pływalni o wysokim standardzie, otwartych przez cały rok. Na ogół opłata pobierana jest tylko za wstęp. Bilet normalny to wydatek od 2 do 4 funtów. Studentom i uczniom przysługują zazwyczaj 50 proc. ulgi, a małe dzieci często korzystają z basenu bezpłatnie. Czasami pływalnie oferują specjalne zniżkowe bilety rodzinne. W przypadku niektórych obiektów warunkiem wstępu jest członkostwo w klubie lub też osoby nie będące członkami klubu mogą korzystać z basenu tylko w wyznaczonych godzinach. W tygodniu większość obiektów czynna jest od godziny 8.00 do 22.00, a w weekendy od 8.00 do 17.00. Na basen trzeba zabrać ze sobą czepek kąpielowy, klapki oraz ręcznik. W centrach sportowych takich jak: Chelsea, Porchester, Broadgate Club, Seymour Leisure Center czy Queen Mother, można skorzystać także z siłowni, sauny, łaźni lub gabinetów odnowy biologicznej, wziąć udział w zajęciach fitness albo też zagrać w badmintona, squasha czy siatkówkę. Oprócz pływalni krytych w Londynie działają także odkryte baseny kąpielowe, tzw. lido, np. Hornsey Park Road Pools, Brockwell Lido, Hampton Heated Open Air Pool (czynny cały rok!). Otwarte są one zazwyczaj w sezonie letnim, czyli od czerwca do września. Wstęp kosztuje od 3 do 5 funtów.

Jazda na rowerze
W całej Wielkiej Brytanii rowerzyści mają do dyspozycji ponad 11 tysięcy kilometrów tras rowerowych. W samym Londynie miłośnicy dwóch kółek mogą liczyć na znaczne udogodnienia: przy dworcach funkcjonują specjalne parkingi, na których można zostawić rower i odebrać go w drodze powrotnej, w mieście porozstawiane są specjalne stojaki, działają też płatne strzeżone parkingi, a rowery wolno przewozić środkami komunikacji miejskiej. Przez stronę internetową Transport for London zamówić można bezpłatne przewodniki z trasami rowerowymi w Londynie; rozprowadza się je także w sklepach ze sprzętem sportowym i wypożyczalniach rowerów. Do najbardziej znanych londyńskich wypożyczalni rowerów należą: London Bicycle Tour Company, OYBike, London Bicycle Tour Co, Go Pedal i London Recumbents. Oferują one całą gamę rowerów górskich, tradycyjnych oraz specjalnych wraz z akcesoriami. Ceny za godzinę wahają się w granicach 2-3 funtów. Opłaty za dzień różnią się znacznie w zależności od wypożyczalni - od 8 do 32 funtów. Niekiedy pobierana jest także kaucja. Rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach, jednak z oczywistych względów jest to zalecane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto