Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9060 miejsce

Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?

"Widzieć, aby wiedzieć - oto dewiza podróżnika" (Ferdynand Goetel). Zapraszam więc na szybką, wirtualną podróż do Cisowej Góry, punktu widowiskowego "Pan Tadeusz", a także do słynnych mostów w Stańczykach - miejsc które warto odwiedzić.

Cisowa Góra / Fot. Beata SzczurzewskaCisowa Góra wznosi się 258 metrów nad poziom morza. To doskonały punkt widokowy na pobliski park krajobrazowy, malownicze zagłębie rzeki Szeszupy i kilkanaście błękitnych jezior.

Jej nazwa wywodzi się od olbrzymiego drzewa cisowego, rosnącego niegdyś na szczycie góry. Legenda głosi, że wzniesienie to usypane zostało przez ludzi, którzy kopali pobliskie jezioro, nazwane jeziorem Kopanym. Dzięki temu ta formacja geologiczna jest regularna, a niektórzy nazywają ją także Górą Sypaną.Widok z Góry Cisowej / Fot. Beata Szczurzewska

W rzeczywistości wzniesienie zostało utworzone przez morenę czołową, a współcześnie określane jest mianem „Suwalskiej Fudżijamy”. Inną, czwartą nazwą wzniesienia jest Góra Gulbieniska, gdyż znajduje się w rejonie wsi Gulbieniszki, po lewej stronie drogi Suwałki-Wiżajny.

Widok z punktu widowiskowego PAN TADEUSZ / Fot. Beata SzczurzewskaNieopodal Cisowej Góry, w miejscowości Smolniki, znajduje się wieża widokowa „Pan Tadeusz”, właśnie tutaj Andrzej Wajda (rodowity suwalczanin) kręcił zdjęcia do ekranizacji narodowej epopei. Warto więc przybyć do Smolnik i stanąć na najsłynniejszym punkcie widowiskowym, aby przypomnieć sobie początkowe kadry, przedstawiające piękne litewskie krajobrazy. Oprócz „Pana Tadeusza” na tych terenach nagrywano także sceny do filmu „Dolina Issy”, w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

Wielką atrakcją Suwalszczyzny są mosty w Stańczykach, o których w Wiadomościach24.pl miesiąc temu napisała Jolanta Paczkowska. Wiadukty położone nad rzeką Błędzianką, przypominające rzymskie akwedukty, uchodzą za jeden z najładniejszych zakątków pogranicza Mazur Garbatych i Suwalszczyzny.

„Podróżę kształcą wykształconych”, zatem kształćmy się jak najczęściej :)Stańczyki / Fot. Beata Szczurzewska Na moście w Stańczykach / Fot. Beata Szczurzewska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Paula
  • Paula
  • 08.02.2011 14:57

www.gulbieniszki.pl tylko u nas jest tak pięknie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mosty w Stańczykach to mosty , które miały być wiaduktami kolejowymi jak dobrze się orjętuje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Suwalszczyżnie wszystko warto zobaczyć i popływać kajakiem też warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.