Facebook Google+ Twitter

Co wiedział zaginiony szyfrant?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 07:42

Zaginiony szyfrant wywiadu Stefan Zielonka ma wiedzę niebezpieczną dla polskich agentów działających za granicą - twierdzi "Dziennik".

Z informacji gazety wynika, że chorąży przez lata szkolił oficerów służb oraz uczył ich, jak wysyłać zakodowane informacje do centrali. Zna ich twarze, tożsamość i kraje, do których zostali wysłani.

"Dziennik" ustalił, że wiedza chorążego Zielonki nie ograniczała się tylko do znajomości kodów i szyfrów stosowanych przez służby. Zielonka wiele lat szkolił tak zwanych nielegałów, czyli oficerów służb, którzy wyjeżdżali pod przykrywką za granicę. Informację tę "Dziennik" potwierdził w kilku niezależnych źródłach w wojskowych służbach.

Nadal nie jest przesądzone, czy Zielonka popełnił samobójstwo, został przypadkowo zabity, porwany czy zdradził. Prokuratura wojskowa prowadzi dochodzenie w sprawie jego zniknięcia. Śledczy poinformowali, że dotyczy ono dezercji Zielonki. Dziś mają zostać przesłuchani pierwsi świadkowie - w tym bezpośredni przełożony chorążego z sekcji szyfrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Został porwany mimo przekupstwa i szantażu nie podjął współpracy i dlatego go porwali aby go zmiękczyć i skłonić do współpracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.