Facebook Google+ Twitter

Co wiesz o architekturze bahaickiej?

Wiara bahá’í, najmłodsza niezależna monoteistyczna religia świata, wywodzi się z Persji, z XIX wieku. 6 milionów wyznawców stanowi drugą po chrześcijaństwie najbardziej geograficznie rozprzestrzenioną religię na świecie.

 / Fot. Kushtar MamytalievBahaickie budynki sakralne dzielimy na mauzolea, w których pochowani są założyciele Wiary Bahá’í, centra administracyjne oraz domy modlitwy. Budowlami, które reprezentują nowoczesne rozwiązania architektoniczne są świątynia lotosu w Nowym Deli w Indiach (rok budowy 1986) oraz świątynia w Santiago de Chile (planowany rok zakończenia budowy 2008, ale nadal buduje się). Pozostałe budowle wzniesiono w połowie XX wieku. W 2001 roku otwarto nowe budynki centrum administracyjnego w Hajfie w Izraelu w stylu klasycystycznym.

Bahaickie domy modlitwy są budowlami centralnymi - każdy dom modlitwy jest dziewięciokątem zwieńczonym kopułą. Budowle tego typu, przeznaczone na cele sakralne, cieszyły się dużą popularnością już w czasach renesansu.

Symetryczność miała odzwierciedlać doskonałość Boga. Okrąg ma również znaczenie symboliczne w różnych religiach: wizerunki Buddy czy postaci świętych w chrześcijaństwie otoczone są okrągłą aureolą. Harmonia formy współgra zazwyczaj z otoczeniem - budynki otoczone są pięknymi ogrodami, które w tradycyjnych wierzeniach były symbolem nieba, natomiast kwitnące ogrody symbolami nowego życia i duchowego rozwoju. Dom modlitwy jest miejscem dla duchowego spotkania całej ludzkości.

Otwartość na ludzi różnych ras i wyznań znajduje wyraz w sposobie kształtowania architektonicznego budowli. Otwartość na inne kultury i religie odzwierciedlona jest symbolicznie poprzez 9 wejść, charakterystycznych dla wszystkich domów modlitwy.

Jedność religii jest również ważną cechą wydarzeń odbywających się w budynku - służy ona głównie jako miejsce do medytacji, jednak okazjonalnie czytane są tam fragmenty pism świętych, nie tylko bahaickich, ale również innych religii takich jak Biblia czy Koran.

Istniejące domy modlitwy (Mashriqu’l-Adhkar) uważa się za „Świątynie Matki” poszczególnych kontynentów, jako że w przyszłości przewiduje się, że takich budowli będzie więcej. W bahaickich domach modlitwy nie ma kazań, rytuałów, duchowieństwa, obrazów czy posągów. Spotkania modlitewne, odbywające się w środku, polegają na czytaniu świętych tekstów Wiary Bahá’í i innych religii. Obecnie na całym świecie istnieje siedem domów modlitwy i trwa budowa kolejnego obiektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kushtar
  • kushtar
  • 01.11.2011 22:51

zapraszam do mojego blogu http://bahaizmwpolsce.wordpress.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.