Facebook Google+ Twitter

Co wiesz o boreliozie? Katarzyna Kmieć ze Stowarzyszenia Chorych dla W24

Celem Stowarzyszenia jest budowanie w społeczeństwie świadomości zagrożenia wynikającego z chorób przenoszonych przez kleszcze, a w szczególności boreliozy oraz edukacja lekarzy w zakresie nowoczesnych metod leczenia.

Dla Wiadomości24 - Katarzyna Kmieć, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, opowiada o organizacji.

Jesteście Stowarzyszeniem. SCHNB - proszę rozszyfrować nazwę organizacji.
Na jakim terenie działacie, jak się z Wami skontaktować?

Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę jest zarejestrowane w Bielsku Białej, ale działa na terenie całego kraju. Adres do korespondencji: SCHNB, ul. Świerzawska 1, pokój 101, 60-321 Poznań. Telefon: prezes - 606 304 550, sekretariat - 692 890 751.

Kleszcz / Fot. André Karwath aka Aka/CC BY-SA 2.5Od kiedy działacie i co zdecydował o założeniu organizacji?
Stowarzyszenie powołano do życia 25 listopada 2006 r. na spotkaniu w Katowicach. W lutym 2007 roku, zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, a po roku uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.

Nasza organizacja powstała spontanicznie, jako ruch chorych, którzy zostali pozostawieni samym sobie przez system służby zdrowia. Struktury tego systemu oparte są na nieskutecznych schematach leczenia choroby z Lyme (borelioza i współinfekcje). Dodatkowo dochodzi błędne przekonanie, że borelioza jest chorobą rzadką, łatwą w leczeniu i występującą tylko na niektórych obszarach Polski. Te kilka lat naszej działalności pokazało, że mieliśmy rację - dziś już nikt nie kwestionuje, że problem jest poważny i narasta.

Jaki jest główny, najważniejszy cel stowarzyszenia?
Celem Stowarzyszenia jest budowanie w społeczeństwie świadomości zagrożenia wynikającego z chorób przenoszonych przez kleszcze - a w szczególności boreliozy - oraz edukacja lekarzy w zakresie nowoczesnych metod leczenia.

Do kogo skierowane są Wasze działania, i jak duża grupa społeczeństwa jest nimi objęta?
Nasze działania obejmują: całe społeczeństwo - profilaktyka chorób przenoszonych przez kleszcze; chorych na choroby odkleszczowe - pomoc, wymiana doświadczeń; lekarzy - organizacja szkoleń i sympozjów, udostępnianie badań naukowych; tłumaczenie prac naukowych, które ukazują się poza granicami Polski.

Dodatkowo rozmawiamy z władzą ustawodawczą i wykonawczą - kierujemy za pośrednictwem posłów interpelacje i zapytania poselskie, prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Zdrowia oraz NFZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

@ Jagoda Palińska 25.05.2014 10:41
Jadziu jeśli uważasz, że temat wart rozpowszechnienia. Proszę bardzo. Mało wiemy o chorobie i stowarzyszeniu - www.borelioza.org

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny temat Dorotko! Myślę, że wiedza na ten temat przyda się każdemu. Pozwolisz, że udostępnię treść na swojej stronce? Oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto powrócić do tematu - borelioza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat, do którego warto powrócić ... link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choroby odkleszczowe to ogromny problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katarzyna Kmieć
  • Katarzyna Kmieć
  • 30.09.2011 20:34

Borelioza i towarzyszace jej inne infekcje odkleszczowe to ciezkie choroby. Tylko szybkie i wlasciwe leczenie daje szanse na powrot do zdrowia. Niestety standardowa terapia (krotko i malo antybiotykow), ktora oferuja nam nasze przychodnie, prowadzi do boreliozy przewleklej - a taka juz bardzo trudno wyleczyc. Wszystkich zainteresowanych odsylam na strone Stowarzyszenia www.borelioza.org - kazdy powinien przejsc szkolenie, co zrobic, kiedy ugryzie kleszcz. I prosze nie myslec, ze to nas akurat nie dotyczy - kleszcze sa doslownie wszedzie - kazdy z nich ma w sobie jakas chorobe odkleszczowa, a tych chorob jest ok. 40

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Malik
  • Krzysztof Malik
  • 29.09.2011 18:35

Nie ma i jeszcze długo nie będzie żadnej szczepionki na boreliozę dla ludzi. Tak naprawdę, to nie wiadomo, czy taką szczepionkę uda się kiedykolwiek stworzyć Na razie wszelkie próby zawiodły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena Kowalska
  • Irena Kowalska
  • 28.09.2011 23:45

Jeżeli można coś więcej na temat niekonwencjonalnej metody leczenia - to bardzo proszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota W
  • Dorota W
  • 28.09.2011 10:22

Popieram, że nie wolno bagatelizować boreliozy i w ogóle ukąszenia kleszcza, bo sama jestem w trakcie leczenia,testy wykazały zakażenie, ale mam to szczęście,że mieszkam w Krakowie,gdzie jest świetne miejsce do którego trafiłam miesiąc temu-Nova Clinic, wyszukałam w internecie, i śpię spokojnie bo wiem,że wyzdrowieję i cieszę sie ze u mnie nie ma jeszcze poważnych objawów. Lekarka b.rzeczowa,poświęciła mi dużo czasu i zaleciła bezbolesna terapię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To poważna choroba, szczepionki nie są skuteczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.