Facebook Google+ Twitter

Co wiosną przyniosą Polsce bociany z Przygodzic?

W ramach wiosennej inicjatywy promocji telewizji ruchomej (mobilnej), każdy mieszkaniec Polski będzie mógł podglądać i podsłuchiwać bocianie życie przez telefon komórkowy lub inne urządzenie mobilne.

Co Polsce wiosną bociany z Przygodzic przyniosą? / Fot. Andrzej FilipowiczInicjatywa promocji telewizji ruchomej (mobilnej), realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda bocianów w Przygodzicach w Dolinie Baryczy, wpisuje się znakomicie w stanowisko Parlamentu Europejskiego w/s promocji telewizji ruchomej (mobilnej).
Przekaz z Przygodzic objęty został specjalnym patronatem przez dwie najważniejsze dla rozwoju telewizji komórkowej w Polsce i Unii Europejskiej osoby: Panią Vivian Reding, Komisarz Parlamentu Europejskiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz Panią Annę Streżyńską, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Projekt „Blisko bocianów”


Projekt "Blisko bocianów", czyli internetowej obserwacji bocianów białych w Przygodzicach, realizowany jest przez Południowowielkopolską Grupę PwG OTOP (Ogółnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) - polskiego partnera międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków i ich siedlisk BirdLife International, przy współpracy Gminy Przygodzice, Komunikacji Kolejowej S.A., Przedsiębiorstwa "Promax" i Grupy iTTv.

Partnerem technologicznym i realizatorem przekazu mobilnego jest iTTv Lublin – jeden z pionierów multimedialnych transmisji internetowych i mobilnych w Polsce oraz UE.

Pod skrzydłami "Dziedzica" / Fot. Andrzej FilipowiczProjekt edukacyjno-badawczy grupy OTOP ruszył wiosną 2006 roku, 24 marca założono kamerę, a już 28 marca obserwowano pierwsze pojawienie się bociana w gnieździe. Położone jest one w Wielkopolsce, w gminnej wsi Przygodzice, należącej do powiatu ostrowskiego. Ptaki żerują w dolinie rzeki Barycz, która jest jednocześnie terenem największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". Ten specjalny obszar ochrony ptaków należy do europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".

Celem projektu jest przybliżenie wszystkim miłośnikom przyrody życia bociana białego - "najbardziej polskiego gatunku ptaka". Warto bowiem pamiętać, że polska populacja bociana białego, licząca ok. 50 tys. par, jest największą na świecie i stanowi około 1/4 całej populacji światowej.

Monitorowane gniazdo znajduje się na podstawie nieużywanego komina przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach, przy drodze krajowej nr 11. Ze względu na bezpieczeństwo bocianów kamera jest umieszczona na specjalnie skonstruowanym wysięgniku - odchylonym w bok, by ptaki mogły bezpiecznie i bez problemów siadać na gnieździe. Kamera nie zakłóca normalnego toku życia bocianów, jest przez nie traktowana jako stały element otoczenia gniazda, o czym może się przekonać każdy obserwator obrazu.

Nazwa projektu oddaje nie tylko techniczne możliwości stałego oglądania dziko żyjących bocianów, ale ich bliski związek emocjonalny z milionami internautów, którzy śledzą i kibicują swoim ulubieńców, a sami nadali w wyniku konkursu imiona „Przygoda” i „Dziedzic” (gniazdo w Przygodzicach znajduje się tuż obok dawnego majątku ziemskiego, należącego m.in. do Radziwiłłów). Wybór gniazda do projektu okazał się bardzo trafny: para gniazdująca na nim w obu sezonach zniosła aż po 5 jaj (zwykła średnia dla bocianów to 4), przy czym lotność osiągnęły w roku 2006 trzy młode bociany (nazwane przez internautów „Przydzio”, „Dodzio” i Adzia”), a w 2007 r. - dwa młode („Kajtek” i „Kaśka”).Ile jaj złoży "Przygoda" ? / Fot. Andrzej Filipowicz

Od 2007 roku działa też forum dyskusyjne miłośników bocianów, gdzie można wymienić się swoimi obserwacjami, dowiedzieć się czegoś od bardziej doświadczonych osób, znaleźć namiary na inne kamery gniazdowe (aktualnie zespół projektu z Przygodzic nawiązuje współpracę z nowo ruszającą kamerą w hiszpańskiej Ekstramadurze), znaleźć informacje o ciekawych stronach i poblikacjach na temat bocianów.

Opiekunem naukowym projektu jest prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Zakładu Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, główny redaktor wydanej w marcu ub.r. pierwszej anglojęzycznej monografii o bocianie w Polsce pt. „The White Stork in Poland”. W monografii tej znalazł się m.in. artykuł Pawła T. Dolaty o możliwościach jakie niesie ten i podobne projekty dla poznawania nieznanych aspektów bocianiego życia. Obecnie na UAM i Akademii Rolniczej w Poznaniu powstają dwie szczegółowe prace magisterskie o biologii lęgowej bocianów na podstawie nagrań z kamery w roku 2007.

Możliwości odbioru obrazu z kamery


Poza transmisją multimedialną dla komputerów i telefonów komórkowych dostępna jest również emisja odświeżanych cyklicznie zdjęć. Przekaz strumieniowy dostępny jest dodatkowo na otwartych światowych platformach internetowych telewizji P2P, live broadcasting i mobiTV . Przekaz z Przygodzic realizowany jest w oparciu o najwyższej jakości sprzęt i oprogramowanie do kompresji obrazu i dźwięku, bardzo sprawne i wydajne łącza nadające oraz najwyższej jakości serwery dostępowe.

Transmisja mobilna wspierana jest przez najbardziej wyspecjalizowane i doświadczone w tej dziedzinie europejskie serwisy oprogramowania dla telefonii komórkowej i telewizji ruchomej, a sam
przekaz do sieci Internet realizowany jest przez jeden z pierwszych w naszym kraju i UE serwis telewizji komórkowej mobiTV iTTv Lublin .
Zastosowane dotychczas rozwiązania pozwalają bocianim fanom cieszyć się obrazem bardzo wysokiej jakości oraz dźwiękiem realizowanym w technologii Hi-Fi.
Poza przekazem obrazu i dźwięku z bocianiego gniazda w Przygodzicach dostępne są komputerowy i komórkowy bociani czat, forum i galeria.

Bociany ambasadorami Polski na świecie


W roku ubiegłym transmisję z Przygodzic obejrzało ponad 3 miliony rozsianych po całym świecie internautów, którzy okrzyknęli „Przygodę” i „Dziedzica” - mieszkańców obserwowanego gniazda - „wirtualnymi ambasadorami Polski w świecie”. Przygodzickie bociany stały się hitem jednej z otwartych, publicznych platform internetowych TV, przewyższając oglądalnością takie pozycje jak Mission Impossible . Rozkład krajów z największymi ilościami wejść odpowiada głównym skupiskom Polonii na świecie: w czołówce krajów europejskich są Litwa, Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia (pojedynczych "bocianolubów" ma i Watykan…), sporo internautów obserwuje też bociany z USA, Brazylii i Australii. Ale są i użytkownicy z krajów bardziej egzotycznych i mało „polonijnych”, jak Panama, Belize, Boliwia, Laos czy Wietnam.

Średni czas podłączenia do multimedialnego strumienia transmisji, tzw."przylepne oczy" wyniósł 2 godziny 50 minut 20 sekund, najdłuższe podłączenie trwało 64 godziny i zostało przerwane awarią zasilania encodera transmisji.
Z myślą o obcokrajowcach, pod adresem www.storks.pl i wap.storks.pl uruchomiona została anglojęzyczna wersja łączącej wszystkie obserwowane online gniazda. Organizatorzy i koordynatorzy przekazu z gniazda bocianów białych w Przygodzicach przewidują, że w roku bieżącym ilość obserwatorów życia bocianów może przekroczyć 10 milionów użytkowników komputerów i telefonów komórkowych.

Inne uruchomione w naszym kraju i UE bocianie transmisje z gniazd bocianów dostępne są przez Bociany Online i mobilnie przez wap.bocianyonline.pl.

Kto pierwszy wypatrzy małe bociany? / Fot. Andrzej FilipowiczZapraszamy do śledzenia losów bocianiej rodziny „Przygody” i „Dziedzica”, których gniazdo jako jedyne w świecie dostępne jest mobilnie i poza oglądaniem obrazu pozwala wsłuchiwać się w odgłosy otoczenia przez komputery podłączone do sieci www i telefony komórkowe z aktywnymi usługami 2,5/3G.

Dla najbardziej wytrwałych obserwatorów bocianich zwyczajów PwG OTOP i Grupa iTTv przygotowały specjalne, bardzo atrakcyjne nagrody niespodzianki.

Bądź pierwszy i „złap” bociany z Przygodzic na żywo przez www lub WAP.
koordynator projektu „Blisko bocianów”
Paweł T. Dolata
lider PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl
koordynator transmisji mobilnej
Łukasz Jackiewicz
Grupa iTTv
www.ittv.pl
wap.ittv.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.