Facebook Google+ Twitter

Co Wisława Szymborska pozostawiła Bibliotece Kórnickiej?

"Oddać Bibliotece Kórnickiej" - tak brzmi adnotacja na paczce, którą wśród rzeczy Wisławy Szymborskiej znalazł Michał Rusinek, długoletni asystent Noblistki.

Zamek Kórnicki skrywa nie tylko piękne wnętrze i eksponaty, ale także zbiory należące do Biblioteki Kórnickiej. 24.04 do tych zbiorów dołączą najprawdopodobniej informacje dotyczące ojca Wisławy Szymborskiej. / Fot. Benny Profane, CC 3.0Jak informuje portal Gazeta.pl tajemniczy zapieczętowany pakunek stanowi pochodzący z XIX wieku kuferek. A co znajduje się w środku? Tego nie wie nikt. Michał Rusinek, wieloletni asystent Wisławy Szymborskiej przypuszcza, że w środku znajdować mogą się dokumenty dotyczące ojca Noblistki. Przypuszcza, ponieważ nie ma zamiaru otwierać paczki, która w poniedziałek, 23 kwietnia w Poznaniu przekazana zostanie prof. Tomaszowi Jasińskiemu, dyrektorowi Biblioteki Kórnickiej.

Wisława Szymborska / Fot. Michał Kobyliński, CC 2.5Wisława Szymborska przyszła na świat 2 lipca 1923 właśnie w Kórniku. Laureatka literackiego Nobla z 1996 urodziła się w domu, który należał do folwarku Prowent stanowiącego zaplecze kórnickiego zamku. Znajdowała się tu kuźnia, spichlerz, a w samym centrum dom nazywany ratuszem. To w nim zamieszkał Wincenty Szymborski, ojciec poetki, który pracował dla Władysława hr. Zamoyskiego jako zarządca dóbr zakopiańskich. W 1923 ściągnięty został do Kórnika, ale już rok później z żoną i dwoma córkami przeprowadził się do Torunia, by po kilku latach na stałe osiąść w Krakowie.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 w swoim krakowskim domu. Pozostawiła po sobie trzynaście tomów wierszy i dziewięć zbiorów poezji, a jej teksty przetłumaczono na 42 języki. Poetka nie została pochowana w Krypcie Zasłużonych na Skałce u boku takich Polaków, jak Czesław Miłosz, Adam Asnyk, Jan Długosz czy Ignacy Kraszewski. Spoczęła, zgodnie z życzeniem, w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.