Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co Wisława Szymborska pozostawiła Bibliotece Kórnickiej?

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Zamek Kórnicki skrywa nie tylko piękne wnętrze i eksponaty, ale także zbiory należące do Biblioteki Kórnickiej. 24.04 do tych zbiorów dołączą najprawdopodobniej informacje dotyczące ojca Wisławy Szymborskiej.
Zamek Kórnicki skrywa nie tylko piękne wnętrze i eksponaty, ale także zbiory należące do Biblioteki Kórnickiej. 24.04 do tych zbiorów dołączą najprawdopodobniej informacje dotyczące ojca Wisławy Szymborskiej. Benny Profane, CC 3.0
"Oddać Bibliotece Kórnickiej" - tak brzmi adnotacja na paczce, którą wśród rzeczy Wisławy Szymborskiej znalazł Michał Rusinek, długoletni asystent Noblistki.

Jak informuje portal Gazeta.pl tajemniczy zapieczętowany pakunek stanowi pochodzący z XIX wieku kuferek. A co znajduje się w środku? Tego nie wie nikt. Michał Rusinek, wieloletni asystent Wisławy Szymborskiej przypuszcza, że w środku znajdować mogą się dokumenty dotyczące ojca Noblistki. Przypuszcza, ponieważ nie ma zamiaru otwierać paczki, która w poniedziałek, 23 kwietnia w Poznaniu przekazana zostanie prof. Tomaszowi Jasińskiemu, dyrektorowi Biblioteki Kórnickiej.

Wisława Szymborska przyszła na świat 2 lipca 1923 właśnie w Kórniku. Laureatka literackiego Nobla z 1996 urodziła się w domu, który należał do folwarku Prowent stanowiącego zaplecze kórnickiego zamku. Znajdowała się tu kuźnia, spichlerz, a w samym centrum dom nazywany ratuszem. To w nim zamieszkał Wincenty Szymborski, ojciec poetki, który pracował dla Władysława hr. Zamoyskiego jako zarządca dóbr zakopiańskich. W 1923 ściągnięty został do Kórnika, ale już rok później z żoną i dwoma córkami przeprowadził się do Torunia, by po kilku latach na stałe osiąść w Krakowie.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 w swoim krakowskim domu. Pozostawiła po sobie trzynaście tomów wierszy i dziewięć zbiorów poezji, a jej teksty przetłumaczono na 42 języki. Poetka nie została pochowana w Krypcie Zasłużonych na Skałce u boku takich Polaków, jak Czesław Miłosz, Adam Asnyk, Jan Długosz czy Ignacy Kraszewski. Spoczęła, zgodnie z życzeniem, w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto