Facebook Google+ Twitter

Co właściwie promował Prezydent Rzeczypospolitej?

Bronisław Komorowski był honorowym partonem akcji "Orzeł może". Tymczasem czekoladowa figura, która stanęła przed Pałacem Prezydenckim, z godłem państwowym, którego wygląd definiuje Konstytucja Rzeczypospolitej, wiele wspólnego nie miała.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto, którego nie ustalono przypadkowo. Wiedza Polaków na temat godła, barw narodowych czy hymnu systematycznie się pogarsza. Takie obchody to doskonały moment, by wpłynąć na ten niechlubny proces. Idealną osobą, które prowadzić może takie działania, jest Prezydent Rzeczypospolitej.
Wobec takich, a nie innych uprawnień, spora część jego działalności powinna dotyczyć właśnie polityki historycznej i pamięci narodowej.

Co w tym dniu robił Bronisław Komorowski? Uczestniczył w akcji "Orzeł może", która promować miała pozytywny patriotyzm. Tylko dlaczego przed Pałacem Prezydenckim postawiono czekoladowe ptaszysko na brązowym... no właśnie, na czym?

Ustawa zasadnicza definiuje jak wygląda polskie godło.


Art. 28.

1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.


Po pierwsze orzeł jest biały, w przeciwieństwie do tego ptaszyska (na potrzeby artykułu będzie tak nazywany), które barwą przypomina brudny śnieg (proszę wybaczyć, ale w dziedzinie odcieni kolorów nie jestem specjalistą).

Po drugie posiada koronę, czego czekoladowemu ptaszysku zabrakło.

Idea całej akcji była jak najbardziej słuszna. Patriotyzm zawsze miał dwie twarze i wybór konkretnej zależy od nas samych. Godło polskie, którego wizerunek w takie święto powinniśmy rozpowszechniać, dwóch twarzy już nie ma i ze smutkiem przyjmuje, że Prezydent Rzeczypospolitej promował czekoladowe ptaszysko o rzadko spotykanym kolorze.

Chyba nie po to ustalono dzisiejsze święto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (73):

Sortuj komentarze:

@Leszek Małkowski. 111 % racji. Tylko o to w tej notce chodziło. Trudno to nazwać artykułem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto zna hasło przewodnie akcji i słowa piosenki "Orzeł może", wie że orzeł z czekolady, w kształcie ptaka, został wytworzony jako symbol śmiałości, zdecydowania, dumy. Pomylić, czy próbować utożsamiać go z godłem państwowym, mogły tylko głupki, cudzoziemcy, którzy nie "siedzą" w kulturze polskiej i nie znają dobrze języka polskiego lub złośliwcy, którzy podłapali okazję, żeby dokopać prez. Komorowskiemu. No i zrobili z siebie, powiedzmy, cudzoziemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu, niech pan wyjmie swój komentarz z godziny 12:15

Proszę go przeczytać i szczerze odpowiedzieć na pytanie do kogo Pan go adresuje? Czy wszyscy muszą śledzić cały ciąg 80 komentarzy, żeby wiedzieć o co chodzi?

Chodzi o precyzję wypowiedzi i o nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimo wszystko proponuję, adresując do kogoś komentarz, posługiwać się imieniem i nazwiskiem - zwłaszcza podczas bardzo gorących dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Bartłomiej wyjaśnił sprawę. Ja panu mogę powiedzieć, ile jest w Polsce Łukaszów Wolskich (nawet z tego samego rocznika). Nie wymagam, by Pan podawał dodatkowych danych, by było wiadomo, że to ja.

Jest tutaj kilku popularnych autorów, których nazwiska często się powtarzają nawet na tym portalu. I jeśli używa się czyjegoś nazwiska, to doskonale wiadomo o kogo chodzi. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia.

A tamta sytuacja to była pomyłka, zdarza się. Nic celowego. Proszę mi tego nie imputować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, czy naprawdę uważa pan, że każdy komentujący w dyskusji i odnoszący się do A. Chorążewicza o panu pamięta? Ja np. nie pamiętam, zwracam się do osoby dyskutującej w danym wątku i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Łukasz Wolski Dzisiaj 09:42 +2 / -1

Komentarz przywróciłem. Jak dla mnie nie wyczerpuje on znamion niedopuszczalnego. Nie dałem się wytrącić z równowagi. Może to tak wygląda, ale raczej powszechnie jest wiadome, że piszę dobitnie. Poprawność polityczną mam głęboko... Zresztą: jeśli jedna z komentujących zarzuca mi pisanie nieprawdy i w żaden sposób nie potrafi jej udokumentować, to należy jej się ostry komentarz. Oznacza to, że ona pisze nieprawdę. Zarzucać coś bez pokrycia to nie najlepszy sposób.

===============================================

Panie Łukaszu, skoro Pan nie widzi problemu i przywraca komentarz bez poprawki, to rzeczywiście dobrze Pan napisał:

"Jak dla mnie nie wyczerpuje on znamion niedopuszczalnego".

To bardzo ważne, co Pan napisał, bo widać, że zasad dobrego wychowania brakuje. Używa pan mojego nazwiska bez imienia, co stawia mnie w złym świetle wobec 5 500 osób, które tę ważną bijatykę słowną obserwuje lub nie. Pan Jerzy Konopka na przykład wie (co napisał w komentarzu), że to nie o mnie chodzi, ale setkom ludzi wpadło tylko w oko nazwisko w niezbyt pochlebnym dla mnie kontekście.

No cóż, nie jest to pierwszy raz, bo już miał Pan ten problem ze mną. Skoro idzie Pan w zaparte, to znaczy, że zrobił Pan tak z premedytacją.

Zresztą zauważyłem, że do nieszanowania czyjegoś imienia jest Pan wyjątkowo skory. Choćby z Panem Arkadiuszem Gębką w tej dyskusji, też musiał Pan go szturchnąć. No... nawet raczył go Pan przeprosić... Dobre i to...
Teraz mam prawo myśleć, że było to zrobione celowo.

Na koniec zapytam jeszcze raz: czyż tak trudno napisać imię przed nazwiskiem, żeby nie było niedomówień?

Komentarz został ukrytyrozwiń

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OdjrY4BXsBg#!

polecam film potwierdzający wiedzę prezydenta, że o zaproszeniu na "marsza" nie wspomnę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarz przywróciłem. Jak dla mnie nie wyczerpuje on znamion niedopuszczalnego.

Nie dałem się wytrącić z równowagi. Może to tak wygląda, ale raczej powszechnie jest wiadome, że piszę dobitnie. Poprawność polityczną mam głęboko...

Zresztą: jeśli jedna z komentujących zarzuca mi pisanie nieprawdy i w żaden sposób nie potrafi jej udokumentować, to należy jej się ostry komentarz. Oznacza to, że ona pisze nieprawdę. Zarzucać coś bez pokrycia to nie najlepszy sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, straszne rzeczy Pan wypisuje. Organizatorzy..., żeby zbeszcześcic polskie godło? Pan chyba sam nie wierzy w to co napisał, komentarz graniczy z pomówieniem i chyba zdaje Pan sobie z tego sprawę wymieniając wyraz zamiast prezydent - organizatorzy.
A ja jestem ciekaw, jaki stosunek ma Pan jeszcze do polskich pieniędzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.