Facebook Google+ Twitter

Co wolno ochroniarzowi, czyli ręce przy sobie proszę!

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2009-02-05 10:04

Łodzianin, który robił ostatnio zakupy w markecie przy al. Włókniarzy, odchodząc od kasy usłyszał za sobą alarm bramki ochronnej. Od razu zjawił się przy nim ochroniarz i poprosił o pokazanie torby z zakupami.

 / Fot. Fot. Maciej Stanik/Express IlustrowanyKlient nie chciał się na to zgodzić, bo jak twierdził, takie przeszukanie może odbyć się tylko w specjalnym pomieszczeniu. W końcu pokazał zawartość torby i udowodnił, że nic nie ukradł. Uważa jednak, że został upokorzony. Czy ma rację? Co wolno ochroniarzowi, a do czego nie ma prawa?

- W tym wypadku pracownik ochrony mógł poprosić klienta o pokazanie zawartości torby, wyjaśniając, dlaczego to robi (nie wolno od razu zarzucać kradzieży) - mówi Jacek Dziedziela, szef ochrony w markecie przy ul. Wieniawskiego. - Takie sprawdzenie może odbywać się w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu, a jeśli go nie ma - gdzieś na uboczu. Klient nie musi się na to zgodzić. Wtedy jednak może zostać zatrzymany w sklepie do czasu przyjazdu policji.

Zasad kontrolowania klientów jest dużo więcej. - Powinno ono odbywać się bez jakiegokolwiek kontaktu cielesnego - wyjaśnia Tomasz Witosławski, wykładowca centrum szkoleniowo-dydaktycznego służb ochrony przy ul. Żeromskiego. - Ochroniarz może posłużyć się co najwyżej detektorem. Użycie chwytu obezwładniającego jest dopuszczalne wtedy, gdy ktoś został przyłapany na gorącym uczynku kradzieży.

Mimo częstego narzekania na pracę ochroniarzy, skarg na nich wpływa wyjątkowo mało.

- W ciągu dwóch lat złożono tylko dwa zażalenia - mówi Zbigniew Kwaśniewski, miejski rzecznik konsumentów. - Oba okazały się nieuzasadnione.
(izj)

Więcej na http://www.express.lodz.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.