Facebook Google+ Twitter

Co wolno policjantowi, tego nie może ochrona

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-27 09:24

Namnożyło się ostatnio mundurowych. W czarnych mundurach chodzą policjanci, w podobnych ochroniarze. Ci ostatni prezentują się nawet groźniej.

Zanim policjant poprosi cię o okazanie dowodu, powinien się przedstawić / Fot. W. Gadomski/POLSKAPamiętajmy jednak, że jak bardzo bojowo by nie wyglądali, prawa ochroniarzy do interwencji są ograniczone do terenu obiektu, w którym pracują. Przepisy dokładnie precyzują i rozdzielają kompetencje policjantów i ochroniarzy.

Policjant


1 Policjant ma prawo skontrolować twoje dokumenty

Funkcjonariusz policji może poprosić cię o okazanie dokumentu tożsamości, jeżeli ma ku temu ważny powód, o którym od razu powinien cię poinformować. Takim powodem może być konieczność ustalenia świadków, identyfikacja podejrzanych (np. wskazanych przez pokrzywdzonych jako sprawcy przestępstw lub wykroczeń), poszukiwanie zaginionych lub ukrywających się, a także wykonywanie poleceń wydanych przez sąd lub prokuraturę.

Zanim jednak policjant poprosi cię o okazanie dowodu, powinien się przedstawić:

podać imię i nazwisko, a także stopień służbowy, a jeśli nie jest umundurowany, musi ci pokazać legitymację służbową i to w taki sposób, abyś mógł odczytać i zanotować jego dane. Nie oddaje ci natomiast legitymacji do ręki. Jeżeli policjant stwierdzi np., że jesteś poszukiwany czy podejrzewa cię o udział w przestępstwie, a ty odmówisz podania twoich danych osobowych albo on nie będzie mógł ich potwierdzić, ma prawo doprowadzić cię na komisariat.

2 Policjant ma prawo użyć broni palnej

Zanim policjant skorzysta z tego prawa, powinien ostrzec okrzykiem: "Policja!". Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, ostrzec okrzykiem: "Stój, bo strzelam!". Dopiero wtedy może oddać strzał ostrzegawczy w górę i w razie konieczności strzelać do celu. Jeśli z zachowania osoby, którą policjant chce zatrzymać, wynika, że wszelka zwłoka grozi niebezpieczeństwem dla zdrowia lub życia innych osób, użycie broni musi poprzedzić jedynie okrzykiem: "Policja!". Używając broni, policjant musi celować w dolne partie ciała (np. nogi), tak aby osobie, do której strzela, wyrządzić jak najmniejszą krzywdę.

Ochroniarz


1 Ochroniarz może cię wylegitymować na swoim terenie

Pracownik ochrony pełniący służbę na powierzonym mu terenie (np. na placu budowy, strzeżonym parkingu, osiedlu) ma prawo cię wylegitymować, jeżeli podejrzewa, że nielegalnie przebywasz w tym miejscu. Jeżeli stwierdzi, że nie masz prawa tu być, może kazać ci opuścić teren lub obiekt, którym się opiekuje. Pamiętaj jednak, że okazania dokumentów nie może żądać ochroniarz pracujący w supermarkecie czy sklepie z kosmetykami. Jeżeli o to poprosi, nie musisz mu ich przedstawiać. W sytuacjach spornych możesz zażądać wezwania policji.

2 Ochroniarz ma prawo zatrzymać cię do przyjazdu policji

Ochroniarz ma do tego prawo wyłącznie wówczas, gdy stwarzasz zagrożenie dla mienia lub życia i zdrowia osób podlegających ochronie. Może cię zatrzymać również w supermarkecie, gdy podejrzewa cię o kradzież. Pamiętaj jednak, że nie ma prawa zabierać cię na zaplecze lub do innego zamkniętego pomieszczenia. Na przyjazd policji możesz poczekać w sklepie. Gdy policjant będzie spisywał twoje dane, możesz poprosić, by zrobił to bez udziału ochroniarza.

Więcej znajdziesz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Łukasz
  • Łukasz
  • 16.01.2012 21:18

1. Wylegitymować się wcale nie musisz, może on wezwać policjantów którzy następnie cię wylegitymują co nie znaczy że uzyska Twoje dane.
2. Ochroniarz nie ma prawa zatrzymać osoby a jedynie ująć osobę w celu przekazania policji.
3. Dochodzi tu pojęcie pracownik licencjonowany a bez licencji (ten pierwszy może użyć środków przymusu bezpośredniego w przypadku niepodporządkowania się poleceniom (kajdanki itp), ci drudzy tych środków stosować nie mogą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dawid Mikrob
  • Dawid Mikrob
  • 06.05.2011 10:32

i tak policja za malo ma przyzwolen. ... Policja! Stoj bo strzelam :|? ostrzegawcze strzaly :|? w stanach gliniarz by wyciagnal gnata odstrzelilby ci lep bez pie rd olenia, za to ze glosniej pierdniesz. a tu zanim te wszystkie procedury ostrzegawcze sie zrobi to napastnik zdazy albo uciec albo zrobic nam pierwszemu krzywde. co to jest za chory kraj! to jak policja w sumie nic nie moze, to po co jest w ogole ta policja? od wpisywania mandatow za jazde rowerem po chodniku? bez sensu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli ma być poprawnie to nie " pseldo" a pseudo

Komentarz został ukrytyrozwiń

jezeli pseldo ochroniarz przyjal sie do pracy jako kundel to niech ujada bo od szczekania to sa psy rasowe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.