Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

49062 miejsce

Co wolno wojewodzie, czyli Polak jest cacy

Pojawiające się ostatnio doniesienia prasowe o tym, że „biją naszych”, a Polacy stają się personami non grata, warto skonfrontować z innym aspektem imigracji zarobkowej.

Chodzi o naszą nielegalną pracę w wielu krajach Europy. Piszę „naszą” bo po pierwsze sama pracowałam przez 3 lata na czarno, a po drugie - liczba Polaków-imigrantów jest tak duża, że „my” jest tu całkiem uprawnioną formą.

W Anglii Polacy „nie znają angielskiego i mieszkają w prymitywnych warunkach, a brytyjska prasa podsyca negatywne nastroje wobec imigrantów. W efekcie antypatia do Polaków mieszkających na Wyspach z roku na rok rośnie.

Mając to na uwadze, z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam w tygodniku "Przegląd"
reportaż pt. „ Pracowałam w nielegalnym przedszkolu”... Z zainteresowaniem tym większym, że praca odbywała się w kraju, gdzie obywatele przywykli do dyscypliny, praworządności, twardych przepisów i gdzie porządku przestrzegają sami przy pomocy rozpowszechnionych działań, które u nas, bez względu na rodzaj, przedmiot i adresata, zwiemy donosicielstwem.

Szczególnie zdziwił mnie, w świetle panujących w Szwajcarii obyczajów taki oto fragment:
„To przedszkole jest teoretycznie dla dzieci angielskojęzycznych, ale przychodzą także inne. Swoje dzieci zapisują tu obcokrajowcy z całego świata, przebywający w okolicy na stałe lub czasowo - z powodu pracy czy choćby urlopu; ALE TAKŻE SZWAJCARZY (podkreślenie moje) ludzie, którzy zawsze żyją w zgodzie z prawem, nie mający zielonego pojęcia, że całe to przedszkole działa nielegalnie.”

Zadumałam się nad tym reportażem z powodów, o których niżej i postanowiłam zasięgnąć w tej materii opinii u kuzyna, przed wielu laty osiadłego w Szwajcarii.

Wypunktowanie zasadniczych motywów reportażu, czyli:
1. lewego interesu,
2. prowadzonego, co podkreśla autorka wielokrotnie, przez Żydówkę,
3. wyzysku białych niewolnic, w tym autorki reportażu,
4. zła i krzywdy wyrządzanej dzieciom,
zaowocowało takimi mniej więcej stwierdzeniami tegoż syna mej ciotki:

„Ciociu - Nikt nie uwierzy w takie przedszkole dla dzieci emigrantów. Bzdura kompletna. Mnie to pachnie raczej burdelem, bo tylko taki interes się może jakoś nielegalnie utrzymać. Nikt z emigrantów nie ma takich pieniędzy na takie luksusowe przedszkole a przedszkola, dla dzieci od czwartego roku życia są w Szwajcarii ZA DARMO; dzieci przez 2 do 3 lat chodzą za darmo, na 2 godziny przed południem i dwie po południu.

Nie wyobrażam sobie, że tu funkcjonuje, ogłasza się i reklamuje przez 20 lat nielegalne przedszkole anglojęzyczne dla emigrantów. Tu najwięcej emigrantów to są Niemcy.
Bez pozwolenia na pobyt i pracę nie można być tu dłużej niż 2-3 miesiące.
Nie wynajmie się mieszkania, nie zarejestruje telefonu, nie ubezpieczy się. Poza tym dziwne, że nikt na zameldował tego, gdzie zaparkować nieprawidłowo wystarczy, żeby ktoś zgłosił do gminnej policji."


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Ryszardzie K. H , sytuacja , która Pan opisuje to już historia, wówczas były szczelne granice i żelazna kurtyna. Dziś praktycznie granic nie ma, co wiąże się ze sporą mobilnością ludzi i napływem niekontrolowanym "turystów" i turystów, przestępczość wszelaka wzrostła katafsroficznie na każdym kroku. Ściganie jest znacznie trudniejsze. Kiedyś co 6 mieszkaniec CH był cudzoziemcem. teraz co 4.
A międzynarodowa zorganizowana działalność przestęcza jest ścigana ze szczególną starannością.

Opisany przypadek, na gang nie wygląda, ale czyż nie jest, na "wnikliwy" hehehe rzut oka ;) dobrze zorganizowaną miedzynarodową działalnością nielegalną ? ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, a czytałeś linkowany przez Panią Jadwigę artykuł http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=reportaz&name=243
Dlaczego dziwne ? ciekawe byłoby wiedzieć co Ci sie dziwne wydaje.
Mnie to nie dziwi.
Mam jednak łagodniejszy obraz pracy na czarno w domu, osoby która opiekuję sie chorym lub niedołeżnym domownikiem, jak własną rodziną, bo mieszka i ma utrzymanie w rodzinie , tyle że otrzymuje wynagrodzenie umowne.

Inaczej jeśli ktoś pracuje na czarno w przedszkolu, które jest instytucją publiczną, nawet jeśli jest prywatną. Na dodatek instytucja ta jest nielegalna.

Ta sprawa skarżącej się dziwczyny pociąga za sobą wiele różnych aspektów.
Osoba zatrudniająca na czarno w biznesie jakimkolwiek, płaci sporą grzywnę, a osoba pracująca na czarno jest karana w różnym stopniu.
Jeżli jeszcze bisnes jest nielagalny, o czym pracująca w nim dziewczyna wiedziała, no to masz dodatkowe przestępstwo współuczestnictwa w nim.

A swoją drogą , to tego zielonego chleba podawanego dzieciakom, nie mogę jej darować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze druga strona myślenia Szwajcarów. Podczas przymusowej przerwy w locie do Lizbony, postanowiłem w ciągu 3 godzin zobaczyć kawałek Genewy. Zapytałem tubylczego wopistę, gdzie w tym czasie mógłbym wyskoczyć. Ze szwajcarską obojętnością, ale i dokładnością, opisał mi trasę, którą mogę w 3 godziny przemierzyć i na co się na niej natknę. Poradził, abym wsiadł do autobusu określonej linii, wysiadł na 9 przystanku przemierzył Park Narodów i po drugiej stronie wsiadł do tego samego autobusu. Zapewnił, że wrócę po 2,5 godzinach. A że były to czasy słusznie minione, chciałem zamienić swoje kultowe 10 dolarów na franki szwajcarskie, by za nie kupić autobusowy bilet. Szwajcar popatrzył na mnie zdziwiony. - Jedź bez biletu! Tu nikomu do głowy nie przyjdzie, że go nie masz!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.07.2009 15:03

Dziwne jakieś....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.