Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13718 miejsce

Co wydarzyło się 5 Stycznia w Poznaniu?

Jest w Poznaniu ulica 5 stycznia. Nazwę swą zawdzięcza bohaterom "Powstania Wielkopolskiego" którzy szturmem zdobyli lotnisko we wsi "Ławica".

 / Fot. Fot. T. StubeZaczyna się od ul. Polskiej. Idąc nią, dojdziemy do osiedla Lotników Wielkopolskich, potem musimy przejść ścieżką wzdłuż bocznicy Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, która dzieli tę ulicę.

Ulica 5 Stycznia Kończy się przy wschodniej części lotniska. Miejsce to jest urokliwe, pełne zieleni, rosnących tam samosiejek i drzew, krzewów, choć obecnie panuje tu większy ruch samochodowy niż parę lat temu. Niedaleko ul. 5 stycznia znajduje Fort VII - "Colomb", w którym jest Muzeum "Martyrologii Wielkopolan". Podziwiać możemy istniejącą do dzisiaj aleję starodrzewu fortecznego, która zresztą prowadzi nas do tego muzeum.

Pomnik upamiętniający bohaterów wyzwalających Poznańskie lotnisko "Ławica" / Fot. Fot. Tadeusz StubeW pobliży fortu znajdują się również ogródki działkowe, część z nich, zlokalizowanych wzdłuż ul. Polskiej, została jednak parę lat temu zlikwidowana z powodu przebudowy tej ulicy, co spowodowało przybliżenie się szosy do fortu, a co za tym idzie zwiększeniem hałasu. Byłe ogródki tłumiły szum samochodów i oddzielały zielenią fort, nadając mu romantycznej intymności.

Dzisiaj opisywane przeze mnie tereny straciły trochę uroku z okresu jaki pamiętam, mimo to zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego terenu, jak również muzeum.

Stary port lotniczy, przed którym stoi pomnik pamięci osób biorących udział w wyzwoleniu lotniska / Fot. Fot. Tadeusz StubeWróćmy do ul. 5 Stycznia. Swoja nazwę zawdzięcza bohaterskiemu wyzwoleniu z niemieckiej okupacji. Wszystko zaczęło się od Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Głównym jego celem było uwolnienie Wielkopolski z niemieckiej okupacji, ale pomińmy początek, przyspieszmy fakty. Dwa tygodnie później, 3 Stycznia 1919 r.,cały Poznań i część podpoznańskich miejscowości, było już wyzwolone. Niemcy utrzymywali jeszcze wieś Ławica z portem lotniczym, gdzie mieścił się Zapasowy Oddział Lotniczy Nr 4 (Flieger Ersatz Abteilung Nr. 4), batalion saperów i Niemieccy uchodźcy.

5 stycznia, delegacja Polaków, przedstawiła Niemcom stacjonującym w bazie lotniczej, propozycję kapitulacji. Ci, po burzliwej naradzie, większością głosów, nie zgodzili się, chcieli aby Polacy pozwolili na wymarsz Niemieckich wojsk z Ławicy z pełnymi honorami, ta koncepcja nie odpowiadała Polakom, którzy chcieli kapitulacji bezwarunkowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Duży plus dla Autora historycznego Wspomnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny artykuł i na czasie. Dobrze, że przypominasz, Tadeuszu. O Forcie VII, pierwszym na ziemiach polskich obozie koncetracyjnym, więcej tutaj: link , o zdobywaniu przez powstańców poznańskiego lotniska Ławica wspomina film: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst. Rację ma Pani Justyna pisząc o historii, którą warto wspominać. Ja dodam, że trzeba wspominać ocalając w ten sposób od zapomnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.
Cyceron (106 p.n.e.-43 p.n.e.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chwała bohaterom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy i ważny materiał. Przyłączam się do gratulacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia o której warto wspominać .Gratuluję wyróżnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.