Facebook Google+ Twitter

Co z ciszą wyborczą w serwisach społecznościowych?

Trwa cisza wyborcza. Państwowa Komisja Wyborcza nie ustaliła jeszcze czy zamieszczanie wpisów o kandydatach w serwisach społecznościowych w czasie jej trwania stanowi o jej zakłóceniu. Serwisy społecznościowe to temat nowy dla PKW.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:QWERTY_keyboard.jpg&filetimestamp=20070827191726 Dziennikarze TVN24.pl próbowali ustalić czy np. napisanie w serwisie społecznościowym w czasie ciszy wyborczej zdania, że głosuje się na konkretnego kandydata jest złamaniem ciszy wyborczej, czy też nie. Jeśli tak, to kto ponosi odpowiedzialność: posiadacz konta czy właściciel serwisu? Zastanawiano się także czy portale zagraniczne powinny być traktowane inaczej od krajowych.

PKW na żadne z pytań nie odpowiedziało wprost. Wystosowała komunikat w tej sprawie, w którym czytamy: "Zakaz prowadzenia kampanii wyborczej w okresie tzw. ciszy wyborczej obejmuje również wszelką aktywność w internecie. Oznacza to, że w czasie ciszy wyborczej w internecie można zamieszczać wyłącznie informacje niemające charakteru agitacji na rzecz kandydatów. Natomiast ocena, czy w konkretnym stanie faktycznym doszło do naruszenia zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie tzw. ciszy wyborczej będzie należała do organów ścigania oraz sądu. Państwowa Komisja Wyborcza nie jest zatem właściwa do wydawania opinii w tym zakresie."

Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego. przyznaje, że temat portali społecznościowych jest dość nowy. Przypomniał, że w przypadku dostrzeżenia złamania ciszy wyborczej każdy obywatel może powiadomić policję i organy ścigania.


Źródło: tvn24.pl oraz PKW

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Krzych L.
  • Krzych L.
  • 20.11.2010 11:03

Rozmowa z ciszą

Po dniach utrapień, zgiełku, wrzawy,
Kiedy wytchnienia przyjdzie chwila,
Gdy głowa sennie się przychyla
I w ciszy płynie czas łaskawy,

Kiedy się pióro chwieje w dłoni,
Bezwolne nad stronicą czystą,
Gdy srebrna cisza w uszach dzwoni,
Wsłuchaj się w ciszę tę srebrzystą.

Bo nie w zwycięstwach pyrrusowych,
Triumfach, klęskach i zmaganiu
Odnajdziesz prawdy głos surowy,
Ale w tej ciszy i w słuchaniu...

A.Słonimski, (wyjątek)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy opowiadanie dowcipów o kandydatach też jest nielegalne ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś dla przypomnienia link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tam powiem, że niemiałbym nić, gdyby ciszy wyborczej niebyło i.... Szanowni Panowie Kandydaci, zamiast obiecywać cuda i wszystko ogólnikami, pzredstawili by merytoryczny program. Minimum 100 z ręką na sercu. Bo tak, kogokolwiek wybierać będziemy to jedno i to samo, no może kolorek i szyld inny;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to całe szczęście. Nikt mnie nie zamknie, za posiadanie starych gazet. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodnie z ustawą o wyborze Prezydenta, nie ma takiego obowiązku. Dotyczy to nie tylko treści w internecie i prasie, ale też plakatów wyborczych, billboardów etc. Naruszeniem prawa jest zaś umieszczanie nowych materiałów w godzinach obowiązywania ciszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na marginesie zapytam. Czy po 24-ei serwis będzie zamknięty? Jeśli będzie otwarty, to w ramach ciszy należałoby wszystkie materiały traktujące o wyborach, wykasować, aby nikt do nich nie miał dostępu? No i zakupione wcześniej gazety też wszyscy powinni powyrzucać. No bo po wprowadzeniu ciszy nikt nie powinien mieć kontaktu wzrokowego z agitującymi artykułami. Czy ja dobrze rozumuję?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Id ąc ostatniej niedzieli przed wyborami prezydenckimi z kościoła wziąłem z rąk mężczyzny stojącego, niedaleko na chodniku ulotkę ze zdjęciem kandydata na Prezydenta Polski Jarosława Kaczyńskiego. Z tytułu ulotki dowiedziałem się, że „Polska jest najważniejsza”. Na następnych stronach wymienione i opisane były najważniejsze do załatwienia sprawy. Pierwszą jest przyspieszenie rozwoju kraju i rozwiązania naszych codziennych problemów. Drugą sprawą to dobra pozycja polski w świecie i Unii Europejskiej. Trzecia sprawa to połączenie nowoczesności z tradycją.
Ostatnio zaś przeglądając strony internetowe spotkałem artykuł w którym Premier Polski Donald Tusk powiedział: „Ta gotowość do wojny, konfliktu, zaciekłości nie jest mniejsza niż przedtem i ostrzegam, jeszcze jest czas, żeby się zastanowić. Nigdy do tej pory nie było tak ważnych - z mojego punktu widzenia - wyborów. Od nich zależy sens mojego działania w ciągu najbliższych kilku lat. I zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby Bronisław Komorowski te wybory wygrał.” http://wyborcza.pl/1,75248,8006528,Tusk_zaostrza__Kaczynski_zmienil_sie__ale_na_gorsze.html To „zrobienie wszystkiego” zaraz mi się skojarzyło z wypowiedzią Grzegorz Schetyny, który w styczniu Br. wyraził się podobnie, mówiąc, że wszyscy w Platformie zrobią wszystko, żeby do reelekcji Lecha Kaczyńskiego – złego prezydenta – nie doszło. http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7503491,schetyna__naturalnymi_kandydatami_sikorski_i_komorowski.html
Moje zagubienie i obawy
Muszę przyznać, że wyrażenie „zrobię, czy zrobią wszystko” przejmuje mnie przerażeniem. Bo tak naprawdę kto może być pewny co mogła znaczyć wypowiedź Schetyny: „Wszyscy w Platformie zrobią wszystko, żeby nie dopuścić do reelekcji Lecha Kaczyńskiego - złego prezydenta”? Tak samo zapytam teraz, co ma znaczyć Tuskowe ostrzeżenie i podobne do Schetynowego: „zrobię wszystko” ?
Co nam Polakom pozostaje?
Nam pozostaje tylko, głęboko się zastanowić przed postawieniem krzyżyka na karcie wyborczej, bo kto wie, od tego może zależeć, być albo nie być Polski i Polaków.
Pozwoliłem sobie wkleić ten oto tekst, korzystając jeszcze z otwartości. Cisza zaczyna się dopiero po 24-ej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem, skoro "serwis społecznościowy" korzysta z internetu, obowiązują go przepisy PKW.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co komu da aktywność w czasie ciszy? Nic. Co komu dała obecność naszej armii w Afganistanie? Nic. A więc? Po co strzępić pióro, niszczyć klawiaturę, narażać się? co to wszystko może dać? NIC.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.