Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

50464 miejsce

Co z terenami byłej Stoczni Szczecińskiej?

Jeżeli szczecińscy inwestorzy potraktują sprzedaż byłej Stoczni Szczecińskiej jako kupno terenów pod własne inwestycje, może okazać się to intratnym interesem.

Stocznia Szczecińska z dystansu (takiego, który powinni mieć szczecińscy inwestorzy). / Fot. Wincenty SadowskiSzczecińskie zakłady, takie jak Port Szczeciński, PŻM, Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. nie mogą się uwolnić od patrzenia na sprzedaż Stoczni Szczecińskiej, jako nieopłacalnego zakładu produkcji statków z ogonem byłych pracowników i związków zawodowych. Zamiast spojrzeć na tą transakcję jak na coś czym w rzeczywistości ona jest, na sprzedaż atrakcyjnych terenów byłej Stoczni Szczecińskiej poniżej ceny gruntów, pod własne inwestycje.

Ceny wywoławcze w obecnym przetargu i osiągnięta w pierwszym przetargu cena sprzedaży stoczni (161 mln zł) nie przekroczyła średniej wartości terenu w tej części miasta. A to jest w pełni uzbrojony zakład z pochylniami, nabrzeżami, halami, sprzętem dźwigowym i transportowym (nie wspominając wyposażenia hal i budynków biurowych).

Tereny stoczni kupione na przykład na spółkę lub osobno przez: Stocznię Remontową
(pochylnia i nabrzeże Wulkan), PŻM (pochylnia na Odrze i nabrzeże Odra) i Port Szczeciński (nabrzeże Arsenał) czy w innym zestawie, stwarzały by nawet możliwość kontynuowania produkcji statków na terenach byłej Stoczni Szczecińskiej.

Proponowałbym tym zakładom poważne przyjrzenie się opłacalności tej inwestycji, nawet nie w koszcie gruntu, a uzyskałyby możliwość ewentualnej budowy statków na swoje potrzeby, na eksport, nie wspominając o wykorzystaniu setek metrów (1100 m) uzbrojonego nabrzeża i kilka hektarów terenu.

Gdyby miasto Szczecin też podeszło do tej transakcji sprzedaży stoczni jako terenów pod inwestycje (zakup atrakcyjnych terenów prawie w centrum miasta, nawet nie po cenie gruntu), mogło by się to okazać najtrafniejszą decyzją zarządu bieżącej kadencji. Tereny byłej stoczni można by wykorzystać na wiele sposobów, chociażby jako specjalną strefę ekonomiczną, pod powiększenie portu, pod miejskie inwestycje itp.

Następny przetarg na stocznie już wkrótce, myślę, że wymienieni wyżej inwestorzy nie powinni tym razem przespać sprawy przetargu tak atrakcyjnych terenów prawie w centrum miasta (w cenie gruntu), trzeba tylko potraktować kupno stoczni, jako kupno atrakcyjnych terenów po byłej Stoczni Szczecińskiej.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.