Facebook Google+ Twitter

Co za dużo, to niezdrowo, czyli co dziś "zagraca" człowieka

Każdy z prawie 7 miliardów ludzi na świecie posiada jakąś rzecz. Małą, dużą, drogą lub bezwartościową. Tak samo jest z pomysłami, nawykami i całą resztą elementów życia człowieka. Czy wszystkie są nam potrzebne? Które są naprawdę ważne?

Każdy z nas chciałby być szczęśliwy. Ale niewielu z nas może szczerze powiedzieć, co mu jest do szczęścia potrzebne. Jak różni są ludzie, tak różne mają pragnienia. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie przeciętny szary człowiek zasypywany jest przeróżnymi dobrami, zareklamowanymi tak, aby ich obraz nie budził żadnych wątpliwości odnośnie ich przydatności do szczęścia. Może dlatego tak niewielu z nas mądrze wybiera to, co sprawia mu radość, uczy pożytecznych rzeczy i kształtuje prosty moralny kręgosłup. Nie można nie zgodzić się z tym, że rzeczy ułatwiają nam życie i pomagają rozwiązać wiele problemów człowieka. Paradoksalne jest to, że w "nowym, rozwiniętym" świecie sprawdza się stara zasada: ten, który mało ma, docenia to bardziej, niż ten który ma wiele. A przecież mogłoby się wydawać, że nowy, wszechstronnie wykształcony i postępowy człowiek powinien dbać o dobro ogółu i dążyć do doskonałości, a nie skupiać się głównie na sobie i tym co ma w garści. Niestety, egoizm i materializm to bardzo groźne i zaraźliwe przypadłości, zwłaszcza że są bardzo łatwe i przyjemne w praktyce. Nie trzeba przytaczać różnic między Europą czy Ameryką a tzw. "trzecim światem", żeby zobaczyć, jak wielkie oddziaływanie mają dziś na nas przedmioty. Materializm zabija w człowieku wrażliwość na ludzi, a to najgorsze, co może nam wszystkim zagrozić - obojętność na człowieka.

Wszyscy dążą do tego by mieć jak najwięcej, oczywiście czegoś, nie kogoś. Wiadomo, każdy chce się podobać, chce się czuć dowartościowany. Ale czy musi się to odbywać kosztem naprawdę wartościowych elementów naszego życia? Poniżanie, zazdrość, złośliwość mogą zniszczyć każdą przyjaźń, więź a nawet miłość. A przecież tylko na tym warto coś w życiu budować. To są wartości sprawdzone, przetestowane przez wieki i pokolenia. Świat się ciągle zmienia, a historia pokazuje, że w ciężkich warunkach ujawniają się nasze najlepsze cechy. Czyżby dzisiejszy człowiek miał za łatwo? Być może. Skoro potrafimy wydać góry pieniędzy na nowy telefon czy telewizor będąc obojętnym na tych, którzy potrzebują choćby naszej serdeczności to muszę stwierdzić, wcale nie ułatwiamy sobie życia, wręcz przeciwnie. Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba umieć zachować w tym wszystkim proporcje. Nadmiar rzeczy tylko uwstecznia, więc życzmy wszystkim nam radości, uniesień i zadowolenia z bardziej wartościowych przyczyn.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.