Facebook Google+ Twitter

Co zasłania wojna kulturowa?

Debata nad budżetem okazała się dla rządu równie trudna, co moderująca protesty deklaracja o pomniku. Stawka VAT wzrasta. Dla większości rodzin obciążenie kilkuset-złotową kwotą nie jest banalną zrzutką, ratującą deficyt przed tąpnięciem.

Żądania rozprawienia się z pikietą prowokują podpitych nastolatków. Za poniżanie moherowych babć nikt nie przeprosił, a już wywołuje się następne konflikty. Ja mam kulturowych napaści dość. A tu kolejna odsłona tej wojny: Grzegorz Napieralski będzie rewidował konkordat. Czy polityk lewicy "odwala" niewdzięczną robotę listka figowego dla rządzącej ekipy politycznej? Żenujące konfrontacje ideowe, którym się poddajemy wstrzymują debatę o ratowaniu gospodarki.

Polski kapitalizm jest naprawdę dziwny. Wszyscy chcą go łagodzić i oswajać. Ale gdy stają przed wyborem komu zabrać - komu dać, robią to co zawsze: dają bogatym, zabierają biednym, a czasami, z fantazji dają biednym i zabierają biednym.

Jeden z najwyższych w Europie podatków VAT (przykładowo we Francji VAT na żywność to 5,5 proc.; u nas 8 proc.) zostanie podwyższony w kraju, w którym średnia pensji jest jedną z najniższych. Tusk udaje, że żyjemy w Eldorado, ale od czasu wydania tego raportu niewiele się zmieniło.

Niewiele zmieni się także w przyszłości. Polski system podatkowy nie jest w stanie segmentować dochodów, bo wachlarz progów podatkowych jest wadliwy. I za wadę tę odpowiada nie kto inny, tylko partia socjalna - PiS.

Ile zyskamy na zmianie stawek podatkowych?

Nie wierzę już, że jakakolwiek siła polityczna zawalczy w stylu Orbana - który nałożył ekstra podatek na zagraniczne banki - o budżet. Nie wierzę, dlatego że kompas fiskalny leży w rękach ciągle tych samych ekonomistów, którzy determinację okazują w jednym tylko przypadku, gdy bronić trzeba interesów zagranicznego kapitału. Deficyt zadłużonego państwa jest takim przypadkiem, od którego zależy powodzenie spekulantów obracających polskim zadłużeniem. Gdy krowa zacznie zdychać, deficyt wzrośnie, oni stracą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marcinie, sytuacja Polski w pigulce. Odzielasz fakty ekonomiczne od PO-pulizmu,wg mnie 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.