Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7691 miejsce

Co znaczy być głuchym rodzicem? Prelekcja podczas EFSON w Łodzi

W Łodzi trwa trzecia edycja Europejskiego Festiwalu Sztuki Osób Niesłyszących w ramach którego odbyły się dziś dwie prelekcje. Pierwsza była relacją Głuchej Nocy z Krakowa, a druga nosiła tytuł "Co znaczy być głuchym rodzicem?"

Na ścianach sali konferencyjnej wiszą prace niesłyszących artystów. / Fot. Krzystof Ostanówko"Głucha Noc z Krakowa - czy ma pewno głucha?" - to tytuł pierwszej prelekcji. Wygłosiły ją trzy studentki z Krakowa - organizatorki Głuchej Nocy: Kamila Stanisz, Ksenia Kwiatkowska i Joanna Warchał.

Dziewczyny opowiadały, jak ponad dwa lata temu ukończyły kurs w Stowarzyszeniu "Wiosna" iOrganizatorki "Głuchej Nocy" / Fot. Krzystof Ostanówko jak szukały pomysłu na wykonanie jakiegoś ciekawego projektu. Propozycji było wiele, ale najbardziej przypadł im do gustu pomysł Kseni Kwiatkowskiej, która zaproponowała, aby zająć się tematyką osób niesłyszących. Prelegentki opowiedziały, że chciały pokazać słyszącym, co to jest Kultura Głuchych.

W tej relacji możecie przeczytać jak wyglądała Głucha Noc oczami dziennikarki naszego serwisu.

Na koniec pokazały kilka zdjęć z imprezy oraz puściły reportaż o Głuchej Nocy.

Prelegent Marek Śmietana. / Fot. Krzystof OstanówkoDrugi wykład poprowadził Marek Śmietana. Nosił on tytuł "Co znaczy być głuchym rodzicem? Na podstawie badań własnych". Prelegent opowiadał o obawach, jakie często maja rodzice słyszący i niesłyszący. Opowiedział też, że rodzice niesłyszący często wykorzystują swoje słyszące dziecko jako tłumacza. Wiadomo, że dziecko powinno pomagać swoim rodzicom, ale nie powinno tłumaczyć na przykład u lekarza, bo jak ma przekazać rodzicowi, że jest śmiertelnie chory i zostało mu kilka dni życia? - pyta prelegent. Marek Śmietana powiedział, że często, jeżeli rodzice niesłyszący nie przekazują dziecku informacji o Kulturze Głuchych i na przykład podrzucają je często do dziadków, to takie dziecko w przyszłości wstydzi się przyznać, że ma głuchych rodziców.

Prelekcje odbywały się w Łódzkim Domu Kultury.

Jeszcze dziś na łodzian czeka wernisaż kilku niesłyszących artystów w Galerii Carte Blanche przy ulicy Piłsudskiego 9.

Organizatorem tego festiwalu jest łódzki oddział Polskiego Związku Głuchych. Potrwa on do soboty.


Tutaj znajdziecie Państwo szczegółowy plan festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam kolege który jest dzieckiem rodziców głuchoniemych w Toruniu,on słyszy i mówi normalnie.Mowę głuchoniemych zna swietnie,ja się też troszkę nauczyłam,bardzo się przydał.Opiszę przypadek jaki miałam.Byłam na rynku w Toruniu,szła młoda dziewczyna która zasłabła,była głuchoniema na migi pokazała na co jest chora,że ma cukier w kostkach w kieszeni żeby jej podać.Oczywiście ludzi było dużo w koło niej,ale tylko ja zrozumiałam na co jest chora, Pomogłam tej dziewczynie.Bardzo się cieszę że mogłam jej pomóc,i że znam po części język migowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.