Facebook Google+ Twitter

Co zrobić, aby cała Polska usłyszała o dziennikarzach obywatelskich?

O 4 latach dziennikarstwa obywatelskiego w Polsce i o tym jak sprawić by cały kraj usłyszał o dziennikarzach obywatelskich, odpowiada Paweł Nowacki, pierwszy redaktor naczelny serwisu Wiadomości24.pl.

Paweł Nowacki / Fot. W24Kiedy cztery lata temu powstawały Wiadomości24.pl, czy miałeś jakąś wizję tego w jakim kierunku pójdzie polskie dziennikarstwo obywatelskie?
- U podstaw całego projektu stał pomysł, że powstanie miejsce będące alternatywnym źródłem informacji w stosunku do tego co prezentowane jest w mediach tradycyjnych.

Na ile Twoim zdaniem udało się zrealizować tę wizję w serwisie Wiadomości24.pl?
- Bardzo szybko znikło początkowe nastawienie, aby ze wszystkich, którzy tworzą treść tworzyć profesjonalnych dziennikarzy. Znikło też nastawienie na ściganie się na newsy. Dlaczego? Ponieważ nie płacimy użytkownikom. Oni tworzą treść kiedy chcą, a nie wtedy kiedy muszą. Materiały w serwisie są wypadkową zainteresowań wielu różnych ludzi. Często na czołówkach stoją informacje, których nie ma w mainstreamowych mediach lub odwrotnie są, ale ludzie napisali je własnymi słowami, ciekawiej, inaczej.

Czy w takim razie to co mówisz nie jest największą porażka dziennikarstwa obywatelskiego? W początkowych wypowiedziach entuzjastów zjawiska słyszało się, że dziennikarze obywatelscy mogą zastąpić, uczynić niepotrzebnymi profesjonalnych dziennikarzy.
- Nie była to jedyna wizja. Nikt nie był też tak naiwny mówiąc, że DO całkowicie zastąpią dziennikarzy. Sądzono raczej, że serwisy tego typu będą źródłem odmiennej, unikalnej informacji. I tu nikt się nie pomylił. Z moich rozmów, opinii które słyszałem wynika, że Wiadomości24.pl są traktowane jako alternatywne źródło informacji. Często można tu przeczytać materiały, których nie ma nigdzie indziej.

Czyli na przykład jakie?
- Informacje o bardzo lokalnym charakterze. Bardzo ciekawe opinie i komentarze. Rzeczy, które istotnie zmieniają pogląd człowieka po ich przeczytaniu.

Każdy z koncernów medialnych ma swój serwis, bądź kanał dystrybucji materiałów nadsyłanych przez internautów i wiernych czytelników. Czy to sukces czy porażka dziennikarstwa obywatelskiego? Jedni powiedzą, że świetnie, pomysł się sprawdził i żyje. Ale inni mogą powiedzieć, a co to za oddolne dziennikarstwo? To korporacyjne dziennikarstwo obywatelskie!
- Rzeczywiście, każdy z większych koncernów, w mniej lub bardziej udany sposób wykorzystuje treści wysyłane przez czytelników. Nie sądzę jednak, że powinniśmy mówić, iż korporacje wykorzystują dziennikarzy obywatelskich. Treści tworzone przez internautów i zawodowych dziennikarzy uzupełniają się nawzajem. Materiały z Wiadomości24.pl często trafiają na strony internetowe dzienników regionalnych, ale także do papieru. Dla wielu osób przygoda z dziennikarstwem obywatelskim staje się też przepustką do kariery w mediach.

Mamy więc dziennikarstwo obywatelskie, które dla jednych jest szansą podzielenia się swoimi przemyśleniami, możliwością napisania o tym co nas trapi i co nam przeszkadza, a z drugiej dla niektórych jest szansą na pracę w dziennikarstwie?
- Tak.

Czy dziennikarstwo obywatelskie ma problem z PR-em? Często kiedy rozmawiam z moimi znajomymi, osobami niezwiązanymi z mediami, ale i z dziennikarzami, to kiedy mówię im o zjawisku, oni pytają mnie: „co to jest to dziennikarstwo obywatelskie? To takie blogi?”
- To rzeczywiście jest spory problem wizerunkowy. Pojęcie "dziennikarstwo obywatelskie" nie przebiło się nigdy do powszechnej świadomości. Problemem jest też sama nazwa. Starszemu pokoleniu przymiotnik „obywatelski” kojarzy się z Milicją Obywatelską, sporo się na ten temat w Wiadomościach24.pl dyskutowało. Dla wielu problemem jest też to, że treści w tego typu serwisach tworzą amatorzy, a w Polsce pokutuje przekonanie, że jak coś jest amatorskie to jest nie do końca dobre. W wielu serwisach dziennikarstwa obywatelskiego wpisy rzeczywiście nie różnią się wiele od wpisów blogowych. To co odróżnia W24 od innych na rynku to fakt, że tu nad tekstami, wraz z Autorami pracuje profesjonalna redakcja.

A co zrobić, aby dziennikarstwo obywatelskie stało się bardziej rozpoznawalne?
- Ja cały czas czekam na dzień, w którym na miejsce jakiegoś zdarzenia dotrze tylko dziennikarz obywatelski. I to będzie tego typu zdarzenie, że wszyscy będą musieli o tym napisać, powołując się właśnie na doniesienie owej osoby. I jeśli ta osoba zechce się przyznać, że jest dziennikarzem obywatelskim, wtedy do świadomości wielu trafi, że istnieje coś takiego jak dziennikarstwo obywatelskie i że każdy z nas może być dziennikarzem. Ostatnio byłem na konferencji na której mówiono, że wszyscy jesteśmy twórcami. Tylko czy wszyscy, którzy są twórcami, mają świadomość, że są dziennikarzami obywatelskimi? Bo czy osoba wysyłająca treść do Kontakt TVN24 myśli o sobie, że jest dziennikarzem obywatelskim? I to jest ten problem z PR-em. W sieci są setki tysięcy dziennikarzy obywatelskich, tylko że oni sobie z tego nie zdają sprawy.

To tylko fragment całego wywiadu z Pawłem Nowackim. Pełny zapis rozmowy opublikujemy już wkrótce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie warto zmieniać nazwy. Nic się nie naprawi. A szkody będzie co niemiara.
Cieszę się, że istnieje, że można się podzielić swoimi poglądami. Komercyjne media realizują komercyjne cele. Jak wygląda misja społeczna państwowych mediów też widzimy.
Rzeczywiście W24 stoją otworem. Czasami jest trochę potyczek, ale zawsze istnieje Hyde park.
Tak formuła morze znaczyć coraz więcej. Ważne by trwał stabilnie. Teraz potrzeba tylko czasu. Nie wierzą bowiem by nastąpiła zmiana komercji. Ana niebawem zeżre własny ogon :)
Może jakieś usprawnienia techniczne i technologiczne ? Ale bez ingerencji w interfejs.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No dziwne to dość uczucie, kiedy przeczyta się o sobie, że się "przejdzie do historii" - http://www.mmzielonagora.pl/artykul/wiec-swietujmy-my-dziennikarze-obywatelscy-145752.html ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro określenie - Dziennikarstwo Obywatelskie, źle się kojarzy czy też nie przemawia do ogółu, to spróbujmy znaleźć jakieś inne.
Może Dziennikarstwo Społeczne? Może coś innego? Wpisujcie propozycje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem na W24 niedługo bo od stycznia, mam dopiero 85 materiałów, 7 galerii i trochę materiałów zwróconych. Najlepszy system do rozgłosu na świecie i zwiększenie czytelności, to system znany od lat JEDNA PANI - POWIEDZIAŁA DRUGIEJ PANI. Opisałem trochę życia i ogólnych spraw, wszyscy sąsiedzi czytają artykuły, a jak dodam filmik albo zdjęcia (choćby dzielnicy) to polecają swoim znajomym, żeby przeczytali artykuły wszystkich autorów, a nie tylko moje bo ja to właściwie jestem na doczepkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki W24 nauczyłam sie nie tylko pisać, ale poznałam wspaniałych ludzi;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tylko powiem, że o dziennikarstwie obywatelskim wie już dużo osób. A link są na piewrwszym miejscu, o czym informuje choćby redakcja "Gazety"na Czerskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.