Facebook Google+ Twitter

Co zrobić, by Szczecin został Europejską Stolicą Kultury?

To pytanie postawili sobie uczestnicy debaty, zorganizowanej 22 marca z inicjatywy Stowarzyszenia "Szczecinianie Razem" w sali Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej.

Prezydium debaty / Fot. Wincenty SadowskiMiejsce debaty wybrano nieprzypadkowo, gdyż Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej po ukonstytuowaniu się niedawno powołanej Akademii Sztuki w Szczecinie, będzie jednym z oddziałów tejże. Liczono więc na udział studentów szkoły (przyszłych animatorów kultury w Szczecinie) w debacie na temat priorytetów ESK 2016 dla Szczecina. Niestety, zainteresowanie tematem było niewielkie. W zasadzie problem zajmuje tylko nieliczną grupę inicjatorów, pasjonatów i specjalistów.

Anna Suchocka, siła sprawcza, która wystąpiła z inicjatywą obywatelską w sprawie ubiegania się Szczecina o ESK 2016 (i zaraziła tą inicjatywą organizacje społeczne i władze Szczecina),
przedstawiła drogę, od pomysłu do przyjęcia uchwały przez Radę Miasta.

Uczestnicy debaty / Fot. Wincenty SadowskiMarek Sztark (dyrektor instytucji Samorządowej Szczecin 2016) przedstawił dotychczasowe działania kierowanej przez siebie instytucji i przedmiot debaty: 6 priorytetów wytypowanych do napisania aplikacji Szczecina.

Są to: Szczecin - redefinicja (korzenie, z których wyrastamy, jakim miastem chcemy się stać, inspiracje dla Europy); Zszywanie Europy (Szczecin jako miastem spajające dwie części rozdartej do niedawna Europy, kultura jako nić łącząca nasz kontynent); Migracje kultur (Czy fale emigracji są zagrożeniem, czy szansą?); Przepływy, fale, prądy (Jak miasta położone nad wodą wykorzystują swoje położenie); Kultura podziemna – kultura podniebna (czy pomiędzy kulturami: ambitną, masową i alternatywną uda się zbudować pomost współpracy?); Co to? Polska (Które marki polskie chcielibyśmy pokazać Europejczykom?).

Włączając się do dyskusji ułożyłem swoją listę priorytetów: Nowa definicja Szczecina, Szczecin pomostem spajającym kulturę zachodnią z wschodnią, Migracyjna asymilacja kulturowa w Szczecinie a tożsamość, Woda dziedzictwem portowego i rekreacyjnego miasta, Współdziałanie kultur ambitnej i masowej w Szczecinie, Co wniósł i może wnieść Szczecin do kultury Europejskiej.

Debaty na temat priorytetów programu i aplikacji ESK 2016, mają potrać do 2 kwietnia, a ich wyniki mają ukierunkować opracowanie przez instytucję Szczecin 2016 aplikacji miasta,
kandydata do tego zaszczytnego tytułu. Ważne jest, aby znaleźć szerokie poparcie mieszkańców miasta do tej idei, unaoczniające się nie tylko w dyskusji, ale i w szerokim froncie działań w tym kierunku.

Zebrani nie znaleźli odpowiedzi na pytania: jak do tej idei włączyć całe społeczeństwo Szczecina, aby stała się ona bliska wszystkim mieszkańcom miasta oraz dlaczego szczecińskie media nie utożsamiają się z projektem Szczecin ESK 2016, nie reklamują logo i poszczególnych działań Instytucji Samorządowej Szczecin 2016, ograniczając się tylko do okolicznościowych publikacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.03.2010 22:09

Robercie , obawiam się ze jednak na gadaniu się skończy , jak zwykle :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne, że Szczecin leży nad Bałtykiem. Przykro mi że LEŻY. Ale rzeczywiście, gdy nie wykorzystuje swojego położenia i swoich zasobów to niebawem utonie.
A swoją drogą tych miast aspirujących do ESK jest coraz więcej. O ile pamiętam, również Toruń się stara, bardzo poważnie i oficjalnie od jakiegoś czasu.
Może nie aspirować tylko robić!
Nie tworzyć programów i planów na papierze, nie wydawać na to forsy, tylko robić.
Lecz czy to możliwe?
Czy pamiętacie kiedy jest dzień urzędnika. Bez niego nie da rady.
Przykro mi Inko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.03.2010 21:44

Nigdzie nie trzeba szperać , trzeba zakasać rękawy i działać a nie tylko ciągle dyskutować o tym ,że Szczecin leży nad wodą , te dyskusje maja taki sam sens jak dyskusja czy Zakopane leży w górach . Punkt centralny regionu to Szczecin i od tego należy zacząć, ale jak już zacząć to powinno się doprowadzić do wspólnej debaty prezydenta i przedstawicieli rożnych środowisk ,architektów, planistów, urbanistów, ludzi kultury, nauki, żeglarzy i innych. Dopiero rożne sugestie będą motorem do podjęcia działań, które stworzą nowy Szczecin. W tej chwili istnieje tylko przypadkowość działań ,nie ma żadnej koordynacji . Władza zajmuje się tym, co uważa za słuszne, z tym że często sama nie wie, co jest słuszne. I jestem gotowa krzyknąć tym wszystkim którzy debatują nad tym ,że Szczecin leży nad wodą - Szczecin leży nad wodą ze szczególnym naciskiem na LEŻY , leży i kwiczy!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby zrozumieć sprawę "Szczecina", trzeba więcej szperać za kulisami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja :Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2010 10:03

Klub Kapitanów Jachtowych w listopadzie ub.roku wystąpił do prezydenta z konkretną propozycją. Proponują na początek jedno, ale konkretne rozwiązanie. Przywrócenie do życia przedwojennych przystani, które uległy dewastacji.Do dziś nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Na tych działaniach które zaproponowali może skorzystać cały Szczecin , nie tylko środowisko żeglarzy. Mówi sie o morskości Szczecina dlaczego wiec nie budować ESK na tym co już mamy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł orginału: ESK 2016 Szczecin. Debata nad priorytetami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówi się, że Łódź może otrzymać tytuł ESK 2016. Kluczowym w tej sprawie jest projekt Centrum Camerimage Łódź Center. Jeżeli go nie będzie, to z pewnością Łódź nie ma co liczyć na tytuł ESK 2016. Cóż, część Łodzian odwołał kogoś, kto chciał budowy Centrum. Na jego miejsce weszła grupa ludzi, którzy pokazują, że chcą ESK 2016, ale ich działania wskazują na coś zupełnie innego.

Osobiście dziękuję części Łodzianom. Przypomnijcie sobie, co mówił Joński w spotach referendalnych - w Łodzi nie głosuje kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Teraz ich wykiwał niezgadzający się na to, czego chcą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.