Facebook Google+ Twitter

Co zrobić, gdy zgubimy się na szlaku? Goprowcy radzą młodym turystom

Co zrobić gdy zgubimy się na szlaku, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy i jak zachować się podczas burzy? Odpowiedzi na te pytania poznały dzieci i młodzież uczestniczące w szkoleniach GOPR „W górach bezpiecznie”.

 / Fot. WarXboT, GNU1.2Program powstał po to, by obniżyć liczbę wypadków na górskich szlakach. Statystyki podają bowiem, że od początku tego roku poszkodowanych było prawie 500 osób, a w roku 2011 niemal 760.

Tegoroczny cykl szkoleń rozpoczął się wiosną i potrwa do 4 października. Głównym powodem realizacji projektu była rosnąca liczba turystów uprawiających górskie sporty zimowe, turystykę pieszą i wspinaczkę wysokogórską. Większa frekwencja na szlakach przekłada się niestety na większą liczbę wypadków. Brak wyobraźni, brawura i nieprzygotowanie do wyjścia w góry to najczęstsze przyczyny wypadków. Udział grupy wiekowej 11-30 w ich ogólnej liczbie to aż 62,5 proc.

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych turystów powstał program „W górach bezpiecznie”, mający przygotować dzieci i młodzież do bezpiecznego wędrowania po górach. W czasie zajęć teoretycznych uczestnicy dowiadują się jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych, jak burze, załamania pogody, wypadki. Biorą także udział w szkoleniach praktycznych – przejażdżkach quadem wraz z ratownikiem GOPR czy zajęciach na ściance wspinaczkowej. Z kolei wyjścia z instruktorami na szlaki poprawiają orientację w terenie i uczą topografii gór.

– Szczególnie ważne dla władz województwa jest podnoszenie bezpieczeństwa turystów wypoczywających w Małopolsce. Działania GOPR służą jego poprawie oraz podnoszą świadomość w zakresie zagrożeń na szlaku i sposobów ich unikania – informuje Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. – Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego od 2008 roku w zajęciach wzięło już udział ponad 3000 osób, a w tym roku będzie to kolejne 800
– dodaje dyrektor Kantor.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.