Facebook Google+ Twitter

Co zrobić z tym kryzysem?

Polityka zadłużania - życia na kredyt - doprowadziła finanse większości krajów europejskich na skraj przepaści. Wielu państwom zagląda w oczy widmo bankructwa – w Grecji jest to już faktem.

Dzisiejszy kryzys, dzięki pewnym mechanizmom interwencyjnym, nie przebiega tak gwałtownie jak krach z 1929 roku. Jest powolny, pełzający, co nie znaczy, że w pewnym punkcie gospodarka i finanse po prostu się nie załamią, podobnie jak pamiętnego czarnego czwartku.

Najgorsze jest to, że rządy nie bardzo wiedzą, co z tym zrobić. W przypadku wcześniejszych, mniejszych zawirowań na rynku ekonomiści zawsze potrafili dać recepty, co w danej sytuacji należy zrobić. W tej chwili, na temat możliwych działań w celu ratowania finansów światowych, milczą. Przynajmniej takie odnosi się wrażenie.

W swej bezsilności Unia Europejska zwróciła się do Chin z apelem o wykup europejskich obligacji. To mogłoby dać chwilową stabilizację w Europie. Chiny odmówiły, bowiem zaangażowały się w ratowanie USA.

Dofinansowanie takie jest tylko przedłużaniem agonii. Obywatele Europy powinni zdać sobie sprawę, że bez drastycznych cięć w wydatkach, kryzys jedynie się pogłębi. Ostatnie protesty "oburzonych", skierowanie również przeciw dofinansowywaniu sektora bankowego, to jedynie przedsmak rewolty, która po nieuchronnym wdrożeniu drastycznych cięć wydatków i podwyżce podatków nastąpi. Trzeba mieć tylko nadzieję, że przedtem nie nastąpi krach na skalę tego z 1929 roku.

Potrzeba przebudowy międzynarodowego systemu finansowego jest raczej bezsporna. Tylko nikt nie wie, jak się do tego zabrać. Zbyt wielu wpływowym ludziom zależy na utrzymaniu obecnego status quo, z którego czerpią ogromne zyski. Jak na przykład prezesi banków i dużych korporacji, których praca jest wynagradzana niewspółmiernie do wysiłków, często bez powiązania z realnymi wynikami finansowymi spółek, którymi zarządzają.

A rządy? Robią dobrą minę do złej gry i udają Greka.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Prawa ekonomii są nie zmienne. I puki co nigdy bilans nie wyjdzie na zero jeśli uprawia się wirtualną ekonomię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sebastianie. Rządy nie sprawuja realnej wladzy. wladze nad światem sprawuje finasjera, a wlaściwie trzy banki. Nie wiedża ponadto, dlatego że dzisiejsza ekonomia to nie jest żadna ekonomia,tylko spekulacja wirtualnymi pieniędzmi. Za tę dzialania placimy my, naszymi rzeczywistymi pieniędzmi. Jęsli Pan myslisz,że rzdy coś z tym zrobi,a to sie Pan Grubo myslisz. Rządy do dzialania zmusza dopiero oburzeni, tak wysmiewani, takze w polskich mediach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.