Facebook Google+ Twitter

Co zrobić ze starym telefonem komórkowym?

Takie pytanie swoim słuchaczom zadał jakiś czas temu jeden z redaktorów Radia Zet. Odpowiedzi na Facebooku i Twitterze posypały się lawinowo. Słuchacze najczęściej wskazywali opcje oddania aparatu komuś z rodziny, sprzedaży na allegro czy..

Co zrobić ze starym telefonem komórkowym?

Takie pytanie swoim słuchaczom zadał jakiś czas temu jeden z redaktorów Radia Zet. Odpowiedzi na Facebooku i Twitterze posypały się lawinowo. Słuchacze najczęściej wskazywali opcję oddania aparatu komuś z rodziny, sprzedaży na Allegro czy też wyrzucenia. Okazało się jednak, że najwięcej
osób zwykle zatrzymuje taki telefon, który gdzieś na dnie szuflady porasta potem kurzem. Jak wykazują badania przeprowadzone na 6,5 tys. osób przez firmę Nokia, ten ostatni wariant również i na świecie cieszy się największą popularnością.

Około 44 proc. użytkowników telefonów komórkowych ze starymi aparatami nie robi nic. Tym ciekawsza okazała się zatem opcja zaproponowana przez niektórych słuchaczy, a mianowicie recykling telefonów. Recykling brzmi bardzo dobrze, pomyślałem, ale jak to zrobić? Na osiedlach przecież są jedynie kontenery na makulaturę, puszki i szkło. Nigdzie nic na stare telefony nigdy nie widziałem. Okazało się, że słuchacze Radia Zet są bardziej zorientowani w tym temacie i korzystają z usług oferowanych przez serwis Stary Telefon, działający pod adresem starytelefon.pl.

Pełen sceptycyzmu postanowiłem zajrzeć na tę stronę internetową. Byłem głęboko przekonany, że jak zwykle zrobienie czegoś słusznego (a ochronę środowiska za takową uważam) będzie czasochłonne, skomplikowane i zapewne kosztowne. Oferta serwisu Stary Telefon była więc dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Okazało się, że od pozbycia się starego telefonu dzieliło mnie raptem kilka kliknięć, a ponadto mogłem jeszcze na tym zarobić. Na stronie internetowej znalazłem opis trzech prostych kroków, które trzeba wykonać, aby zamienić swój zbędny telefon komórkowy na gotówkę. Najpierw należy znaleźć w katalogu online model telefonu, który chcemy sprzedać – podana jest przy nim wstępna wycena. Następnie podajemy swoje dane i czekamy na listonosza. Proste, prawda? Serwis bowiem bez żadnych opłat z naszej strony dostarcza specjalną bezpieczną kopertę, albo przysyła kuriera, jeśli sprzedajemy więcej niż pięć telefonów lub wartość sprzedaży przekracza kwotę 200 zł. Przesłać darmowo można każdy telefon, bez względu na jego stan techniczny, nawet zepsuty czy zniszczony. Następnie telefony są wnikliwie sprawdzane i poddawane ostatecznej wycenie, po zaakceptowaniu której otrzymujemy pieniądze w formie przelewu albo przekazu pocztowego. Jeśli wycena nas nie satysfakcjonuje, możemy wycofać się z transakcji, absolutnie bez żadnych opłat z własnej strony, a nasze telefony wrócą do nas z powrotem.

Mechanizm transakcji jest więc bardzo prosty. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie musimy czekać na chętnego, który zechce od nas kupić telefon, jak to ma miejsce na aukcjach internetowych, ani też nie ponosimy absolutnie żadnych kosztów związanych z przesyłką (nawet jeśli do transakcji koniec końców nie dojdzie). A co najważniejsze, przyczyniamy się do właściwej utylizacji telefonów komórkowych, a tym samym chronimy środowisko naturalne. Wszystko odbywa się zgodnie z promowaną przez firmę „Zasadą 3U”: „Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj ponownie, Utylizuj”. Biorąc pod uwagę wyniki badań Nokii, które wykazują, że aż 65-80 % każdego telefonu komórkowego może być poddane recyklingowi, myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać. Pozbywając się nie używanych starych telefonów za pośrednictwem serwisu www.StaryTelefon.pl nie dość, że otrzymujemy pieniądze, za coś, co tylko zajmowało miejsce w szufladzie, to jeszcze pomagamy chronić środowisko naturalne, na dodatek bez najmniejszego wysiłku czy kosztu z naszej strony.
Na koniec chcę jeszcze wspomnieć o charytatywnym aspekcie działalności Starego Telefonu. Serwis oferuje szeroki wachlarz wsparcia dla organizacji niosących pomoc potrzebującym. Przy sprzedaży telefonu możemy wybrać jedną z kilkudziesięciu organizacji, stowarzyszeń i fundacji charytatywnych, która otrzyma część lub całość kwoty, jaką my sami otrzymamy ze sprzedaży naszych telefonów komórkowych. Ciekawa jest również inicjatywa serwisu skierowana do dzieci: „troskę o środowisko staramy się też zaszczepiać najmłodszym, organizując w szkołach akcję zbierania starych telefonów komórkowych”. Program ten jest szczegółowo opisany na stronie internetowej Eko Szkoły, działającej pod adresem http://www.ekoszkoly.pl/
Sądzę, że w dobie zalewających nas elektro-śmieci działania prowadzone przez serwis StaryTelefon.pl są niezwykle cenne. Przyczyniając się do utylizacji niebezpiecznych odpadów pomagają zarazem ograniczyć ilość surowców niezbędnych do wytworzenia kolejnych elementów używanych przy produkcji telefonów komórkowych. A do tego, co nie mniej ważne, przynoszą realne pieniądze wszystkim sprzedającym oraz organizacjom charytatywnym i szkołom, które dołączą do programu.
Przyznaję przy okazji, że wstyd mi trochę własnej ignorancji. Stary Telefon działa bowiem już od sześciu lat i w tym czasie wypłacił już około 2 miliony złotych ponad 15 tysiącom osób, a ja dowiaduję się o tym wszystkim dopiero teraz. Cieszy mnie jednak rosnąca popularność tego typu inicjatyw. Stary Telefon oferuje nam wymierne korzyści, bez żadnych opłat z naszej strony, a przy okazji pomaga nam dbać o środowisko naturalne i wspomaga potrzebujących.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.