Facebook Google+ Twitter

Co zrobił dla Pragi jej rowerowy pełnomocnik?

Rok temu Adam Grzegrzółka został pełnomocnikiem rowerowym na warszawskiej Pradze-Południe. Czy przez ten czas Praga choć trochę upodobniła się do Amsterdamu?

I Praski Piknik Rowerowy / Fot. Rafał Konieczny10 maja minie rok od powołania stanowiska "pełnomocnika burmistrza Pragi-Południe do spraw komunikacji rowerowej". Pełnomocnikiem wówczas został pan Adam Grzegrzółka, jeden z wiceburmistrzów warszawskiej Pragi-Południe.

Swoje działania Grzegrzółka rozpoczął od spotkania z Praską Grupą Rowerową - lokalną, rowerową organizacją istniejącą od 2006 roku. Na spotkaniu, wspólnie z rowerzystami, wyrysował markerem na mapie dzielnicy koncepcję dróg rowerowych dla Pragi-Południe. Marker jeszcze nie zdążył wyschnąć, a już pięć dni po spotkaniu odbyło się kolejne. Temat: "Projekt: Praski Piknik Rowerowy". – O Praskim Pikniku myśleliśmy od dawna – mówi jedna z aktywistek PGR-u. – Adam Grzegrzółka otworzył nam drogę do sukcesu.

16 września 2007 roku na Gocławiu odbył się pierwszy Praski Piknik Rowerowy. Potem odbyło się kolejne spotkanie dotyczące ścieżek, mowa była o ulicy Waszyngtona, Grochowskiej, Ostrobramskiej, Fieldorfa. Wszystkie ścieżki, zgodnie z rozporządzeniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, wykonane zostały z asfaltu. W listopadzie rozpoczęły się rozmowy o parkingach rowerowych.

Działania

Pierwszy Piknik Rowerowy nie był jednak taki, jakby życzyli sobie tego prascy rowerzyści.
– Pan Grzegrzółka nie poinformował mediów o naszej imprezie – żalą się cykliści. – Nie czułem współpracy, odniosłem wrażenie, że rowerzyści przyszli z gotowym projektem i zdawali się mówić "zróbcie!" – odpowiadał wiceburmistrz na spotkaniu podsumowującym piknik, które odbyło się we wrześniu. Podczas kilkugodzinnej imprezy, przez teren pikniku przewinęło się około 600 osób, w tym ledwie kilka z rowerami.

Praska Grupa Rowerowa - www.zjazd.waw.pl / Fot. Rafał KoniecznyZdaniem rowerzystów Adam Grzegrzółka obiecywał powstanie miejsc parkingowych dla rowerów na przełomie grudnia i stycznia. – Nie, nie, na przełomie grudnia i stycznia parkingi miały być zakupione, a nie zamontowane – mówił mi Grzegrzółka, prezentując jednocześnie jeden z zakupionych stojaków. Pierwsze parkingi staną w parkach w kwietniu.

Jak tłumaczą aktywiści Praskiej Grupy Rowerowej, celem zarówno samej organizacji jak i Adama Grzegrzółki powinna być spójna rowerowa infrastruktura. Jakie ścieżki powstały zatem w 2007 roku na terenie dzielnicy? Ulice: Białowieska i Bora-Komorowskiego dostały od miasta drogi rowerowe, obie ze znienawidzonej przez rowerzystów kostki bauma. Modernizacje tych dróg jednak były zaplanowane wcześniej, niż objęcie przez Adama Grzegrzółkę funkcji pełnomocnika rowerowego. – Na dziś już wiemy, że w 2008 roku nie powstanie ścieżka rowerowa na ulicy Fieldorfa, o której mówimy już od dawna, ale będzie zrealizowana. Zarząd Dróg Miejskich to taka instytucja, w której wszystkie prace przebiegają bardzo mozolnie – powiedział z uśmiechem pełnomocnik.

"Będę się starał was o wszystkim informował"

ul. Zamieniecka / Fot. Rafał KoniecznyPełnomocnik burmistrza Pragi-Południe do spraw komunikacji rowerowej nie informuje rowerzystów o nowych inwestycjach drogowych. Tak było w przypadku ulicy Zamienieckiej. – Gdy się dowiedzieliśmy o modernizacji ulicy Zamienieckiej, było już za późno na jakiekolwiek poprawki – mówi aktywista Praskiej Grupy Rowerowej. Cykliści dowiedzieli się o Zamienieckiej przez przypadek; z urzędowej tablicy ogłoszeń.

Projekotwane Rondo Wiatraczna  / Fot. ZDMTak samo było z terenami Stadionu Dziesięciolecia, przyszłej lokalizacji Stadionu Narodowego, gdzie pojawiły się wątpliwości rowerzystów z Zielonego Mazowsza, gdy dowiedzieli się oni o konkursie na projekt zagospodarowania terenów wokół Narodowego. Czy zatwierdzony projekt stadionu uwzględni ścieżki rowerowe? Jeżeli tak, to czy będą odpowiadały wszelkim rowerowym normom? Czy ścieżka będzie obsługiwać wszystkie relacje? Czy nie będzie zakrętów pod kątem dziewięćdziesięciu stopni? Czy powstaną parkingi rowerowe?
– Na pewno będzie można wprowadzić drobne korekty do wybranego projektu. Nie mówię oczywiście o przesunięciu Stadionu, ale wytyczenie drogi dla rowerzystów 5 metrów w tę czy we w tę to pikuś – mówił Adam Grzegrzółka na spotkaniu z rowerzystami w Urzędzie Dzielnicy, które odbyło się 22 kwietnia.

Spotkanie

Adam Grzegrzółka wyraźnie zaciekawiony / Fot. Rafał KoniecznyJakie konkrety przedstawił burmistrz? – Pierwsze parkingi, w Parku OPAK, za dwa miejsca w Bulwarze Stanisława Augusta, Park Polińskiego przy placu zabaw oraz Jeziorko Balaton – wylicza pełnomocnik. A pytanie: kiedy pan Grzegrzółka odpowiada: – Już pod koniec kwietnia! W maju parkingi staną także przed szkołami.

Pełnomocnik mówi jednak, że parkingami na terenach szkół zajmuje się kto inny, więc on tego nie kontroluje. Pan Grzegrzółka nie zajmuje się też modernizacją Ronda Wiatraczna, nie wie nic o al. Zamienieckiej, a ZDM jest zbyt "mozolną instytucją", aby cokolwiek z nią szybko zdziałać. – Najgorsze jest jednak to, że sprawami rowerzystów zajmuję się sam – dodaje Grzegrzółka. – Poniedziałki i środy są kompletnie wypisane z mojego życiorysu, bo z urzędu wychodzę bardzo późno. Dziś pewnie nie wyjdę przed 21, a teraz właśnie spóźniam się na kolejne zebranie. – Pełnomocnikiem został pan z wyboru czy z przydziału? – spytałem. – Sam się zgłosiłem... i oczywiście wiedziałem na co się decyduję.

Uśmiechnąłem się, podałem rękę panu burmistrzowi i wyszedłem. Przez miniony rok Praga nijak się upodobniła do europejskiej stolicy rowerów - Amsterdamu. Kiedy to nastąpi? Kiedy Praga stanie się dzielnicą na miarę Europy? Na te i inne pytania nie znamy jeszcze odpowiedzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.