Facebook Google+ Twitter

Coaching - czy jest potrzebny?

Lubimy go albo wręcz nienawidzimy. Uważamy, że jest ważny i potrzebny albo marginalizujemy jego znaczenie. Jedni dostają go za darmo, choć nie chcą, a inni szukają i płacą za niego spore pieniądze.

Co to jest ten coaching?
Definicji jest nieskończenie dużo. I aż szkoda czasu żeby je wszystkie wymieniać.
Przytoczę jednak kilka.

Jackie Clifford – „Coaching to pomoc danej osobie we wzmacnianiu i udoskonalaniu działania poprzez refleksję nad tym, jak stosuje konkretną umiejętność lub wiedzę”.

Michael Armstrong
- „Coaching to technika jeden na jednego, mająca rozwijać umiejętności, wiedzę
i postawy. Jest on najbardziej skuteczny, jeżeli może odbywać się nieformalnie, jako część normalnego procesy zarządzania lub przywództwa”.

Eric Parsole i Monika Wray w książce „Trener i mentor”:
Coaching to proces, dzięki któremu możliwe staje się przyswajanie wiedzy i rozwój, a przez to doskonalenie umiejętności.

Bardzo dobrze obrazuje pojecie idei coachingu też Milton Erickson, jeden z bardziej zasłużonych coachingowi ludzi w krótkiej historyjce:

"... Pewnego dnia, gdy byłem jeszcze uczniem szkoły średniej, do naszego gospodarstwa przybłąkał się koń. Miał na sobie siodło, był bardzo spocony i dyszał. Daliśmy mu wody i postanowiliśmy odprowadzić do właściciela. Nikt jednak nie wiedział, skąd przyszedł. Wsiadłem na niego i poprowadziłem w kierunku drogi. Wiedziałem, że koń wybierze właściwy kierunek, choć nie wiedziałem, jaki on będzie. Koń pognał do przodu. Od czasu do czasu zatrzymywał się i wchodził na pola skubać trawę. Wtedy delikatnie przypominałem mu o drodze. Po pewnym czasie koń skręcił do czyjegoś gospodarstwa. Ucieszony i zdumiony gospodarz wyszedł nam na spotkanie:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety mamy taki smutny obrazek w wielu obszarach działalności firm. Wszędzie coś szwankuje a co do ocen pracowniczych to należałoby najpierw dobrze ustawić cały HR w firmie, bo od nich zwykle te kwestie w pierwszej kolejności zależą. Na dodatek małe firmy popełniają błędy, ale wydaje mi się, że mają większą świadomość ich popełniania i biorą odpowiedzialność za to, żeby te błędy eliminować. Duże korporacje wypadają pod tym względem raczej gorzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widzisz Kasiu namnożyło się różnego rodzaju specjalistów od różnych rodzajów coachingów.Są wśród nich naprawdę prawdziwi profesjonaliści. Denerwuje mnie stosunek do coachingu wielkich korporacji. Małym mogę wybaczyć niewiedzę i błędy. Są bez szkoleń i doświadczenia. Jednak jak słyszę że w dużym banku coaching dyrektorów placówek bankowych to kwartalne odprawy podsumowujące wyniki pracy i roczna ocena pracownicza. Która ma dać coachowanemu informacje na temat które kompetencje poprawił a które nie i czy dostanie premie roczna czy nie, to ogarnia mnie pusty śmiech i opadają nie tylko ręce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I znowu słuszna uwaga, chyba w każdej dziedzinie jest tak naprawdę niewielu profesjonalistów, za to wielu, którzy są przekonani, że nimi są. Zbyt często prowadzi to do nieefektywnego działania firmy i ogólnej dezorganizacji i dezorientacji wśród pracowników...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.