Facebook Google+ Twitter

Coca-Cola i Pepsi zrezygnują z rakotwórczego składnika?

Coca Cola i Pepsi zmieniają skład swoich napojów. Wszystko po to, aby uniknąć umieszczania informacji na opakowaniu o groźbie wywołania raka. Taki obowiązek wynika z nowego prawa w Kalifornii i związane jest z jednym ze składników napojów.

Jak na razie zmiany zostały wprowadzone w produktach, które trafiają do Kalifornii. / Fot. nacaozr, Doemana publiczna http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alineador.JPGPowodem zamieszania jest jeden ze składników napojów. 4-methylimidazol został zakwalifikowany w nowym prawie jako substancja rakotwórcza. Zawarty jest on m.in. w karmelu, który stanowi jeden z podstawowych składników Coli i Pepsi. Jak zapewniają właściciele koncernów, związek ten nie jest niebezpieczny dla ludzi. "Pomimo tego poprosiliśmy naszych dostawców, aby zmienili skład karmelu, aby nasze produkty nie musiały być opatrzone tym niepopartym naukowymi dowodami ostrzeżeniem" - zaznacza przedstawicielka Coca-Coli, Diana Garza-Ciarlante.

Według organizacji Science in the Public Interest substancja chemiczna zawarta w napojach może powodować raka - podaje TVN24.pl. Wykazały to testy na zwierzętach. Na tej podstawie stan Kalifornia sklasyfikował ją jako substancję rakotwórczą, co wiąże się z umieszczeniem o tym informacji na opakowaniach produktów, które ją zawierają.

Jak na razie zmiany zostały wprowadzone w produktach, które trafiają do Kalifornii. Wkrótce mają objąć całe Stany Zjednoczone. Nie ma jednak informacji, aby skład napojów został zmieniony w innych krajach.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.