Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11019 miejsce

Coco Chanel szpiegowała dla III Rzeszy?

Rewelacyjne informacje pojawiły się w książce poświęconej Coco Chanel i jej wojennym perypetiom. Jeśli wierzyć autorowi publikacji, ikona światowej mody była szpiegiem hitlerowskich Niemiec.

Coco Chanel w towarzystwie księcia Westminsteru Hugh Richarda Arthura Grosvenora. / Fot. autor nieznany/public domain/WikiCommonsDzięki książce "Sypiając z wrogiem. Sekretna wojna Coco Chanel" autorstwa Hala Vaughana, na światło dzienne wychodzą nieznane dotąd wątki z życia ikony świata mody i wielkiej projektantki, która zrewolucjonizowała modę kobiecą.

Vaughan - amerykański pisarz mieszkający na stałe w Paryżu i były amerykański dyplomata - przedstawił dowody na to, że słynna Coco pozostawała na usługach wywiadu III Rzeszy w okresie od 1940 do 1944 roku.

Bezpośrednim łącznikiem francuskiej projektantki był niemiecki baron Hans Günther von Dincklage, którego autor książki określa jako "super-szpiega". Von Dincklage miał dowodzić rozległą siatką wywiadowczą prowadzącą działalność w rejonie Morza Śródziemnego, a której centrala znajdowała się w Paryżu.

Informacje gromadzone przez niemieckiego barona przekazywane były bezpośrednio do Berlina, a ich adresatem był sam szef hitlerowskiej propagandy Joseph Goebbels.

Sama książka, jak napisał w oświadczeniu jej wydawca, "układa w jedną całość to, jak Coco Chanel została niemieckim agentem wywiadu; dlaczego i jak została wyznaczona do wielu misji szpiegowskich; jak uniknęła we Francji aresztowania po wojnie."

Hal Vaughan opisuje Coco Chanel jako osobę "ostro" antysemicką. Swoją działalność szpiegowską prowadziła głównie w Paryżu, ale także w Berlinie. Jej paryską siedzibą był Hotel Ritz. W dokumentach niemieckiego wywiadu Coco Chanel widniała jako F-7125, choć nadano jej także pseudonim "Westminster".

Po wojnie Coco Chanel miała być zdaniem autora książki aresztowana, a następnie uwolniona dzięki wstawiennictwu samego Winstona Churchilla.

Publikacja książki "Sypiając z wrogiem. Sekretna wojna Coco Chanel" miała miejsce dzisiaj w Nowym Jorku. Można ją zakupić w wersji angielskiej m.in. w serwisie Amazon.com

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czytelnik
  • Czytelnik
  • 16.08.2011 15:27

Nic rewelacyjnego, wojenne pokolenie było już tego świadome.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.