Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28050 miejsce

Codzienne życie okupowanej Warszawy w książce T. Szaroty

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2011-09-12 21:41

Spośród wielu pozycji, omawiających okres okupacji w Warszawie, na duże zainteresowanie zasługuje książka sygnowana nazwiskiem wybitnego historyka T. Szaroty pt. "Okupowanej Warszawy dzień powszedni", której nowe wydanie ukazało się w 2010 r.

Okładka książki / Fot. www.czytelnik.plW ubiegłym roku na księgarskich półkach zagościło nowe - rozszerzone i uzupełnione wydanie - dziś już klasycznej książki "Okupowanej Warszawy dzień powszedni" autorstwa Tomasza Szaroty, profesora Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Pierwsza edycja ukazała się w 1973 r. w wydawnictwie Czytelnik. Niniejsze - czwarte z kolei - wydanie w zasadzie nie ulega zasadniczemu przekształceniu. Jednak brak cenzury umożliwił omówienie zagadnień, które nie były możliwe, gdy ta istniała. W ten oto sposób autor omawia ówczesne reakcje na wiadomość o zbrodni katyńskiej.

Szarota za cel postawił sobie wyjaśnienie warunków egzystencji w okupowanym mieście, przez co rozumie sprawy bytowe (źródła dochodów, koszty utrzymania, sytuacja mieszkaniowa, pożywienie, ubiór, komunikacja), jak i sferę duchową i obyczajową (życie kulturalne, rozrywki, mentalność, nastroje i postawy). Drugim zadaniem jest przedstawienie funkcjonowania hitlerowskiego systemu rządów okupacyjnych oraz systemu obronnego społeczności znajdującej się pod okupacją. Starcie się tych systemów doprowadziło do powstania bodajże najbardziej charakterystycznego zjawiska tamtych lat - podwójnego nurtu życia. Ten toczący się na powierzchni był - mówiąc za Kazimierzem Wyką - życiem "na niby". Drugi nurt, podziemny, istniejący wbrew woli okupanta stanowił życie prawdziwe.

Autor urodził się w styczniu 1940 r. i w Warszawie mieszkał do wybuchu powstania, jednak będąc małym dzieckiem świadomie tych lat przeżyć nie mógł. Z tego względu często oddaje głos źródłom, cytując obficie dokumenty i relacje świadków, zapisy z prowadzonych na bieżąco dzienników osobistych. Zbieranie materiałów do książki rozpoczął autor od wertowania roczników "Nowego Kuriera Warszawskiego". Przedmiotem jego zainteresowania stała się także prasa konspiracyjna – zwłaszcza "Biuletyn Informacyjny" - centralny organ ZWZ-AK. Do innych wykorzystanych źródeł należą także wszelkie druki z badanej epoki: wydawnictwa jawne i konspiracyjne, druki urzędowe i okolicznościowe, poradniki, książki kucharskie, czy kalendarze. Książkę uzupełnia około stu fotografii oraz mapy.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.