Facebook Google+ Twitter

CodziennikPrawny.pl - wszystko, co musisz wiedzieć o prawie

Dziś wystartował Codziennik Prawny - internetowy serwis Rzecznika Praw Obywatelskich. Przybliża przepisy regulujące niemal każdą dziedzinę naszego życia - od tych, związanych z narodzinami, przez pracę, aż po testament. Są tu również wzory pism jak i adresy miejsc, gdzie uzyskamy bezpłatną poradę prawnika.

Od lewej: Jurek Owsiak, Janusz Kochanowski i Igor Janke. / Fot. Anna KabulskaJakie uprawnienia przysługują rodzicom w związku z narodzeniem się dziecka? Co zobowiązane są zapewniać uczniom szkoły i inne placówki oświatowe? Co zrobić w przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę? Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego zalegania z zapłatą należnych opłat? To tylko niektóre z poruszanych zagadnień.

Prace nad Codziennikiem trwały ponad dwa lata. Jak zapewnił dziś dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, uzyskany efekt to produkt wysokiej jakości. Informacje będą na bieżąco aktualizowane i poszerzane o nowe działy. Wkrótce mają im towarzyszyć pełne teksty odpowiednich aktów prawnych.

- W ubiegłym roku wpłynęło do nas 61 tysięcy skarg - mówił Rzecznik Praw Obywatelskich. - Większość z nich wymagała jedynie udzielenia zainteresowanym prostej informacji o obowiązujących przepisach. To dowodzi, że Codziennik Prawny jest potrzebny. Dowodzi też, że nie znamy prawa. Co więcej, traktujemy je jako rzecz obcą i wrogą. Niestety, w Polsce mamy też do czynienia z prawdziwą biegunką prawną. W ubiegłym roku Sejm uchwalił 259 ustaw, do których wydano ponad 20 tys. rozporządzeń wykonawczych.

 / Fot. Codziennikprawny.plW prezentacji Codziennikaprawnego.pl wziął także udział Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Igor Janke z Salonu24.pl, przedstawiciele patronów przedsięwzięcia. Jurek Owsiak zaprosił rzecznika na tegoroczny Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, gdzie na przełomie lipca i sierpnia dr Janusz Kochanowski, wraz ze współpracownikami będzie promował swój serwis wśród ok. 200 tysięcy uczestników tego muzycznego festiwalu.

Młodzież miałaby i inne szanse na zapoznanie się z prawnym niezbędnikiem, gdyby nieco życzliwiej podeszli do tego wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna oraz minister edukacji Katarzyna Hall.

- Kilkanaście razy występowałem do minister Hall, by maturzyści otrzymywali karty z adresem internetowym Codziennika Prawnego. Nie otrzymałem odpowiedzi - stwierdził Janusz Kochanowski. - Do MSWiA zwróciliśmy się z propozycją wręczania takich kart osobom odbierającym dowody osobiste, ale od października ubiegłego roku i z tego ministerstwa odpowiedzi brak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.