Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8366 miejsce

Cofka: potop w Szczecinie

Nie sprawdziły się prognozy synoptyków, że w czwartek pogoda zacznie się poprawiać, osłabnie wiatr, zmniejszając ewentualność zalań pod wpływem cofki.

Woda dochodzi do ul. Wiszesława / Fot. Wincenty SadowskiW Szczecinie, niczym w filmie "Wodny świat" cofka na Odrze zalała nawet Śródmieście, paraliżując życie miasta. W Szczecinie poziom wody przekroczył stan alarmowy o 53 cm i do akcji interwencji kryzysowej włączono nawet wojsko. Na wypadek ewakuacji miasto zabezpieczyło miejsca tymczasowego pobytu w szkołach podstawowych.

W czwartek ze względu na zalaną ulicę Gdańską (łączącą Szczecin wschodni z zachodnim), od rana nie kursowały tramwaje do Basenu Górniczego. Podtopione były też ulice Kolumba, Heyki, Szczawiowa, stąd komunikacja zastępcza na tych ulicach. Najgorzej było na Wyspie Puckiej i na peryferiach, na terenach nadodrzańskich na Gocławiu i Golecinie, gdzie woda zalała tereny z ogrodami, magazynami, przystaniami żeglarskimi i wędkarskimi.

Woda wylała nawet w okolicach Wałów Chrobrego, zalewając przejście pod Trasą Zamkową w Szczecinie, podtopione zostały magazyny i biura w szczecińskim porcie. Pełną listę strat będzie można przedstawić po opadnięciu stanu wody, bo woda narobiła na pewno szkód w byłej Stoczni Szczecińskiej, Szczecińskiej Stoczni Remontowej, w magazynach i bazach Portu Szczecinskiego i innych zakładach i instytucjach leżących bezpośrednio nad brzegiem Odry.

Dzisiaj fala powodziowa spowodowana sztormową wichurą, gwałtownymi opadami deszczu i cofką na Odrze opada, ale niedługo zastąpi ja fala zgłoszeń odszkodowawczych w PZU, bo w rzeczywistości tylko na taką pomoc mogą liczyć poszkodowani z zalanych terenów, budynków i ogrodów.

Coraz częściej jesteśmy nękani zjawiskami przyrodniczymi o niespotykanej dotąd skali i sile.
A to powódź stulecia, a to trąba powietrzna, a to paraliżujące życie opady śniegu, nie wspominając o zwykłej sztormowej cofce. Gdy dotknie nas katastrofa, wiele mówimy i piszemy o potrzebie inwestycji, chroniących nas przed skutkami klęsk żywiołowych. Jednak za szybko zapominamy o zabezpieczeniach, gdy tylko żywioł ustąpi.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.