Facebook Google+ Twitter

Concierge tylko dla najbogatszych

Bankowe usługi concierge (konsjerż) są wciąż mało znane i mało popularne w Polsce, na Zachodzie to już standard.

Concierge, źródło: flickr.com / Fot. Macadam CowboyConcierge z franc. to ktoś, kto kiedyś znany był jako hotelowy odźwierny, później zakres jego obowiązków rozszerzył się i objął kompleksową obsługę klienta hotelu. Dzisiaj także banki oferują usługi concierge, są one jednak zarezerwowane dla najbogatszych klientów.

Banki, głównie z tzw. sektora private banking, są gotowe załatwić dla swojego wymagającego klienta naprawdę dużo. Klient może liczyć na pomoc banku w zakupie i dostarczeniu kwiatów, wykonaniu tłumaczeń aż po rezerwację biletów na wyścigi Formuły 1. Oferty niektórych banków są aż nader szerokie. Widać, że satysfakcja klienta jest dla nich bardzo ważna.

I tak jeden z banków działających na terytorium Polski zapewnia dostarczenie każdego typu informacji (od kursów walut po prognozę pogody) oraz porady medyczne i prawne. W standardzie jest także np. organizacja wyjazdu na wystawę dzieł sztuki powiedzmy do Paryża. Bank jest wtedy odpowiedzialny za rezerwację biletu lotniczego, hotelu w Paryżu i zorganizowanie wejściówek na wystawę, a nawet transport z i na lotnisko. Z tego typu usług korzystają tylko najbogatsi, gdyż prowizje banku są na tyle wysokie, że odstraszają tych z cieńszym portfelem.

W najnowszej „Polityce” możemy znaleźć przykład potwierdzający powyższą tezę. Autorka opisuje działania jednej z firm concierge w Polsce. Jej klient zapragnął zjeść kolację z gwiazdą indyjskiego kina Salmanem Khanem. Kłopot w tym, że Bolywoodzki gwiazdor pobiera 20 tys. euro za godzinę. Niewielu jest rodzimych przedsiębiorców mogących pozwolić sobie na taki kaprys. Niemniej jednak warte odnotowania jest pewne sprostowanie odnośnie wyżej wspomnianego artykułu. „Polityka” błędnie napisała consierge (ma być concierge) oraz podała, że tylko firma H2H świadczy tego typu usługi w Polsce, co także jest nieprawdą.

Banki natomiast często przy usługach concierge korzystają z wyspecjalizowanych agencji, by jak najbardziej dogodzić swojemu klientowi. Niektóre z nich posuwają się nawet do tego, że korzystają z firm concierge, które ulokowane są za granicą. Często mają one większe doświadczenie i możliwości niż firmy polskie na raczkującym rynku concierge.

Nie sposób uniknąć stwierdzenia, że usługi te bardzo ułatwiają życie klientowi banku. Z drugiej jednak strony są one często zmorą pracowników banku. Muszą oni napisać niezliczone ilości e-maili do agencji concierge, wykonać całą masę telefonów i być w stałym kontakcie z klientem i agencją, by wszystko przebiegło jak należy. Czasami potrzebny jest cały dzień, by dogodzić tylko jednemu klientowi, a w niektórych bankach nie ma wyznaczonych do tego specjalnych pracowników. Odpowiedzialni są za nie ci pracownicy, którzy opiekują się danym klientem.

Concierge to alternatywa dla bogatych, którzy chcą ukryć swoje potrzeby załatwiane do tej pory najczęściej przez sekretarki i asystentki. Wielu z nich woli korzystać z dyskretnych agencji concierge, szczególnie w czasach kryzysu. Pozwala im to na wydawanie pieniędzy bez martwienia się o budzenie nadmiernego zainteresowania czy ujawnianie swoich, często absurdalnych, zachcianek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adam Gorej
  • Adam Gorej
  • 23.02.2011 18:26

Nie zgadzam się z tytułem, że concierge jest tylko dla najbogatszych.
Np. http://concierge.com.pl oferuje usługi, które spokojnie można zaliczyć do średnio drogich. No bo czy np. wyszukanie fajnej restauracji w Paryżu (niedaleko hotelu, w którym miałem mieszkać tylko 1 noc) za kilkadziesiąt złotych jest drogie? No chyba jednak nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.