Facebook Google+ Twitter

Condoleezza Rice: zatrzymać Rosję

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-25 07:45

Atak Rosji na Gruzję sprawił, że znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, choć niekoniecznie końcowym. Rosyjscy przywódcy dokonują złych wyborów - pisze Condoleezza Rice w artykule opublikowanym w "Gazecie Wyborczej".

Jak zwraca uwagę amerykańska sekretarz stanu, wizerunek Rosji na świecie jest najgorszy od upadku ZSRR w 1991 roku. Condoleezza Rice jako przykład podaje używanie gazu i ropy jako narzędzi nacisku i groźby wzięcia na cel swojej broni nuklearnej takich pokojowych krajów jak Polska. Zdaniem sekretarz stanu, takie działania rosyjskich przywódców wpychają ich kraj w izolację i mają katastrofalne skutki dla jego gospodarki. Jak zaznacza Condoleezza Rice, Kreml musi dostosować się do XXI-wiecznych standardów życia. "Rosja XIX-wieczna i 21-wieczna nie mogą istnieć w tym samym czasie" - pisze szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Stany Zjednoczone i Europa muszą wspólnie przeciwstawić się takiej polityce Rosji. Nie możemy sobie pozwolić na pokazanie, że gdy się naciśnie wolne narody, reszta świata da za wygraną- pisze Condoleezza Rice. Jak zwraca uwagę, po rosyjskim ataku na Gruzję, Waszyngton podjął wyzwanie wspierania Tbilisi, z którym zdołał się zmierzyć głównie dzięki Polsce.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji zapewnia również na łamach "Gazety Wyborczej", że NATO jest otwarte na przyjęcie Gruzji w przyszłości, a Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy jednomyślnie wspierają ten kraj.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: USA Rosja Rice


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.