Facebook Google+ Twitter

CONFidence – bezpieczeństwo w sieci

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-28 12:57

Światowej klasy specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego, kilkuset uczestników, dwa dni wykładów i specjalistyczne warsztaty – to CONFidence, międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu IT, która po raz 9. odbyła się w Krakowie.

Początkowo konferencje były spotkaniami środowiskowymi osób, które zajmowały się bezpieczeństwem – mówi Andrzej Targosz z Fundacji Wspierania Edukacji Informatycznej Proide. – Mieliśmy ideę edukowania ludzi w zakresie problemów bezpieczeństwa. Z czasem stało się to spotkaniem ekspertów i zaproszonych z zagranicy gości, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i próbują budować razem z nami bezpieczny Internet.


- Konferencja CONFidence to nie tylko wykłady, które tutaj się odbywają, które na pewno są wisienką na tym konferencyjnym torcie. To przede wszystkim forum wymiany wiedzy – podkreśla Jakub Masłowski z Grupy Allegro.

- Na konferencji CONFidence spotkałem wielu zdolnych programistów i specjalistów od bezpieczeństwa IT – mówi Nick Farr (Hackers on a Plane).- Bez trudno można zobaczyć, że i tu, w Polsce bardzo wielu ludzi uczestniczy w międzynarodowej społeczności informatycznej i przyczynia się do rozwoju oprogramowania.

- Najważniejsze jest to, żebyśmy w ogóle mieli świadomość, że trzeba coś zabezpieczać – podkreśla Andrzej Targosz. – Wszystko zależy od narzędzi, które kupujemy, dostajemy. Najpierw musimy zdefiniować, co chcemy zabezpieczać, a ewentualnie potem możemy sprowadzić ekspertów, którzy mogą pomóc w wyborze właściwego rozwiązania.

Na czym polega korzyść z takiej konferencji?
- Zdobywamy dostęp do wiedzy, która jest aktualna i która jest sprawdzona –mówi Jakub Masłowski. – Bo zamiast słuchać kolejnych przedstawicieli handlowych, którzy oczywiście zachwalają swoje produkty jako najlepsze na rynku. Mamy dostęp do sprawdzonej wiedzy ludzi z branży, którzy konkretnie potrafią określić swoje potrzeby czy wymagania.

Myślenie o bezpieczeństwie nie jest oczywiste. Deviant Ollam z organizacji Toool.us:
- Ludzie nie mają skłonności do myślenia o swoim fizycznym bezpieczeństwie, ponieważ zwykle nie jest tak całkiempomijane. Przecież mamy zamki, prawda? Ktoś może stwierdzić: to zabezpieczenie hasłem jest okropne, ponieważ nie zmieniasz haseł do systemu. Ale każdy powie: przecież te drzwi są zamknięte, nie zostawiam ich otwartych. A my pokazujemy ludziom, że standardowe zamknięcie nie jest żadną ochroną, że to tak, jakby drzwi zostały otwarte.

- W Polsce jesteśmy jeszcze daleko z tyłu za krajami, które są bardziej rozwinięte – mówi Andrzej Targosz. – Być może, dlatego że nie było u nas spektakularnych i głośnych przestępstw i incydentów które wpływały na nasze życie. Wiele informacji o tym jest ukrywanych przed opinią publiczną, nie ma nacisku na to, żeby rozwijać bezpieczeństwo aplikacji i systemów operacyjnych.

- Przestępstwa cybernetyczne są globalne – podkreśla Raoul „Nobody” Chiesa, specjalista od bezpieczeństwa w sieci. – Walczę z nimi codziennie, ale nie mógłbym tego robić w pojedynkę. Zwykliśmy mówić: w pojedynkę można dać radę butelce, ale nie całemu światu.

Zorganizowana przez Fundację Wspierania Edukacji Informatycznej Proidea IX Konferencja CONFidence odbyła się w Krakowie, w dniach 24-25 maja 2011 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.